Все про тариф на доставку газу в 2021 році

867 0

Ми у соцмережах:

Все про тариф на доставку газу в 2021 році

У жовтні всі споживачі газу побачили у своїх особистих кабінетах та квитанціях обсяг споживання за минулий газовий рік. Зараз багатьом цікаво, коли ж відбудеться перерахунок і коли надійде оновлений платіж за доставку газу. Детальніше про це у розмові із комерційним директором АТ «Рівнегаз» Віктором Осницьким.

 - Вікторе Богдановичу, чому споживачі мають платити за минулий рік? Адже вони вже заплатили за отримані послуги?

- З початку 2020 року НКРЕКП змінила порядок оплати споживачами отриманих послуг з розподілу (доставки) природного газу. Регулятор вніс зміни до Кодексу газорозподільних систем та у Типовий договір на розподіл природного газу. В них визначено, що «річна замовлена потужність» споживача на розрахунковий календарний рік визначається, виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об’єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року». Тобто для всіх побутових споживачів тепер автоматично замовляється річна потужність з доставки газу, на рівні їхніх реальних потреб.
Плата за доставку газу для кожного споживача залежить від обсягів його споживання енергоносія у попередньому році. Крім того, тепер оплата послуг доставки газу в оселю здійснюється рівними частинами протягом року. Наприклад, якщо за попередні 12 місяців ви спожили 120 кубічних метрів природного газу, то цього року щомісяця сплачуватимете лише вартість доставки 10 кубічних метрів.

Особливо зручним це нововведення є для споживачів, які мають автономне опалення. Адже, хоч найбільше газу вони споживають взимку, відтепер мають змогу сплачувати за доставку газу рівномірними частинами щомісяця, зменшуючи навантаження на сімейний бюджет. Щодо споживачів, які користуються тільки газовою плитою і, можливо, водонагрівачем, то для них мало що зміниться. Але вони знатимуть на рік наперед фіксовану вартість доставки природного газу і зможуть сплатити за послугу за кілька місяців, заощаджуючи на комісії банків.


- І все ж чому не можна сплачувати за поточні обсяги споживання?

- У новій ринковій моделі кожен споживач платить не за обсяги споживання, а за користування потужністю. Кодекс газорозподільних систем прямо вказує, що оператор ГРМ «надає клієнту послугу із забезпечення цілодобового доступу до потужності мереж для можливості споживання ним відповідних об’ємів природного газу». Нова тарифна модель плати за розподіл (доставку) газу повністю відповідає європейській практиці.

Тобто наші споживачі сплачують саме за замовлену потужність, тому, що АТ «Рівнегаз» має забезпечити і підтримувати замовлену потужність в системі, незалежно від того, скільки газу споживається. Адже навіть коли газ не використовується - ми тримаємо його в системі під певним тиском, щоб він був доступним споживачам у належній якості будь-якої миті. Саме на ці роботи і спрямовується плата за розподіл (доставку) газу.

У Кодексі газорозподільних систем визначено, що «місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності».
Розмір плати за доставку газу для кожного споживача розраховується індивідуально – на основі обсягів його фактичного споживання газу у попередньому газовому році. При цьому, якщо у поточному році ви вживаєте заходів з енергозбереження і зменшуєте свій обсяг споживання газу, то в наступному році платитимете менше за доставку енергоносія до вашої оселі.


- Поясніть, що таке тариф на розподіл газу?


- До структури тарифу на розподіл газу входять виробничі витрати, втрати природного газу, необхідні для його транспортування по мережах, та матеріальні витрати на організацію діяльності облгазів з ліцензійних послуг для споживачів, а також витрати на оплату праці та інвестиції.

Більша частина коштів, які надходять у вигляді плати за доставку газу, витрачаються на виробничу діяльність та оплату праці фахівців, які щодня підтримують надійну роботу газових мереж. Також за ці кошти фінансуються усі необхідні роботи з обліку газу та всі напрями роботи зі споживачами.

Крім того, Рівнегаз постійно інвестує в реконструкцію і модернізацію газових мереж та встановлення лічильників газу для побутових споживачів. Частина коштів спрямовується на придбання технологічного газу, необхідного для транспортування блакитного палива до споживачів під відповідним тиском.


- Чому газовий рік триває до 1 жовтня, а перерахунок плати відбувається тільки з 1 січня?

- НКРЕКП встановлює тарифи для всіх операторів розподілу і передачі, які використовують мережі: електричні або газові. Регулятор встановлює тарифи для Укренерго, Оператор ГТС України, газорозподільних компаній, операторів систем розподілу електричної енергії.

При цьому НКРЕКП має врахувати зміни в економіці, які відбулися за поточний рік. Цьогоріч – це зростання мінімальної зарплати, інфляція, яка відображається в першу чергу на вартості паливно-мастильних матеріалів для АДС, труб, газового обладнання та інших товарів, які необхідні для обслуговування мереж. Вартість технологічного газу також змінилася. У поточному тарифі вартість газу врахована на рівні 4000 грн за тис куб м, а ринкова вартість є вищою.


- Чи є мінімальна плата за розподіл (доставку) газу і яка, адже є категорії споживачів, які з тих чи інших причин не споживали газ, або споживали в обмежений період?


- У цьому році широко обговорювалось питання замовленої потужності для споживачів з нульовим споживанням. Для них у березні було запроваджено мінімальний платіж за доставку газу. Він розрахований Регулятором, виходячи з діючих норм споживання газу, встановлених Міненерго.

З початку 2021 року аналогічний платіж запроваджено для тих, хто використовував мало газу. Так, наприклад, якщо клієнт користується тільки газовою плиткою і спожив за минулий газовий рік 15 куб. м газу, його замовлена потужність встановлена Регулятором на рівні 39 куб м на рік. Тобто, впродовж року він має сплатити доставку 39 куб. м газу.
Так само для клієнтів газорозподільних компаній, які користуються газовою плитою та колонкою. Для таких споживачів мінімальна замовлена потужність складатиме 126 куб. м газу. Тому навіть, якщо домогосподарством спожито менше 100 куб. м газу за газовий рік, потрібно буде сплатити за доставку 126 куб. м впродовж року.


- Чи можна самостійно розрахувати вартість доставки газу?


- Щоб самостійно розрахувати вартість доставки газу, кожен окремий споживач природного газу має подивитись свій обсяг споживання енергоносія у минулому газовому році та помножити його на тариф. Якщо поділити отриману суму на 12 рівних платежів – це і буде розмір щомісячної платні за доставку газу.

До речі, систему нарахування плати за розподіл газу рівними частинами впродовж року теж було створено в інтересах споживачів: це дає змогу зменшити фінансове навантаження в осінньо-зимовий період.


- Що таке газорозподільні мережі?


- На Рівненщині - це 10,2 тис. км розподільних газопроводів, через які газ потрапляє до будинків споживачів під тиском достатньому для коректної роботи усіх газових установок і приладів.

Газ долає десятки кілометрів від газорозподільних станцій біля ГТС газопроводами високого, середнього та низького тиску. Газорозподільні компанії здійснюють транспортування газу від магістральних газопроводів до домівки кожного споживача. Тому часто газ курсує сотнями кілометрів від ГТС поки потрапить до конкретного села або будинку.

Газопроводи в Україні належать багатьом власникам: державі, громадам, приватним компаніям. Але всі споживачі сплачують однакову плату за доставку кубометру газу, який доходить до них через газогони різних власників.


- Розкажіть як здійснюється доставка газу до споживачів?

- Щоб газ надійно надходив до домівок клієнтів, фахівці газорозподільних компаній мають постійно підтримувати стабільний тиск у газових мережах. У магістральних трубопроводах природний газ перебуває під високим тиском. Перш ніж потрапити до споживача, він понижується – спочатку до середнього тиску, потім до низького. Газове обладнання споживачів працює із газом низького тиску.

Аби при транспортуванні газу до наших осель, організацій і підприємств не відбувалося втрат газу, працівники регулюють тиск газу в газогонах, проводять технічне обслуговування мереж та підтримують у робочому стані десятки тисяч одиниць обладнання, встановленого на розподільних газопроводах.

Тиск у газових мережах змінюється залежно від сезону та обсягів споживання природного газу різними категоріями споживачів. Тому від точності гідравлічного розрахунку, який виконують фахівці нашого підприємства, залежить, чи буде тиск газу на обладнанні кожного споживача достатнім для безперебійної роботи усіх газових приладів.

Навіть у період карантину ми розробили комплексний план заходів у організації нашої роботи, щоб мати можливість утримувати систему газопостачання в справному стані, в режимі безаварійної безперебійної роботи. Ми забезпечили працівників, які працюють цілодобово – це наші аварійно-диспетчерські служби, всіма засобами індивідуального захисту, дезінфікуючими засобами. І створили умови, що відповідають вимогам протиепідеміологічних заходів. Наші служби, що обслуговують газопроводи та газорегуляторні пункти, роблять все, щоб забезпечити безперебійну доставку газу нашим споживачам. Вся робота на нашому підприємстві є дуже затратною. І єдиним джерелом наших доходів є гроші, які ми отримуємо з тарифу. Тобто це ті кошти, які нам сплачують споживачі за доставку газу до помешкань, підприємств, організацій, установ, бюджетних організацій та теплопостачальних підприємств.


- Дякую за розмову.

 


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також