У раді голів ОСББ Рівного – новий керівник

3473 0

Ми у соцмережах:

У раді голів ОСББ Рівного – новий керівник

У громадської організації «Рада голів ОСББ м. Рівне» новий керівник - Галина Похильчук. Вона досвідчений фахівець ОСББ, ведуча телепередачі «Будні ОСББ з Ігорем Мічудою» на каналі “Сфера ТВ”, засновник та редактор вкладки в газету «7 Днів» «Будні ОСББ», член Дорадчого комітету Муніципальної програми сталого розвитку, Програми термомодернізації, член координаційного комітету Громадського бюджету, громадський активіст у напрямку розвитку ОСББ.

 - Що нового в діяльності ОСББ відбудеться найближчим часом - зміни в законах, зміни в місті, в настроях мешканців?

- Особливих новин у діяльності ОСББ найближчим часом відбуватись не буде, проте Закон України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII від 9 листопада 2017 року робить життя ОСББ «веселим», оскільки надавачі комунальних послуг, а вони є монополістами у цій галузі, намагаються зробити ОСББ дотичним. Поясню це коротко. Відповідно до цього закону отримувач послуги, співвласник будинку, має визначитись із договірними відносинами згідно з якими буде отримувати послугу тепло-, водо-, газо-, електропостачання. Якщо надання послуги газо- й електропостачання передбачає лише індивідуальні договори, то тепло- і водопостачання передбачає три види договорів: індивідуальні, колективний споживач та колективний замовник. Монополіст-надавач послуги має наміри використати ОСББ, вважаючи його балансоутримувачем чи власником багатоквартирного будинку. Насправді поняття «балансоутримувач» застаріло, ОСББ не є власником, у багатоквартирному будинку є співвласники, яким належить будинок на підставі спільної сумісної власності. ОСББ не є споживачем житлово-комунальних послуг (за винятком наявності офісного приміщення). Моя особиста думка: житлово-комунальна послуга має надаватись споживачу за індивідуальним договором, облік послуги і оплата також має бути індивідуальною.


Мешканці негативно налаштовані щодо колективної плати за надані послуги. Приміром, встановлено загальнобудинковий лічильник газу, і власник квартири має платити за незрозумілим розрахунком незалежно від того, проживає чи ні, користується газом чи ні. Газова компанія ще хоче укласти угоду на технічне обслуговування газових мереж саме з ОСББ, ця угода має бути індивідуальна, і якщо власник квартири не заплатив, вживаються радикальні заходи - відключення саме цього власника від послуги.
Аналогічно встановлення загальних лічильників на водопостачання. Звичайно, облік води повинен бути, але плата за спожиту воду має здійснюватись винятково за індивідуальними засобами обліку.

- Чи використовуєте в Рівному досвід інших міст, якщо так, то який?

- Наша громадська організація входить до складу Всеукраїнської Ради голів ОСББ, ми постійно спілкуємося з керівниками ОСББ інших міст на різноманітних форумах, нарадах та семінарах. Обговорюємо питання ОСББ та намагаємось їх вирішувати шляхом написання спільних резолюцій та звернень до Кабінету Міністрів і Верховної ради. Остання – це впровадження монетизації пільг та субсидій, блокування законопроекту 2042 щодо провайдерів, які мають наміри безперешкодно проникати у багатоквартирні будинки та встановлювати там свої засоби, не питаючи дозволу у співвласників.

ОСББ Рівного переймають багато передових новинок в інших містах. Так, наприклад, «теплі кредити» перейняли у Луцьку. Перший кредит у Рівненській області був отриманий у вересні 2015, а у 2018 році Рівне стало лідером України щодо залучення коштів «теплих кредитів»

- Чи планується найближчим часом створення нових ОСББ і хто ними керуватиме?

- На сьогодні у Рівному є понад 560 ОСББ. При створенні ОСББ в будинку з’являється господар. Майже 70%в будівель – це забудова кінця 70-х, а то і раніше. Мешканці квартир, отримавши право власності безкоштовно, не задумувались над тим, що мають самостійно дбати про свою власність. Жеки, у свідомості людей, повинні були самі все полагодити, а насправді ці житлово-комунальні підприємства здійснювали лише обслуговування житлового фонду, і коштів на поточний ремонт, а це 10-15% від тарифу на утримання будинку та прибудинкової території, просто не вистачало. Також було визначено, що на роботи капітального характеру потрібна субвенція з державного бюджету чи міського.

Будинки, які не визначились із створенням ОСББ, програли, адже активні голови правління ОСББ змогли залучити по декілька мільйонів гривень на ремонт своїх будинків з різних джерел – з міського бюджету, з фонду енергоефективності, були навіть інвестиції з ПРООН.

ОСББ не створюють, бо, як кажуть на зборах співвласників, немає лідера.

Сьогодні у місті є багато кваліфікованих керівників ОСББ, які здобували знання й освіту завдяки різним курсам, котрі проводили на базі УЖКГ. Наша громадська організація «Рада голів ОСББ» завдяки Ігорю Мічуді в 2014 році на базі НУВГП провела курси підвищення кваліфікації. Голови правління ОСББ у 2018 р. стали першим випуском магістрів інституту ПДО НУВГП за спеціальністю «Управління багатоквартирним будинком (групою будинків)». І вони можуть очолити ОСББ.
Мій прогноз, що до кінця 2020 року ОСББ в місті збільшиться не менш ніж на 100.

Нічого погано немає і в управлінських компаніях, там теж керівниками є достойні люди. Співвласники багатоквартирних будинків повинні усвідомлювати одне - розмір внеску на управління будинком диктують ціни на матеріали, тому він не може бути 2,00 чи 2,50 грн. Цю цифру потрібно помножити на два, тоді буде за що ремонтувати будинок, а хто це робитиме - немає значення. Не завжди людина (голова ОСББ), яка проживає у будинку, може витримати тиск і негативні настрої сусідів, кваліфікований організатор «зі сторони» іноді може краще справитись з роботою.

- Яка перспектива старих і ветхих будинків, де мережі, дах і все інше зношені й потребують великих вкладень у ремонт?

- Співвласники таких будинків мають чітко усвідомити, що стан житла це їхній клопіт. Квартиру назад державі ще ніхто не повернув, її продають, дарують, передають у спадок. Тому хочеш жити у чистоті, порядку, економити на теплоносіях - вкладай кошти.

- Якщо міськрада зменшить фінансування з бюджету, з чого виходитимуть ОСББ, якщо потрібні будуть більші суми на ремонти?

- Міська влада Рівного дуже допомагає міським ОСББ, ще заслуга як міського голови Володимира Хомка, його заступника Сергія Васильчука, так і Сергія Паладійчука, секретаря Рівненської міської ради. Я знаю багато прикладів, коли доводилось переконувати депутатів міської ради з багатьох питань - як щодо фінансування, так і програм. Чого тільки варта історія з відбором через систему Прозорро, яка може зробити неможливою участь ОСББ у міських програмах та заблокує їх. На це є багато причин, одна з яких - неможливість створення тендерного комітету в ОСББ.

У місті є три програми:

1. Муніципальна програма сталого розвитку, де з міського бюджету можна отримати 800 тис. грн на рік за умови внеску громади 35% вартості проекту (на капремонт ліфтів - 20%, на заміну ліфтів та капремонт пожежної системи - 10%)

2. Програма термомодернізації передбачає отримання ОСББ «теплих кредитів», тіло яких частково відшкодовується з агенції енергоефективності (40-70%), частково з міського бюджету (35% на утеплення, не більше 1,4 млн. грн, та 25% на інші заходи, не більше 1,0 млн грн), відсотки у розмірі 10% - з обласного бюджету.

3. Програма «Енергодім Рівне» - нова програма, яка переплітається з програмою ФЕЕ України, передбачає участь ОСББ у повній модернізації будинку, відшкодування відсотків: 10% - з міського бюджету, 8% - з обласного та 5% і тіла кредиту - з міського бюджету.

Чи можливе життя ОСББ без участі у програмах? Цілком. Участь у програмах потребує збору коштів, на сьогодні це суми від 1тис. грн до 30 тис. грн з квартири. Участь у програмах передбачає виготовлення проектно-кошторисної документації, її експертизу, супровід авторського та технічного нагляду за реалізацією проекту, оплату державного сертифіката на введення в експлуатацію (при деяких видах робіт), а це додаткові витрати на суму іноді більшу 50 тис. грн.

Співвласникам можна затвердити на загальних зборах такий розмір внеску на управління будинком, який передбачить накопичення коштів на поточний ремонт. Такі ремонти, як заміна мереж (тепло-, водо-, електропостачання) цілком можливо проводити за кошти ОСББ. Звичайно, ремонт покрівлі, утеплення будинку чи заміну ліфта самотужки ОСББ не проведе, тому міські програми є важливою підмогою мешканцям міста.

Хочу звернутись до співвласників будинку: за умови створення ОСББ у вас є більший шанс залучити кошти допомоги у ремонті свого будинку, адже ОСББ - це юридична особа, яка має свій розрахунковий рахунок та є повноправною господарською одиницею. А хто буде опікуватись будинком - управлінська компанія, найнятий сторонній голова правління чи знайдеться у будинку свій, не важливо. Головне - покращити стан свого житла, зробити його комфортним та енергоефективним.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також