Скульптор Сосновський — шляхтич із Новомалина

2116 0

Ми у соцмережах:

Скульптор Сосновський

Залишивши палац з прислугою в Новомалині, він жив у Римі у скруті, створюючи ідеальні фігури. У пишному родинному замку з численною прислугою та вчителями виховувався Томаш-Оскар Сосновський, який згодом стане відомим скульптором. Палац польських шляхтичів був у селі Новомалин, тоді Острозького повіту Волинської губернії. Саме там у грудні 1812 року і народився Томаш-Оскар Сосновський.

Закінчивши Кременецький ліцей, він вступив до Варшавської Академії мистецтв. У Берліні та Римі брав приватні уроки у найвідоміших скульпторів тих часів. Саме у Римі він посів місце професора скульптури в Академії Святого Луки. Основна тематика його робіт — біблійна.

До речі, Томаш-Оскар вів надзвичайно скромний спосіб життя. Працюючи над своїми роботами, не звертав уваги на голод чи спрагу, шукаючи ідеальну, досконалу форму для своїх героїв.

Фото https://www.volart.com.ua?/?art?/?sosnovskyy_tomash_oskar?/

Французький дослідник його творчості писав: «Скульптор-поляк володіє в Україні палацом, повним королівських коштовностей та більш як 4000 підданих (!). Все це залишив, щоби створювати скульптури в Римі, а праця над скульптурами спонукає його забути про турботу про себе та славу. Яку ж славу міг здобути собі скульптор у Франції, користуючись прибутками, які приносили йому 4000 підданих?! Та він влаштував собі майстерню, схожу на стайню. Не випускаючи долота з рук і не перестаючи працювати, підкріплюється шматком хліба або іноді якоюсь їжею, принесеною із загальної кухні. Ховається, коли хтось прийде оглядати його роботи. Бачив його один раз. Добре польське обличчя, лагідне і чисте, але очі мають у собі життя незвичайне!».

Ліпше й не скажеш! Понад усе в житті скульптор любив мистецтво, жив для нього, нічого не прохаючи натомість. Томаш-Оскар Сосновський — почесний доктор 24 художніх Академій світу! Помер у Римі, залишивши чимало художніх творів, сім з яких зберігаються в Рівненському обласному краєзнавчому музеї та два — в Острозькому історико-культурному заповіднику.

Олена ГУМІНСЬКА, старший науковий співробітник Державного архіву Рівненської області. 


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також