Сьогодні гощанські рятувальники допомогли відремонтувати покрівлю школи у Бабині, з якої сильний вітер зірвав шифер цього понеділка, коли на Рівненщині було оголошено «помаранчевий» або ж другий рівень небезпеки. Штормове попередження озвучили за кілька днів до негоди. На щастя, для області шторм пройшов без значних збитків, на відміну від сусідньої Житомирщини чи Сумщини, де загинули люди. Проте багато родин втратили матеріально…
Сильний вітер розпочався зранку 11 березня. В області, за повідомленням ГУ ДСНС, він сягав 25 метрів за секунду. Від сильних поривів гнулися та ламалися дерева, зривало шифер та бляху з покрівель, гнуло білборди. Зокрема, на виїзді з Рівного було пошкоджено кілька залізних конструкцій із політичної рекламою.
У кількох районах від падінь дерев було частково перекрито рух. Впало дерево на трасу Городище-Рівне-Старокостянтинів біля Немовичів Сарненського району, неподалік костелу на вулиці Дубенській у Рівному та поблизу міської стоматполіклініки на вулиці Крушельницької. А неподалік Нового Двору у Рівному гілля впало на квасилівську маршрутку. І це лише кілька випадків із десятків, які трапилися в області і які ніхто не сумував.
На щастя, від падінь дерев та гілля з них на Рівненщині люди не постраждали. Рятувальники та комунальні служби швидко реагували і прибирали дерева, які блокували рух транспорту. Ті ж, що впали на подвір’я, комунальники обіцяли забрати пізніше, бо нікому не заважають.
Сильний вітер, втім, приніс незручності для мешканців 103 сіл в області, які залишилися без електропостачання через обірвані проводи. Як зазначає речниця «Рівнеобленерго» Алла Ліхачова, більшість ліній обірвали дерева та гілки, що подали.
- Найбільше знеструмлень було у Березнівському, Гощанському, Дубенському, Здолбунівському, Корецькому та Костопільському районах, - зазначає пані Ліхачова. – Фахівці «Рівнеобленерго» відновлювали електропостачання протягом усієї доби, навіть у нічну пору. Станом на 8 ранку 12 березня пошкодження на лініях 10 кВ було ліквідовано повністю. У вівторок усі бригади обленерго усували аварійні вимкнення у мережі 0,4 кВ.
Пошкодження електромережі в області трапляється під час кожної негоди. «Рівнеобленерго» неодноразово зверталося до мешканців області з проханням самотужки, а ліпше з допомогою спеціалістів обрізати великі гілля та дерева, що над лініями електропередач, аби ті не залишали населені пункти без електрики після кожного сильного вітру. Проте багато рівнян проти, хоча відповідальними за дерева та їхній стан є ті, на чиїй території вони ростуть.
У міському управління надзвичайних ситуацій Рівного точно підрахували, що наробила негода у місті: зломила 13 дерев, обірвала п’ять проводів, надломила світильники на вулицях Малорівненській та Грушевського, обвалила комин на багатоквартирному будинку на вулиці Карнаухова,51а, зірвала частину даху на двоповерховому будинку на вулиці Полуботка,35 та підірвала парапети на даху дитсадка №57, що на вулиці Волинської Дивізії.
А ось у Пересопниці Рівненського району вітер зірвав листки бляхи з куполу «свічки» історико-археологічного комплексу «Пересопниця». Як зазначив начальник обласного управління культури Ярослав Мельник, ремонтні роботи обійдуться у близько 300 тис. грн, адже купол – на висоті 28 метрів, а тому доведеться замовляти спеціальну техніку. Гроші з обласного бюджету на порятунок «Пересопниці», яку, між іншим, відкрили новозбудовану у 2011 році, виділили.
В обласному управлінні надзвичайних ситуацій повідомили, що серйозних наслідків негода на Рівненщині не спричинила. Максимум – обірвані електропроводи та зірвані листки шиферу чи бляхи, що вартуватимуть мешканцям фінансових затрат. Як зазначають, востаннє в області негода, яка мала плачевні результати, була ще наприкінці 90-х: тоді смерч пронісся Корцем, позривав дахи у багатьох будинках та потрощив немало автівок.
У Рівному, як зазначив начальник міського управління НС Руслан Демуров, з міського бюджету допоможуть з ремонтом пошкоджених дахів на багатоквартирних будинках (на дитсадку парапети відремонтували рятувальники одразу у день негоди). «Людей наодинці з бідою ми не залишимо», – каже п.Демуров.
У кожному бюджеті, додають в обласному управлінні НС, є резервні фонди, з яких беруть кошти на ліквідацію наслідків негоди. Проте зазвичай за бюджетні кошти ліквідовують ушкодження комунального майна та допомагають малозахищеним родинам. Процедура виділення коштів з бюджетів для фізичних осіб може затягнутися, а оскільки надворі ще холодно, то постраждалі сім’ї самотужки латають дахи. Аби убезпечити себе у майбутньому від фінансових втрат, мешканцям області посадовці радять страхувати майно. Страховка обійдеться у кілька тисяч гривень на рік.
Алла САДОВНИК.