Є такий термін – клікабельний заголовок. Саме таким є заголовок цього допису, який, як і більшість подібних, не має нічого спільного з реальністю. Але це не я придумав. Це молодий і симпатичний Дмитро Кириленко – комерційний директор футбольного клубу «Шахтар». Саме від нього пішла інформація про те, що матч поточного чемпіонату України між «Шахтарем і «Динамо» відбудеться у Лондоні.
Ця відверта маячня була одразу ж оперативно підхоплена чи не всіма спортивними ресурсами України. Я вирішив не реагувати. Хотів побачити як автор заздалегідь брехливої інформації буде викручуватися. І дочекався. Цього вівторка згаданий Кириленко на офіційному сайті свого клубу повідомив, що обіцяний ним матч у Лондоні не відбудеться. Ось посилання: https://shakhtar.com/.../sep.../26_news/26_dmytro-kyrylenko/
Це повідомлення комерційного директора «Шахтаря» прекрасне в усьому. Починається воно із повного незнання паном Кириленком регламенту чемпіонату України. Матч 7 туру чемпіонату України між «Шахтарем» і «Динамо» ніяк не може відбутися 15 жовтня. Це стало відомо ще у серпні, коли кияни потрапили до Ліги Європи, матчі якої проходять по четвергах. У четвер 13 жовтня «Динамо» грає із «Ренном». Тому із «Шахтарем» зможе зіграти не раніше 16 жовтня – згідно з регламентом між офіційними матчами має пройти не менше 48 годин.
Видно, читати регламент Дімє Кириленку немає коли. Бо всі його думки у Лондоні, де він працював над організацією матчу з «Динамо». Не знаю, чи розвів він своє керівництво на відрядження до британської столиці, чи «працював» віддалено, але і тут все не так, як би мало бути. Як молодий менеджер Кириленко мав би досконало знати англійську і прочитати статут ФІФА та УЄФА в оригіналі. Або йому мали б їх перекласти. Є дві такі цікаві книжечки. В одній із них, тій, що про УЄФА, є стаття 51, де у пункті 2 написано, що «Асоціація-член або її афілійовані ліги та клуби не мають права грати чи організовувати матчі поза межами своєї території без дозволу відповідних асоціацій-членів». Те ж саме написано у другій книжечці, тій, що від ФІФА. У статті 72 пункт 2: «Асоціації-члени та їхні клуби не мають права грати на території іншої асоціації-члена без дозволу цієї асоціації-члена».
Це означає, що аби домовлятися про матч у Лондоні, юний менеджер «Шахтаря» мав би поклопотатися про офіційний лист від Української асоціації футболу на адресу Англійської футбольної асоціації з проханням дозволити провести такий матч через неможливість його проведення в Україні. Наскільки відомо, такого листа від УАФ не існує або він дуже засекречений. Так само як і листа до керівників польського футболу із проханням провести матч між «Шахтарем» та «Динамо» у Варшаві. Інакше пан Кириленко на них точно би послався.
Зовні все виглядає так, що коли він звернувся (якщо справді звернувся) до «стадіону «Вест Хема», його попросили надати відповідні документи від національних федерацій Англії та України. На цьому все і закінчилось. А може, той Кириленко нікуди і не дзвонив або трубку взяла прибиральниця…
Та годі вже збиткуватися над тим менеджером. Мені інше цікаво – невже ніхто серед наших футбольних людей не читав статути ФІФА та УЄФА? Розумію, що особисто власник «Шахтаря» ті статути читати не зобов’язаний. У нього для цього є кваліфіковані менеджери. Той же шановний Сергій Палкін, який мав би знати не лише про юридичні тонкощі нарахування аліментів… А поки вони ці документи читають, поясню все простими словами. Кожна національна футбольна асоціація повноважна лише на території держави, яку представляє і де має проводити національний чемпіонат, кубок та інші змагання. Аби грати ці турніри за кордоном, слід вийти за рамки своїх повноважень. А це не вітається, а навпаки.
Ви ніколи не задумувались, чому на території окупованого Криму за понад вісім років не проведено жодного матчу російського чемпіонату? Чому команда «лєгєндарнава Сєвастопаля» не грає у російському чемпіонаті? Тому що росіяни, хоч і агресори, а документи ФІФА та УЄФА читають і виконують. А у нас можна спокійно дурити всіх футбольних журналістів разом і не лише журналістів.
А про Лос-Анджелес я пожартував. Тож не треба розносити цей заголовок по світу. Звісно, коли ви читаєте більше ніж один рядок…
Микола НЕСЕНЮК.