Платні послуги у рівненських медцентрах — поки на папері?

963 0

Ми у соцмережах:

Платні послуги у рівненських медцентрах — поки на папері?

Колишні рівненські поліклініки, а нинішні центри первинної медико-санітарної допомоги, як і будь-який медзаклад в Україні, можуть заробляти гроші — завдяки платним послугам. Прайси у центрах розробили — і на аналізи, і на консультації спеціалістів, і на медогляди. Проте впроваджувати їх не поспішають. Якщо у «Центральному» ще віддавна діє так зване «платне відділення», де проходять медогляди водії, до прикладу, то навіть там, а поготів і в інших центрах заплатити офіційно і отримати консультацію лікаря чи здати аналізи, не маючи направлення сімейного і укладеної декларації, поки що практично неможливо. В управлінні охорони здоров’я Рівного кажуть, що керівники центрів ще чекають на «підстраховку».

Про те, що центри ПМСД матимуть можливість надавати платні послуги, було відомо ще на початку медичної реформи. Адже пакети послуг за програмою медичних гарантій, відповідно до яких «поліклініки» отримують кошти з НСЗУ, включають хоч і широкий, проте не безмежний перелік послуг, які за пацієнта оплачує держава. Окрім того, людина, яка не має підписаної декларації з сімейним лікарем, отримувати послуги за кошт держави, окрім випадків надання невідкладної допомоги, не може. Так само потрібно платити за звернення до вузького спеціаліста без направлення сімейного лікаря, а з власної ініціативи (винятки, щоправда, становлять звернення до гінекологів, педіатрів, фтизіатрів чи психіатрів). Оплачувати повинні за аналізи та консультації й іноземці. Платні послуги, до прикладу, вже діють у центральній міській лікарні Рівного, а ось центри ПМСД, хоч і розробили прайси, ними практично не користуються.

— У нас є наказ затверджений, але ми жодної платної послуги не надали, — зазначає директорка центру ПМСД «Ювілейний» Вікторія Покоєвчук, додаючи, що зараз при управлінні охорони здоров’я міста працює робоча група, яка має надати свої рекомендації щодо обрахунків послуг, а тоді заклади візьмуться за впровадження їх у себе.

— Платні послуги у нас є, — говорить заступник директора центру ПМСД «Північний» Володимир Терещук. — Але ними не користуються. Тому що ми можемо надавати платні послуги, тільки якщо немає декларацій. Здебільшого всі пацієнти, які до нас звертаються, мають декларацію, а тому отримують той набір послуг, який регламентований програмою медичних гарантій безкоштовно. Окрім того, прайси, які у нас є, ще коригуються. Платні послуги, напевно, є тільки у ЦПМСД «Центральний», у них є окреме відділення і вони займаються медичними довідками для водіїв, дозволами на зброю, медогладами на працевлаштування.

За інформацією, яку ЦПМСД «Північний» надав на запит журналістам «4Влади», консультацію сімейного лікаря у центрі оцінили у 92 грн, педіатра — 95 грн, загальний аналіз крові — у 37 грн, електрокардіограму — у 19 грн.

На сайті «Центрального» прайс на платні послуги навіть опублікували, проте інформація там застаріла. Так, за останніми розрахунками, медогляд тих, хто хоче стати водієм, коштує 332 грн, на сайті ж вказана ціна ще на рівні 230 грн. Загальний аналіз крові, підрахували у «Центральному», коштує 60 грн, визначення групи і резусу крові — 50 грн. Консультацію терапевта оцінили у 66 грн, офтальмолога — 44 грн. Проте на прохання записатися на такий, платний, прийом, у реєстратурі відмовляють, зазначаючи що ці послуги не поки не діють, і радять звернутися до поліклініки міської лікарні.

— У нашому центрі працюють давно платні послуги — у нас є відділення госпрозрахункове, створене ще в часи до реформи і яке ми тепер називаємо платним, — розповідає заступник директора ЦПМСД «Центральний» Михайло Стичишин про відділення, де можна пройти медогляд, наприклад, водіям. — Якщо пацієнт не має декларації, то він все одно буде її мати, підпише, а невідкладна допомога надається і так безкоштовно всім.

Віктор Іськів, начальник міського управління охорони здоров’я:

— Кожен керівник, і це прописано у статутах медзакладів, може розробляти і затверджувати платні послуги. Але головні лікарі ставляться до цього з пересторогою. Тому ми цього року вирішили їх підстрахувати. Робоча група напрацювала положення про платні послуги, ми готуємо проєкт рішення на сесію, незабаром він буде оприлюднений і винесений на розгляд депутатів. У цьому положенні будуть прописані механізми, що і як повинні робити головні лікарі для затвердження платних послуг, що враховувати при обрахуванні вартості послуги, щоб, зокрема, була і рентабельність 20%. Це буде, так би мовити, дорожня карта. Коли положення затвердить сесія, головні лікарі будуть сміливіше до цього процесу ставитися. Хоча законодавчо вони і так мають право затверджувати платні послуги самостійно, опираючись на постанову Кабінету Міністрів №1138. Будь-що у платні послуги не можна включити, там досить обмежений перелік. Відповідно до постанови у ЦПМСД прайси розробили і затвердили, але оскільки робоча група при управлінні почала працювати, центри ці прайси не дуже афішують.

Олеся АНТОНЕНКО.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також