У Будинку вчених у центрі Рівного вже 14 років діє унікальний музей — його відкрили якраз на День Незалежності у 2010 році, коли з’явилася ідея зробити область туристичним бурштиновим напрямком. Відтоді тут назбиралося близько трьох сотень експонатів, що існують лише в єдиному екземплярі. Більшість колекції — до 80% — належить майстрам та меценатам, які дозволяють демонструвати її широкій публіці. Окрім того, в музеї періодично проводять тематичні виставки та майстер-класи, де діти і дорослі власноруч розмальовують декоровані бурштиновою крихтою невеликі фігурки, від сердечок до янголів. Янголи — одна з основних тем музею, вони повсюди: від великих на підлозі до крихітних, що висять у повітрі, прикрашаючи вікна та люстру.
— Це пішло від роботи знаної рівненської майстрині Ольги Баранової, яка створила дерев’яну різьблену тарілку «Ангел бурштинового краю». Взагалі янголят у нас багато: керамічні, дерев’яні, з сіна, соломи, з полотна. Ось на підвіконні «Поліські янголята» майстрині Вікторії Кисіленко, яка працює з натуральним поліським льоном. Ми жартуємо, що вони вночі оживають і мандрують залою. Принаймні на ранок нам інколи доводиться поправляти їм зачіски, — розповідає старша наукова співробітниця музею Юлія Терешкович. — До речі, це саме Ольга Баранова першою придумала висипати картини бурштиновою крихтою, а потім це стало популярним. Раніше майстри вирізали по каменю, і від цього залишалося чимало відходів. А виявилося, що крихта теж може прикрашати. А тепер це тренд, який підхопили й інші. Також майстриня започаткувала власну течію — поєднувати різьблення по дереву та сонячне каміння. Минулої п’ятниці у музеї був вечір пам’яті Ольги Баранової, яка відійшла у засвіти 20 лютого цьогоріч, на 71-му році життя.
Арку «Політ янголів», на яку пішло 3,5 кілограма бурштину різних відтінків, створив з липи рівнянин Леонід Тимощук, а обробили її сонячним камінням у крамничці, що діє при музеї. Вона стоїть у центрі зали, тож її важко не помітити.
— А ще подивіться на ту фігурку, це біблійний сюжет — про Іону, якого проковтнув кит. Неймовірно, як майстер зміг це вирізати, при тому, що в нього ще й пальців на руці нема, — кажуть доглядачі музею.
Найбільший оброблений камінь у музеї, вагою понад 400 грамів, зображує святого Юрія Змієборця, якого ще називають Георгієм Переможцем. А в сусідній залі в шкатулці лежить необроблений великий бурштин, що ззовні більше схожий на метеорит. Якщо узяти його в долоню, то вага майже не відчувається — напрочуд легкий.
Лимонне різьблене «Яблуко», що в одній з вітрин, має найбільш рідкісний колір бурштину у світі. Його можна знайти лише в Україні і більше ніде.
— Саме наша країна — лідер за кількістю кольорів та відтінків бурштину, в нас їх нараховується майже 300. Три з них — світло-жовтий, салатовий та лимонний, добувають лише в наших краях, — кажуть у музеї.
Чіпляють око незвичні бурштинові шахи, «В джазі тільки комахи». Меценат — ТМ «Рівненський бурштин», викупив їх у майстрині, яка виїхала за кордон, і тепер дозволив експонувати в музеї. Ще одна анімалістична колекція — «Дика Африка» поєднує великі шматки бивня мамонта, бурштин та срібло.
Величезний бутель з камінчиками всередині — це бурштинівка, наливка, що створена за давнім поліським рецептом. На відкритті музею гостям навіть пропонували її продегустувати. А тепер це музейний раритет, адже завод у Шпанові такої більше не виготовляє. Зате ідею бурштинівки успішно підхопили житомиряни та вінничани. Тож більшість бурштинового алкоголю у рівненських магазинах, насправді походить з інших областей.
А от «Бурштинова корона України» з латуні та сонячного каміння колись прикрашала голову переможниці місцевого конкурсу краси, який проводили лише одного разу — у 2011 році. Тоді також створили три гаптованих бурштином сукні для Міс та двох Віцеміс, а до комплекту йшли босоніжки. Корону й донині можна побачити у вітрині, шкода, що не приміряти.
— Також в нас чимало іншого — картини, різьблені фігурки, прикраси та аксесуари. Дуже гарні у нас інклюзії: це бурштин із «начинкою», наприклад, із застиглими у давній смолі комахами. Є навіть серце бурштинове. Періодично зібрання музею оновлюється. Але якщо йдеться про більш масивні, дорожчі вироби, то це буває раз на пів року чи рік. Співпрацюємо з майстрами, які надають нам на тимчасове експонування унікальні речі.
У музеї бурштину можна подивитися не лише на бурштин. Зокрема, на підвіконні поруч з сонячним камінням зараз — виставка робіт майстра-різьбяра по дереву Станіслава Кремньова.
— Він працює вчителем трудового навчання в одній зі шкіл Рівного, а своє хобі перетворив на мистецтво. Тут побачите і Базальтові стовпи як одне з Семи чудес України, і візитку Рівненщини Тунель кохання, рівненську церкву на вул. Шевченка та чимало іншого. Нещодавно з’явилася його нова робота — Юзефинський дуб, про найстаріше дерево України. А у вересні в нашому музеї була презентація проєкту «Вишивка українською» за підтримки відомої рівненської майстрині Олени Медведєвої, яка вишиває книги.
Музей бурштину працює щодня з 10-ї до 18-ї, окрім субот та понеділків. Дитячий, студентський квиток обійдуться у 20 гривень, дорослий — 40 гривень, екскурсія коштуватиме 200 гривень. Фотографувати дозволяють безкоштовно, але не відмовляться від символічного благодійного внеску на розвиток музею. А для тих, кому хочеться ще й придбати на згадку про відвідини якийсь сувенір, діє невеличка крамниця, де найдешевша дитяча каблучка з одним бурштинчиком коштує від 30 гривень, а жіночі прикраси, картини, фігурки — від кількох сотень до кількох тисяч.
Олена РАКС.