Після інсульту — на роботу. Рівненські лікарі можуть врятувати людину, яку розбив інсульт, за кілька годин

9583 0

Ми у соцмережах:

Ігор Черняк

Щороку у Рівному у близько шести сотень людей стаються інсульти. Кожен четвертий, уражений цієї хворобою, помирає, і лише 7–8% хворих після довготривалого лікування повертаються до роботи. З кожним роком хвороба «молодшає». Якщо 30 років тому у лікарнях були шоковані 50?річними пацієнтами, в яких інсульт, то сьогодні все частіше у знерухомленому стані привозять людей, яким немає і 40 років. Проте у молодших і витриваліших більше шансів на порятунок. В Україні та у Рівному зокрема є препарат, який допомагає швидко поставити людину на ноги, проте головне — вчасно привезти пацієнта до лікарні.

Чверть інсультів — це крововилив у мозок. У таких випадках людину оперують, а шанси на її одужання дуже низькі. Більшість інсультів — ішемічні, коли до мозку судини не постачають достатню кількість крові. При ішемічному інсульті є тригодинне терапевтичне вікно.

Якщо під час нього пацієнту встигнуть надати допомогу — ввести спеціальний препарат для тромболізису (розчинення тромбу) «Актилізе», — за кілька годин він уже зможе повернутися до більш-менш нормального стану. Чому більш-менш? Бо люди, які пережили інсульт, цілком уже не відновлюються. Навіть якщо їм вдається відновити рухливість кінцівок, мову і повернутися до роботи, до кінця життя їм доведеться постійно лікуватися.

Ішемічний інсульт. Фото - Медичний довідник Virgo

— При появі перших симптомів інсульту потрібно негайно викликати «швидку». Не потрібно сподіватися, що «саме пройде». Не пройде, — наголошує завідувач відділення судинної неврології Рівненської центральної міської лікарні Ігор Черняк. — Найперше на інсульт реагують кінцівки — починає терпнути та слабнути рука, потім починається порушення мови та з’являється перекошування обличчя.

У міжнародній практиці це позначається абревіатурою FAST: face (обличчя), arm (рука), speech (мова) та time (час). Про останній ніколи не потрібно забувати. Якщо оперативно викликати «швидку», у людини є шанс на швидкий порятунок. Працівники «швидкої» одразу зв’язуються з нами, перевіряють стан хворого та передають нам інформацію. Ми ставимо уточнювальні запитання і одразу вирішуємо, чи можна хворому вводити препарат тромболізису, чи потрібні інші способи лікування.

Якщо пацієнт визначається кандидатом на тромболізис, для нього відкривається «зелена дорога». Поки їде «швидка», ми ліквідовуємо чергу до комп’ютерного томографа, щоб пацієнта швидко оглянути, запускаємо лабораторію для аналізів і, перевіривши пацієнта, швидко починаємо вводити йому препарат. Днями нам вдалося так врятувати 50?річного далекобійника.

Людина, якій роблять тромболізис, відновлюється на очах. Був випадок, коли молодий чоловік, якого до нас привезли з ішемічним інсультом і якому ми зробили цю процедуру, за кілька годин почувався так добре, що не розумів, чому його тримають у лікарні, і запевняв, що він — здоровий.

Фото - ілюстративне«Актилізе» для Рівненської центральної міської лікарні закупили цього року за бюджетні кошти. На одного хворого потрібно дві ампули препарату, їхня вартість — близько 30 тисяч гривень. З початку року п’ятьом хворим з ішемічним інсультом у лікарні зробили тромболізис (усі п’ять випадків були успішними).

Ігор Черняк пояснює, чому при такій великій кількості інсультів лише кільком хворим робили процедуру тромболізису:

— Навіть у Європі, де давно відпрацьований механізм порятунку хворих, лише 26–27% людей з ішемічними інсультами отримують «Актилізе». Але навіть якщо ми трьом людям допоможемо — це вже непогано. Ця процедура дуже непроста, є багато ускладнень, тож ми просимо письмову згоду рідних на її проведення та ретельно відбираємо кандидатів на тромболізис. Найгірше, коли через застосування цього препарату ішемічний інсульт перетворюється у крововилив. Але такі ускладнення трапляються, коли процедура проводиться наприкінці терапевтичного вікна. Чим раніше потрапив до нас пацієнт, тим безпечніше її проводити.

Пацієнтам, які старші 80 років, процедуру не проводять, оскільки є ризик ускладнень. Хворим, яких привезли запізно, вона також не допоможе. А на жаль, нечасто людей привозять до лікарні у межах «терапевтичного вікна». От недавній випадок: у 57-річного чоловіка почало зранку віднімати мову, руки, а «швидку» викликали лише надвечір — і привезли його до лікарні повністю нерухомого. Окрім того, багато протипоказів до процедури: високий тиск, некерований цукровий діабет і т.?п.

За словами заступника головного лікаря Рівненської ЦМЛ Ігоря Дундюка, для хворих, які поступають з інсультами, обстеження проводять безкоштовно.

Ігор Дундюк— Людям не потрібно боятися звертатися до лікарні, а негайно набирати 103 чи їхати самим, як тільки у них чи рідних проявляються перші симптоми хвороби, — зазначає п.Дундюк.

Найпоширенішими причинами інсульту, до слова, є гіпертонічна хвороба (підвищений тиск), атеросклероз (звуження судин) та поєднання цих обох хвороб. Тому людям, які мають ці захворювання, потрібно постійно проводити контроль за тиском та дотримуватися правильного лікування.

— На жаль, у 90% випадках хворі неправильно лікують гіпертонічну хворобу, — зазначає Ігор Черняк. — Адже приймають таблетки лише тоді, коли тиск підвищується. А суть лікування в іншому — потрібно постійно приймати лікарські засоби, щоб не було підйомів тиску взагалі. Окрім того, потрібно обмежувати себе у вживанні солі, тваринних жирів і т.?п., а також елементарно дотримуватися здорового способу життя.

Алла САДОВНИК.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також