Ніщо так швидко не розвалюється в українських судах як гучні справи. Ще три роки тому правоохоронці звітували, що знайшли підозрюваного у підпалі автомобіля депутата, незаконному зберіганні зброї та замаху на життя судді. Все це приписували рівнянину Віктору Пустинському, якого знають на прізвисько «Пустой». Однак виявилось, що поки тривало розслідування, то більше половини строку той уже «відмотав» у слідчому ізоляторі. Нещодавно Сарненський районний суд завершив розгляд цієї судової справи і 29 липня оголосив вирок. Щоправда, він ще не набрав чинності, бо Пустинський має право на апеляцію, чим він і скористався.
Пустинського було затримано у грудні 2019 року після підпалу автомобіля «Toyota Camry» колишнього депутата міськради Андрія Остапчука. Після цього провели обшуки в усіх місцях, до яких він міг мати стосунок.
Тоді й було встановлено, що Пустинського бачили біля одного із гаражів на вулиці Курчатова. Виявлена там кількість зброї здивувала навіть оперативників — автомати, пістолети, тротилові шашки, пістолети-кулемети, гранати та понад 10 тисяч патронів. Найбільш цінне, що було знайдено у тому гаражі, то це записи із прізвищами відомих бізнесменів, волонтерів та політиків, з якими мав поквитатися «кримінальний авторитет». Цікаво, що сам підозрюваний частково визнав свою причетність до гаража, проте зазначив, що він ним лише користувався, а зброя належала власнику гаража.
Досі невідомо, хто був замовником. Однак саме ці записи пов’язали Пустинського з двома резонансними справами — замахом на життя голови Рівненського міського суду Петра Денисюка та пошкодженням будинку рівненського депутата Юрія Осіпчука. Адже їхні два прізвища, серед інших, були у «чорному» списку.
Слідством було встановлено, що у жовтні 2019 року Пустинський незаконно придбав гранату РГД-5 та поїхав посеред ночі на вулицю Костромську. Там знаходиться будинок міського депутата і лідера рівненської «Свободи» Юрія Осіпчука — Пустинський шбурнув гранату на дах будинку. Вибух налякав депутата і його родину.
У лютому того ж року Віктор Пустинський навідався додому до голови міського суду Рівного Петра Денисюка. О першій годині ночі з автоматом та гранатою у руках проник на подвір’я судді. Після чого вистрілив з автомата у камеру відеоспостереження, а потім почав стріляти по вікнах та будинку. На завершення злочинець кинув гранату під двері судді та утік. Коли це відбувалось, то голова міського суду Рівного в одній з кімнат дивився телевізор. Кулі через вікно влетіли до кімнати, проте суддя не постраждав.
Всі ці злочини було об’єднано в одну справу, яку розглядав Сарненський районний суд. Колегія суддів визнала Пустинського винним аж за чотирма кримінальними провадженнями, за якими терміни покарання складають від трьох до чотирьох років позбавлення волі. Але на підставі сукупності й поглинання злочинів було присуджено чотири роки і два місяці в’язниці. Таке рішення прийняла колегія суддів у такому складі: Сергій Рижий (головуючий), Тетяна Ведяніна та Борис Слободянюк.
Однак Віктор Пустинський підпадає під сумнозвісний «закон Савченко», коли день під вартою рахується за два у в’язниці. Якщо рахувати, що відлік вестиметься із 16 грудня 2019 року, то засуджений уже відсидів близько трьох років. До слова, Пустинський досі перебуває в ізоляторі тимчасового тримання поліції.
Обласна прокуратура вважає цей вирок м’яким та намагатиметься його оскаржити. Прокурор проситиме замінити вирок з чотирьох до десяти років за ґратами. Засідання, на якому розглядатиметься оскарження вироку у Рівненському апеляційному суді, відбудеться 1 листопада об 11.00.
Додамо, що із діяльністю Віктора Пустинського пов’язують рівнянина Андрія Федорчука. Нагадаємо, його у лютому 2019 року затримали на вулиці 16 Липня у Рівному та доправили до Києва для обрання міри запобіжного заходу. Тоді, нагадаємо, Печерський суд Києва не став тримати Федорчука під вартою на час слідства, а відпустив додому під домашній арешт.
«У Рівному затримали лідера злочинного угруповання «Федора», яке діє на території Рівненської області з 2011 року. 13 лютого посередника та керівника злочинного угруповання Андрія Федорчука затримали при вимаганні 100 тисяч доларів», — повідомив тоді перший заступник голови Національної поліції В’ячеслав Аброськін.
За даними Аброськіна, угруповання «Федора» з 2011 року «займалося вимаганням грошей шляхом погроз фізичною розправою, нанесенням тілесних ушкоджень, пошкодженням майна шляхом його підпалу, залякуванням громадян, зокрема приватних підприємців, з єдиною метою — власне збагачення».
Серед постраждалих — і громадянин Італії Джорджіо Морано, який у 2008 році вирішив вкласти гроші в ресторанний бізнес в Україні. Італієць розповів, що «злочинне угруповання, яким керував Федорчук, вимагало в нього 100 тисяч доларів». Коли ж він відмовився платити, то невідомі спалили його ресторан «Гавана», що на проспекті Миру в Рівному.
— Він пройшов все, що можливо пройти: й підпали авто, двічі нанесення тяжких тілесних ушкоджень, ледь вижив, потім підпал приміщення кафе, примушення покинути нашу країну й залишити все майно... — розповідав тоді В’ячеслав Аброськін.
З часу затримання Андрія Федорчука минуло майже два роки. Кримінальна справа, в якій він фігурує, вже більше року розглядається в Рівненському міському суді. Справу розглядає колегія суддів Наталія Діонісьєва, Дмитро Яковлєв та Святослав Рогозін. Чергове засідання у справі призначено на 10 листопада. Прокуратура просить суд призначити обвинуваченому до 10 років ув’язнення.
Разом із тим, колишня депутатка Анна Іванова стверджує, що саме за вказівкою Андрія Федорчука на неї був скоєний напад. Тоді біля будинку, де мешкає жінка, між мешканцями і забудовником виникла суперечка. Після цього невідомий облив жінку кислотою, через що вона частково втратила зір.
Олена ІВАНЮК.