У Рівному біля давньоруського городища у Басовому Куті роблять реконструкцію печі ХІ-ХІІ століть. Вона стане експонатом майбутнього музею просто неба. Його облаштовують члени клубу історичної реконструкції "Оствиця". Також ця піч буде функціональною – в ній для туристів будуть пекти пироги.
Основу під піч вимощують суглинком, який привезли для цих потреб, і втрамбовують.
– Глина сама по собі не сідає, як земля, через це з неї добре робити такі речі. І воно вже як висохло – так і стоїть. А як дощ не буде йти, то воно, як цемент буде, – розповів Ользі Марчук зі Суспільного археолог Олексій Войтюк.
Каркас печі будуть обліплювати сумішшю суглинку й тирси.
– Крупніша тирса, вона буде тримати форму і вже можна не боятися, що складена пічка почне тріскати. Періодично її просто треба буде підмазувати, – каже Олексій Войтюк.
Справжню давньоруську глинобитну піч Олексій Войтюк розкопав під час експедиції в Пересопниці на території культурно-археологічного центру
– Це рання пічка, 10-го століття. А тут ми вже будемо робити більш на 12-те століття, – уточнює археолог.
Монтувати піч за зразком давньоруської у парку історичної реконструкції "Оствиця" взялися з двох причин, пояснює ініціатор Юрій Ойцюсь.
– Перше, щоб це був експонат музейний, а друга ціль – щоб була діюча, щоб показати туристам, як вона працює, пекти пироги, – каже пан Юрій.
Дерев'яний каркас, під яким монтують піч – це майбутня альтанка. Її стилізують під давньоруську.
– Як таких альтанок знайдено не було, але вона буде на зразок будинка, але без стін. Дах, перекриття зробимо такими, як раніше було, – розповів ініціатор.
Зрештою, під доробили і протестували.