
Напередодні Великого посту, за тиждень до його початку, у православній церкві є особливий поминальний день, який називається Вселенська м'ясопусна батьківська субота. За звичаєм, у такі поминальні дні заведено згадувати всіх померлих християн і молитися за спокій їхньої душі.
Вселенська м'ясопусна поминальна субота в 2025 році буде сьогодні, 22 лютого. Про її значення, як потрібно поминати і що не варто робити - УНІАН попросив розповісти священника Анатолія Куліша.
Батьківські суботи та їхнє значення
- Батьківські суботи - це просто поминальні суботи, коли ми згадуємо своїх рідних. Взагалі, якщо брати церковну традицію, то згідно з нею поминання звершується щосуботи. Але більш масово воно відбувається в батьківські поминальні суботи, - розповів у коментарі УНІАН священник, настоятель храму ікони Божої Матері "Всіх скорботних Радість" ПЦУ м. Кременчук, керівник ГО "Простір "Полум'я" Анатолій Куліш.
За його словами, сама традиція поминання померлих бере початок зі Старого Завіту. У ньому є моменти, в яких описано поминання, і зараз ми також згадуємо тих, хто у вічності, усвідомлюючи те, що в християнстві немає поняття мертвий чи живий, оскільки в Біблії написано, що в Бога всі живі. Ми просто молимося за тих, хто у вічності, щоб Господь простив їм їхні гріхи.
Що таке Вселенська м'ясопусна батьківська субота
- Вселенськими називають поминальні суботи, які відзначають усі християнські церкви. М'ясопусна батьківська субота називається так тому, що випадає перед початком Великого посту, і вже з понеділка, відповідно до церковного статуту, вживати м'ясо не можна аж до Великодня, - розповідає священник.
Вселенська батьківська субота - як поминати, що нести до церкви
У такі дні - вселенські батьківські суботи - добре згадувати свій рід. Звісно, добре, якщо люди йдуть до церкви, моляться і долучаються до спільної молитви за спочилих, оскільки в цей час служать спільні панахиди.
Якщо людина хоче принести щось до храму на панахиду, вона має пам'ятати, що це пожертва, і має віддати те, що може. Не повинно бути певного набору продуктів, які цього дня треба приносити в храм. Найголовніше - це молитва. Навіть якщо людина не має змоги щось принести на панахиду, вона може просто прийти до храму і постояти там і помолитися разом з усіма. І нічого страшного в тому немає, якщо вона не може нічого із собою принести, - зазначає Анатолій Куліш.
За словами священика, поминальна батьківська субота - це день, коли добре збиратися сім'єю за столом, до прикладу, ввечері, спілкуватися, дивитися світлини та згадувати своїх покійних родичів. Це чудовий день, щоб дізнатися більше про свій рід від старших членів родини.
- Якщо є можливість, то можна сходити на кладовище, але не обов'язково. У М'ясопусну суботу зазвичай холодно і погода не сприяє, тож, щоб пом'янути померлих, достатньо молитви в храмі або вдома. Важливо молитися вдумливо - молитву потрібно прожити, слова мають іти від серця. Якщо ви це зробите - цього буде достатньо. Молитва - це наша розмова з Богом, тому можна навіть просто поспілкуватися з Господом своїми словами, а не читати молитву, - радить священик.
Батьківська субота - що не можна робити
За словами священника, у батьківські суботи, як і в інші дні, заборонено все, що стосується гріха, зокрема: обманювати; робити зло; кривдити інших.
Не варто також поминати померлих алкоголем.
- Поминати алкоголем тих, хто відійшов у вічність, - це неправильно, особливо, коли піднімають чарки і слова звучать як тости. Алкоголь може провокувати до веселощів або до сварок, тож цього дня краще споживати компот або чай, - каже Анатолій Куліш.Водночас батьківська субота - це не те свято, в яке потрібно уникати якоїсь фізичної роботи, такої заборони немає. Але поминальні суботи варто проводити в максимальній тиші й спокої та приділити час роздумам і молитві.