
Напевно, у багатьох таке бувало: після різкого підйому з ліжка в очах з’явилися «мурашки» або запаморочилось в голові. Такі симптоми виникають при ортостатичній гіпотензії — різкому зниженні артеріального тиску при зміні положення.
Чому так відбувається? Одразу після підйому в ногах збирається приблизно від 300 мл до 800 мл крові під дією гравітаційних сил. Таким чином, менше крові повертається до серця і, як наслідок, відбувається зниження артеріального тиску. Людський організм зазвичай компенсує зниження кров’яного тиску та запобігає його падінню — біля серця та судин шиї є спеціальні клітини (барорецептори), які відчувають зниження артеріального тиску і надсилають сигнали до мозку. При цьому серце починає битися швидше та перекачувати більше крові, а кровоносні судини звужуються — таким чином, підіймається кров’яний тиск. Тиск падає тоді, коли перериваються механізми адаптації організму до боротьби з його зниженням. Це може спостерігатися при таких станах: зневоднення, проблеми з серцем, ендокринні порушення, розлади нервової системи, під час спеки або тривалого перебування у ліжку, і навіть під час їжі — у людей літнього віку.
Що робити? Не приймайте дуже гарячу ванну або душ. Пийте багато води, обмежте вживання алкоголю та уникайте важкої їжі з високим вмістом вуглеводів. Перед тим, як вставати, тримайте поруч щось міцне, за що можна вхопитися, коли ви встанете. Не спішіть при підйомі з лежачого положення: дайте собі більше часу. Порухайте ногами та руками перед тим, як встати. Покращуйте кровообіг: носіть компресійні панчохи.
Коли потрібно звернутися до лікаря? Легке запаморочення може бути спричинене не лише падінням тиску, а й зневодненням, низьким рівнем цукру в крові або перегріванням. Тому при появі такої ознаки варто подумати, що ще могло її спричинити. Про часті симптоми зниження артеріального тиску важливо розповісти лікарю. При втраті свідомості необхідно негайного звернутися по медичну допомогу.