Устю хочуть «розігнати»

3071 1

Ми у соцмережах:

Устю хочуть «розігнати»

Десять місяців науковці «водника» вивчали стан річки Усті. Досліджували на 68 кілометрах її протяжності — від витоку в Здолбунівському районі до впадання у Горинь. Висновки фахівців тільки підтвердили попередні — Устя хворіє і самостійно, як раніше, очиститися вже не зможе.

Замулення дна річки, скиди хімікатів, забудова прибережної зони та відсутність достатньої рослинності біля її берегів вплинули і на стан води, і на усе живе в ній. Зафіксовано перевищення деяких небезпечних речовин у 200 разів від норми. Водоростей стало набагато більше, а тіло риб почало деформуватися.

Фахівці констатують: ситуація критична, зволікати з порятунком річки не можна. Найпершим заходом, який пропонують, є розігнати води річки, починаючи від її витоку. У результаті більшість небезпечних речовин, які осідають на дні, течія виштовхає в Горинь, яка більш повноводна, тому зможе з ними впоратися. Серед інших заходів — збільшення кількості локальних очисних споруд, контроль за стічними водами, очищення дна від осаду, засадження берегів. Впровадженням заходів займатиметься рада, створена з ініціативи голови ОДА Олексія Муляренка як дорадчий орган, із залученням представників місцевої влади та фахівців НУВГП.

Алла Прищепа, директор навчально-наукового інституту агроекології та землеустрою НУВГП:

— Таке дослідження, яке ми провели, робиться вперше. Досі були лише фрагменти без загального бачення ситуації. Ми вивчили русло, басейн, водозабірну територію та заплаву Усті. Основним нашим завданням є доведення якості води в річці до такого стану, щоб можна було брати воду для питних потреб, а також захищення річки від забруднення та виснаження.

На якість води вплинула надмірна розораність землі, яка перевищує допустиму норму вдвічі. Особливо це спостерігається на ділянках у заплаві річки неподалік Рівного. Дається взнаки й те, що у невеликих селах та селищах немає очисних споруд, через це вода там не проходить необхідної очистки. Аналіз ландшафту показав, що його лісистість становить всього 5,6%, хоч має бути 20% і більше. Очевидно, що одним із майбутніх заходів буде формування насаджень біля річки. Також потрібно буде впоратися з великою заболоченістю певних території.

Ольга Бєдункова, доктор біологічних наук:

— Оцінка стану води проводилася через дослідження проб, взятих у 14 різних місцях. Хімічний склад води досліджували у період, коли показники мали бути найгіршими — влітку. Виявлено велике перевищення вмісту забруднюючих речовин. Дається взнаки забруднення води органічними речовинами. На витоку річки вода — третього класу якості, і це погано. Найгірший п’ятий показник стану води зафіксовано на територіях Здолбунова, селища Квасилів та Рівного. Якщо ж оцінювати ситуацію в загальному, то якість води має четвертий рівень. У такому вигляді вона й впадає в Горинь.

На території Рівного та Басівкутського водосховища річка насичується великою кількістю токсинів, через що втрачає здатність до самоочищення. Одразу видно, що є багато зовнішніх скидів. Є шанс, що річка самостійно справиться з деяким забрудненням. Але їй потрібно допомогти, щоб вона повністю очистилась.

Ігор Стадник, доцент кафедри екології НУВГП:

— Ділянка від витоку річки Усті в районі Здовбиці є великою меліоративною системою, яка втратила цілісність. Тому потрібно знову зібрати там усі потічки та канали в єдину велику мережу. Це розгонить річку, а усі забруднюючі речовини будуть винесені в Горинь чи Прип’ять. Унеможливлює це й існування різних штучних ставків і копанок. Якщо це усе вирішити, то не буде проблем в центральній частині річки, в районі Рівного.

Окрім цього, треба простежити, звідки та в яких районах надходить найбільша кількість забруднюючих речовин. На ділянці у селищі Квасилові потрібно постійно стежити за якістю поверхневих вод.

Олексій Муляренко, голова Рівненської ОДА:

— Для того, щоб починати роботу з очищення річки Устя, потрібно було розуміти реальний стан справ. Кожен фахівець знає, що розчищення має здійснюватися комплексно. Адже якщо робити щось лише в одному місці, наприклад, у заплаві річки, а про інші її частини забути, то це не дасть жодного ефекту.

Зараз у Рівному багато говорять про очищення Басівкутського озера. Справді, це серйозне завдання. Однак ніхто не замислювався, що до озера вода з Усті уже потрапляє забрудненою. Маючи перед собою усі розрахунки, я вирішив створити раду басейну річки Устя. Це дозволить ефективно узгоджувати заходи з очищення із двома десятками населених пунктів Рівненщини, повз які протікає Устя.

Богдан СЛОНЕЦЬ.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також