Що зміниться з нового навчального року

2504 0

Ми у соцмережах:

Що зміниться з нового навчального року

Скасування шкільної форми, нове меню в їдальнях, індивідуальні форми навчання, електронні учнівські квитки, заборона розголошувати оцінки — як це вплине на навчальний процес та чи зробить навчання більш продуктивним і цікавим для учнів? Про те, що зміниться у школах з 1 вересня, розповів начальник Рівненського міського управління освіти Василь Харковець.

Василь ХарковецьСкасування співбесіди в школах

— Якщо раніше заклади нового типу, наприклад, гімназії з поглибленим вивченням англійської мови, могли проводити співбесіди з дітьми і за їхніми результатами здійснювати зарахування, то тепер запроваджено новий порядок, який діяв і в минулому навчальному році. Співбесіди скасовано, школи набирають усіх дітей у 1-й клас зі свого району розташування. Виняток можуть зробити, якщо у конкретній школі уже навчається брат чи сестра першокласника або якщо у ній працюють його батьки. Якщо після цього залишаються вільні місця, а претендентів на них більше, тягнуть жереб. Хто витягнув, той і буде вчитися.

Місць для першокласників у школах Рівного не бракує, жодної скарги про те, що дитину не прийняли до школи, бо вже немає місць, в управління освіти не надходило. Процес зарахування починається за 6 місяців до початку навчального року, тож на сьогодні списки дітей, які йдуть до 1-го класу, практично готові.

Шкільна форма буде, якщо захочуть батьки

— Досі шкільна форма була обов’язковою в початковій школі та в основному в 5-9 класах. Принаймні у школах це вимагали. Учні старших класів зазвичай форму не носили. Якого кольору та фасону мав бути шкільний одяг — вирішували батьки з адміністрацією школи. Його замовляли або купували готовий. Тепер питання форми залишили на розсуд батьків та учнів. Якщо батьки захочуть, щоб їхні діти носили форму, то можуть домовитися між собою. Якщо ні, ніхто не змушуватиме. Головне, щоб шкільний одяг був зручним. До слова, у багатьох країнах світу, наприклад, у США, Великобританії та Китаї, навіть у платних школах є форма.

Нове меню в їдальнях

— Нове шкільне харчування — це проект з покращення культури харчування в школах, заснований кулінарним експертом Євгеном Клопотенком. Він розробив «Збірник рецептів страв для харчування дітей шкільного віку в навчальних та оздоровчих закладах», а також план впровадження нової культури харчування у шкільній їдальні. Збірник схвалено Держслужбою з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Євген Клопотенко запропонував нове меню для школярів

У травні 2019 року команда Євгена Клопотенка провела виїзний семінар і презентацію приготування здорової їжі у Рівному для підприємців, які організовують харчування у школах, а також для батьків та працівників освіти. У шкільних їдальнях вже апробовано нові рецепти, команди шкільних кухарів готові впроваджувати їх у межах 18-20 гривень за обід без додаткових змін на шкільних кухнях.

Шведських столів у Рівному не буде, але нове меню таки запровадять. Старшокласники зможуть самі обирати страви, для молодших школярів столи накриватимуть перед самим обідом.

Обов’язкові світловідбивні жилети

— Із 1 вересня 2019 року набуває чинності нове правило: в темну пору доби дорогою до школи і додому учні 1-4 класів зобов’язані носити світловідбивні жилети. Взимку буде доречно одягнути жилети поверх куртки чи пальта і вранці. Так водії будуть краще бачити дітей на дорозі. Державне агентство інфраструктурних проектів закуповує світловідбивні жилети для дітей. За словами прес-секретаря прем’єр-міністра Василя Рябчука, у перші дні вересня поліцейські будуть проводити першокласникам уроки з безпеки дорожнього руху і на них роздаватимуть жилети.

Електронний учнівський квиток

— Цьогоріч учні рівненських шкіл використовуватимуть звичайні учнівські квитки, які, як і раніше, будуть дійсні для пільгового проїзду в громадському транспорті. Е-квиток — то для учнів столичних шкіл, переважно для використання в транспорті, особливо в метро. Завдяки спеціальному транспортному додатку в особистому кабінеті за квитком батьки зможуть стежити за переміщенням дитини. На виготовлення електронних учнівських квитків підуть кошти з бюджету Києва.

Можна буде вчитися за індивідуальним планом

— Це нововведення стосується дітей, які пропускають багато уроків через професійні заняття спортом, музикою тощо. У такому разі батьки мають подати заяву до адміністрації школи, щоб перевести дитину на індивідуальну форму навчання. Після цього вчителі складають спеціальний навчальний план. Оцінка рівня знань буде проходити два рази на рік у вигляді підсумкової контрольної роботи. Якщо дитина за станом здоров’я не може відвідувати школу, то для неї й раніше використовували індивідуальне навчання, складали робочий навчальний план, затверджували та погоджували його з батьками та призначали педагога.

Використовується у рівненських школах й екстернатна форма навчання для дітей, які, приміром, багато часу проводять за кордоном на спортивних чи інших змаганнях. Пройти шкільну програму екстерном раніше можна було у вечірній школі. Після її закриття вечірні класи з екстернатною формою навчання діють при міській школі №6.

Оцінки при усіх не називатимуть

— Оцінки учня — це його особиста інформація, яку вчитель тепер не має права розголошувати чи оголошувати на весь клас. Безпосередньо на уроці вчитель може загальними фразами оцінити відповідь чи роботу учня, але оцінку в балах він має виставляти у щоденник на перерві або після уроків в індивідуальному порядку. Це стосується і батьківських зборів: про успішність кожного учня вчитель може говорити лише з його батьками, а не при всіх. Останнє не є новацією, обговорювати оцінки та батьківських зборах давно заборонено. Тепер же вчителі мають пристосуватися до виставлення оцінок у щоденник поза уроками.

Залучення до викладання людей інших спеціальностей

— Тепер у разі потреби школа може залучити до викладання не педагога, якого, приміром, бракує, а людину іншого фаху, уклавши з нею угоду. У Рівному вже є успішний досвід залучення так званих вузьких спеціалістів до проведення гуртків на громадських засадах. Вакансій вчителів у міських школах тепер немає, хіба у сільських. Якщо в школі бракує вчителя з якогось предмета, директор може укласти угоду, наприклад, з університетом про переведення відповідного студента на індивідуальний план навчання та прийняти його на роботу.

Записала Світлана Федас.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також