Управлінська компанія чи ОСББ? Головне — зробити свій будинок більш комфортним

1144 0

Ми у соцмережах:

Галина Похильчук, голова Ради голів ОСББ Рівного

Процес переходу від житлово-комунальних підприємств до об’єднань співвласників багатоквартирних будинків починався у Рівному з великої недовіри мешканців до нової форми управління будинком. Але за кілька років з кількох ОСББ у Рівному їх стало понад півтисячі, найближчим часом утворяться нові. Щоб разом вирішувати проблеми, голови ОСББ об’єдналися в громадську організацію «Рада голів ОСББ Рівного», яка і порадить, і проконсультує, й підкаже. Нещодавно її очолила досвідчений фахівець з питань ОСББ, колишній секретар цієї організації Галина Похильчук.

— Найближчим часом, коли ЖКП перестануть існувати і фактично, і юридично, у місті утвориться, гадаю, ще не менше сотні ОСББ, — розповідає Галина Похильчук. — Так у будинках з’явиться господар. Ми розуміємо, що житловий фонд у нас старий, не менше 70% будинків зведено ще у 70-х роках чи й давніше. Люди тоді отримали право власності безкоштовно, потім оформили її як свою власність, і навіть зараз багато хто не хоче зрозуміти, що тепер кожен має самостійно дбати про свою власність. Адже власність — це не лише квартира, усі власники квартир також є співвласниками усього будинку. І ні держава, ні ЖКП не будуть ремонтувати старі будинки перед тим, як передати їх ОСББ. Житлово-комунальні підприємства проводили лише обслуговування житлового фонду, коштів на поточний ремонт, на утримання будинку та прибудинкової територій, а це 10–15% від тарифу, не вистачало, бо це надто малі суми.

Мешканці будинків, які раніше створили ОСББ, виграли, бо активні голови об’єднань змогли залучити по декілька мільйонів гривень на ремонти своїх будинків. Утім, кажуть в громадській організації, не варто засмучуватися тим мешканцям, які зараз змушені створювати ОСББ або переходити на обслуговування управлінських компаній: якщо правильно, по-господарськи підійти до проблем, їх можна вирішити.

— Нещодавно до мене звернулися мешканці будинку, якому років з 50, і мешкають у ньому пенсіонери, — розповідає заступник голови ГО «Рада голів ОСББ Рівного» Анатолій Овчинніков. — Створили ОСББ і витягуємо! Бо якщо за справу береться досвідчений голова, господарник, який не зловживає, — справа рухається вперед, проблеми будинку потихеньку вирішуються. Звичайно, якщо ідеться про капітальний ремонт даху чи заміну ліфта, потрібні великі суми, які мешканці здати неспроможні. Ось тоді приходить на допомогу наша громадська організація: маючи зв’язки у Всеукраїнській організації голів ОСББ, збираємося звертатися до Кабміну. Хочемо розробити програму й звертатися за індивідуальною допомогою для будинків, яким понад 50 років і які потребують капітального ремонту.

Останнім часом нам вдалося поліпшити ситуацію з ліфтами у багатоповерхових будинках, де їх потрібно або ремонтувати, або замінювати. Питання болюче, оскільки ідеться про безпеку людей та про великі суми. Варто зазначити, що кожного року виникають нові проблеми, яких раніше не було, і громадській організації їх вирішувати легше, ніж кожному об’єднанню окремо.

У багатьох будинках не створили ОСББ раніше, бо, як казали на зборах мешканці, серед них немає лідера. Але найближчим часом це питання усе ж потрібно вирішити, інакше кожному будинку буде призначено ту чи іншу управлінську компанію, а далі мешканці мають вирішувати, чи працювати з нею, чи усе ж таки створити ОСББ.

— Нині у місті є багато кваліфікованих керівників ОСББ, які здобували знання і освіту завдяки різним курсам, а також і досвід — завдяки практичній роботі головою, — продовжує Галина Похильчук. — Нічого поганого немає і в управлінських компаніях, вони більш мобільні, мають власні аварійні служби. Але ОСББ усе ж ближчі до людей, голови дають свої телефони, і до них, чесно кажучи, телефонують навіть у час, коли краще звернутися в аварійну службу, ніж до голови.

Не обов’язково це має бути хтось з мешканців, є багато голів, які очолюють по кілька об’єднань і мають чималий досвід роботи. Управлінська компанія — це прибуткова організація, тобто вона має заробляти, а ОСББ — неприбуткова, тому власникам квартир послуги ОСББ можуть коштувати менше, ніж послуги управлінських компаній.

У будь-якому разі мешканці мають усвідомити, що розмір внеску на управління будинком продиктований цінами на матеріали та виконання робіт, і він не може бути 2,00 чи 2,50 грн.

І ще одне: коли кажуть, що літні люди, які мешкають у старих будинках, не можуть робити внески на обслуговування будинку, хочу зауважити, що у Рівному не було жодного випадку, щоб власник повернув державі приватизоване житло, бо не мав можливості утримувати його. Як і немає нині того, хто б безкоштовно відремонтував його.

Хочу звернутись до співвласників будинку: за умови створення ОСББ у вас є шанс залучити кошти на ремонт будинку, адже ОСББ є повноправною господарською одиницею. А хто буде опікуватись будинком — управлінська компанія, найнятий голова об’єднання чи хтось із мешканців — не важливо, головне — покращити стан свого житла, зробити його комфортним та енергоефективним.

Світлана ФЕДАС.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також