Там — легендарні лицарі і середньовічні міста, чисте море із скелястими берегами, багато сонця і смачної їжі з морепродуктів. Йдеться про Мальту — маленьку країну посеред Середземного моря, яка складається з трьох островів – Мальта, Гозо і Коміно. Досі вона була відома завдяки своєму розташуванню — якраз між Європою та Африкою, і своїм історичним минулим, пов'язаним, зокрема, з лицарями Мальтійського ордену.
Сучасна Мальта — це “курорт для інтелектуалів”, тих, кого нудить від марудного лежання під сонцем впродовж усієї відпустки. Це подорож для тих, хто любить відкривати для себе нові країни, поєднуючи комфортний відпочинок на морі з пізнавальними мандрівками.
Мальта, колишня колонія Англії, стала незалежною республікою у 1974-му. І увійшла й в історію незалежної України — адже саме під час її головування в Європейському Союзі ми отримали безвізовий режим з ЄС. Тож тепер українцям простіше мандрувати й до самої Мальти. Тим паче що цього літа Air Malta відновила регулярні авіарейси з київського Борисполя до Валетти — три години в літаку, і ти вже у столиці Мальти, на курорті, де немає суєти, а присутнє відчуття гармонії та щастя.
Тут чиста морська вода, причому з дивовижним різноманіттям кольорів, а навколо — скелясті береги, такими краєвидами з насолодою милуватися можна довго. Пляжі — здебільшого кам'янисті, але саме такі, причому максимально наближені до природних умов, найбільше полюбляють місцеві жителі. Щоправда, достатньо й піщаних - і не тільки природних, на деякі спеціально для вибагливих туристів пісок навіть з Африки завозять. Оскільки широких піщаних пляжів на Мальті все ж небагато, їх не віддають у розпорядження готелям — вони відкриті для всіх. З готелями проблем немає — можна поселитися, наприклад, в не дуже дорогий Holiday Inn Express, а можна обрати і респектабельний Intercontinental. Є чимало й вілл та апартаментів, які здаються гостям в оренду. А також хостелів.
Приваблює туристів на Мальту не тільки середземноморський клімат, а й кухня, багата смачними стравами з морепродуктів. Популярністю користуються тунець та лосось на грилі, тушковані у вині равлики, королівські креветки у фрітюрі, мальтійський рибний суп (в якому є й креветки, і мідії). А ще тут дуже дуже смачний хліб фтіра та різноманітні десерти. Серед м'ясних страв обирають браджолі (рулет з тонкого шматка яловичини з начинкою), тушене м'ясо кролика. Популярні й мальтійські равіолі з традиційним козиним сиром у томатному соусі.
Подобається туристам і доброзичливість жителів цієї острівної країни, і зручність спілкування — англійська мова тут офіційна поряд з мальтійською.
Але насамперед — це цікавість до багатющої історії Мальти: доісторичні мегалітичні храми, міцні фортеці, багаті на архітектуру міста Мдіна та Валетта.
Одна лиш історія Мальтійського ордену чого варта! На лицарях і зосереджена основна історія Мальти. Саме лицарі Мальтійського ордену перетворили подаровані острови на дуже затишну та комфортну для проживання країну.
Залишили свій слід в історії Мальти і араби, які привезли на острови цитрусові, і турки, які внесли «родзинок» в архітектуру, і сицилійці зі своєю кулінарією, і британці.
Місто, яке ви захочете обов’язково відвідати, це колишня столиця Мдіна — її ще називають містом тиші, оскільки там – жіночі монастирі з дуже суворим уставом, що забороняє розмовляти.
Гуляючи вузькими вуличками, милуючись невисокими будиночками з химерними дверима та незвичними балкончиками, ви проникнетеся таємничістю цього місця. Любителям містичного сподобається екскурсія нічною Мдіною.
Серцем трьох мальтійських островів є Валлетта - фортеця і сучасна столиця країни. Усі її вузькі вулички, наповнені крамничками та ресторанами, упираються в стіни, за якими видніється море. Адже місто розташоване на вузькому острові, оточеному двома бухтами.
Валлетту, як неприступну фортецю та водночас місто, комфортне для життя, заснував Великий Магістр Мальтійського Ордена, іменем якого його й назвали.
Загалом Валлетта — це ніби кам'яні джунглі, серед яких все ж є місця, де можна сховатись від спеки — ще в лицарські часи тут було закладено три міських парки, два з яких з чудовим видом на Великую Гавань — так звані сади Барракка.
Якщо ж ви захочете розважитись, або ж зайнятися шопінгом, тоді вам підійдуть такі міста, як Сліма, Сан Джван, Сан-Джуліанс, район Пачевіль. У цих містах — багато ресторанів, барів, кафе, торгівельних центрів і невеликих магазинчиків. Пачевіль можна назвати нічною столицею острова через велику кількість нічних клубів — це курортне місто не спить до ранку.
Якщо ж навпаки - хочеться більш усамітнених місць, то зверніть увагу на район Трьох міст (Three cities) — це три невеличкі півострови. Тут в основному проживають мальтійці, але сусідство з ними буде комфортним. Приємно буде й прогулятися по кам'яних вуличка-лабіринтах цих містечок, набережних та портах.
У місцевості, яка має назву Mellieha, розташоване селище Попая (Popeye Village) — голлівудський подарунок острову. У 80-х тут проходили зйомки музкомедії «Моряк Попай». А тепер бутафорне селище — це популярне місце для відпочинку і розваг.
Вихідні чимало мальтійців проводять на острові Гозо. Та й майже кожен з більш ніж 1,6 мільйона туристів, що відпочивають щорічно на Мальті, відвідує острів Гозо — до нього паромом, який відправляється щогодини, хвилин 20. Це одне з найгарніших і найспокійніших природніх місць в країні, і з хорошими піщаними пляжами. Гозо також відомий своїми кавунами і динями, помідорами і величезними оливками. Острів Гозо має свою столицю – місто Вікторія, яка раніше називалася Рабат. Чимало туристів тут прямує в фортецю Цитадель, яку в 16 столітті будували лицарі на великому пагорбі.
Загалом літо на Мальті триває довше звичних нам трьох місяців. Найбільш активний туристичний сезон на Мальті - з квітня по жовтень, а от у грудні-січні вдвічі менше відпочивальників, але відповідно і ціни суттєво менші. Зрештою, в який би сезон ви не поїхали у цю країну, не розчаруєтесь - на Мальті безліч дивовижних місць, які варто подивитися.
Галина КОТУЛЬСЬКА.
Подорож до Мальти була організована Мальтійським бюро з туризму та Українським Журфондом при сприянні TravelProfessionalGroup.