Першого квітня лікарні та диспансери в Україні фінансуватимуться не з бюджетів, а з Національної служби здоров’я, як уже другий рік — колишні поліклініки. Фактично, від цього тижня медзаклади вторинного та третинного рівня мали б самостійно заробляти кошти, зокрема і, за рахунок офіційних платних послуг для людей, які не мають декларації з сімейним лікарем. Чи варто переживати, що доведеться платити навіть за прийом лікаря у комунальній лікарні, та як підписати декларацію тим, хто на самоізоляції?
Перейти на фінансування НСЗУ лікарні готувалися ще з минулого року, складаючи, зокрема, і офіційний прайс-лист платних послуг. Проте звільнений міністр охорони здоров’я Ілля Ємець минулого тижня заявив, що реформа триватиме, проте у зв’язку з карантином НСЗУ отримає додаткові кошти на фінансування медзакладів, аби не було скорочення ліжок та закриття частини неефективних закладів.
— Поки що офіційні документи нам не надходили, але неофіційно знаємо, що наступні три місяці будуть кошти на заклади вторинного та третинного рівня надходити з НСЗУ, але як субвенція, — говорить начальник міського управління охорони здоров’я Рівного Віктор Іськів. — Люди, які не підписали декларацію з сімейним лікарем і перебувають на самоізоляції, можуть зробити це дистанційно. Окрім того, це можна зробити і пізніше. Допомога хворим на коронавірус та ургентна допомога буде безкоштовною для пацієнтів, незалежно від того, є у пацієнта декларація чи немає, а амбулаторно-поліклінічний прийом на час карантину обмежено. Тому людям, які повернулися з-за кордону, немає потреби хвилюватися, але, звісно, краще при можливості укласти декларацію. Адже якщо вони на самоізоляції, було б добре, якби сімейний лікар стежив за їхнім самопочуттям. Свідомі громадяни це уже зробили.
Органи місцевого самоврядування після оголошення карантину повідомляли і номери телефонів сімейних лікарів, і прізвища тих, з ким ще можна підписати декларації. Укласти угоду можна дистанційно: вибрати лікаря, взяти у реєстратурі його номер та зателефонувати. Окрім того, при центрах ПМСД продовжують діяти реєстратори. Втім, навіть якщо у вас немає декларації, ви можете телефонувати у будь-який центр ПМСД і просити надати номер телефону лікаря, який може надати консультацію щодо стану вашого здоров’я. Нагадаємо, на період карантину рекомендують без потреби не відвідувати медзаклади, а з ознаками ГРВІ чи коронавірусу варто самоізолюватися і телефонувати до сімейного лікаря або ж, якщо температура висока і є підозра на COVID-19, на 103.
Оскільки планові візити до медзакладів обмежено, частина медиків залишається практично незайнятою. За словами Віктора Іськіва, їх готуватимуть на підмогу тим, хто працюватиме з хворими на коронавірус.
— Зараз медзаклади загострені на виявлення та ізоляцію хворих на COVID-19, — зазначає пан Іськів. — Медики, які поки що не задіяні у цьому процесі, перебувають у резерві для надання медичної допомоги хворим на коронавірус. Бригади працюватимуть по два тижні, тож потрібно, щоб була заміна. Крім того, дехто з медпрацівників може заразитися і вибути з процесу. Ми повинні бути готові до всього.
Подзвони сімейному лікарю
На період карантину рекомендується без потреби не відвідувати медзаклади, а з ознаками ГРВІ чи коронавірусу — самоізолюватися і телефонувати до сімейного лікаря або ж, якщо температура висока і є підозра на COVID-19, — на 103.
Якщо ви не пам’ятаєте телефон та прізвище свого сімейного лікаря або ж досі не уклали декларацію — телефонуйте в реєстратуру медзакладів:
— центр ПМСД «Центральний», вул. Драгоманова, 7, 26-69-70, +380673613215;
— поліклініка, вул. Карнаухова, 25-А — 63-72-76, +380975530067, +380678191688
— Центр ПМСД «Північний», вул. Фабрична 10, 62-73-60, +380673613250,
— Центр ПМСД «Ювілейний», вул. Макарова 3, 0800-21-53-54
Телефонуйте в робочі дні з 8.00 до 20.00, у вихідні — з 8.00 до14.00