Як Третяк з конопель

3109 0

Ми у соцмережах:

Як Третяк з конопель

Олександр Третяк, міський голова Рівного, майже остаточно загубився в інформаційному просторі, залишаючись майже непомітним на тлі голови обласної військової адміністрації Віталія Коваля та секретаря міської ради Віктора Шакирзяна, які цілодобово не злазять з екранів та моніторів. Повернутися на перші шпальти Третяк може завдяки «конопляному проєкту», про який нині всі говорять, але ніхто насправді не знає, що це таке. Поки що, говорячи «Третяк», ми згадуємо коноплі, а кажучи «коноплі», згадуємо Третяка. Та чи надовго Третяк вискочив з конопель і чи справді згаданий проєкт принесе користь Рівному, а не лише популярність міському голові?

Володимир Липко, начальник міського департаменту економічного розвитку:

— Є доволі амбітний всеукраїнський проєкт. Його представники зараз шукають локацію для розміщення індустріального парку. Це фактично буде кілька підприємств, які займатимуться переробкою конопель. Раніше інвестори хотіли реалізувати цей проєкт на Чернігівщині. Однак зараз там неспокійно, тривають бойові дії. Тому вони приїхали на Рівненщину. Для розміщення підприємств їм потрібно не менше 12 гектарів. У комунальній власності Рівного такої земельної ділянки немає. Однак необхідні за площею земельні ділянки є на околицях міста у приватній власності. Думаю, що власники цих земельних ділянок будуть не проти їх продати. Схоже, інвесторів зацікавила наша пропозиція.

Загалом проєкт полягає у можливості будівництва при в’їзді до Рівного переробних підприємств. Сировиною для переробки стануть коноплі. Промислову рослину будуть вирощувати в межах області та привозити до заводу. Самі коноплі мають кілька складників. Перший — це насіння, яке може бути харчовим продуктом для людей і тварин. Другий — це стебло конопель, з якого можна виготовляти тканини, канати й іншу продукцію. Перевага конопель у тому, що їх можна вирощувати на тих землях, які не підходять для зернових, соняшнику та ріпаку. Ще однією перевагою конопель є те, що вони оздоровлюють ґрунт. Тобто якщо було внесено багато гербіцидів, то коноплі витягнуть із землі усі шкідливі домішки.

Олександр Третяк, міський голова Рівного:

— Поява у нашій громаді нового індустріального парку, який включатиме і місця для роботи, і дослідницькі лабораторії, цехи з виробництва та склади, дасть потужний поштовх економіці. Сьогодні Рівне — це не просто вікно у Європу, це можливості виходу на європейські ринки, гарна логістика та перспективи. Адже ініціатори проєкту розуміють, що він реалізовуватиметься у кількох напрямах, тож є унікальним для Європи. Окрім того, він встановлює чітке розмежування між технічними коноплями hempy та канабісом — речовинами, які використовуються у фармакології та косметології. Сам проєкт парку передбачає й сучасне технологічне оснащення — у тому числі власні очисні споруди від канадських партнерів, потужності з переробки сміття інноваційним методом, що дозволить покрити відразу дві області, практичну незалежність від теплоносіїв, розвиток наукового потенціалу і чимало іншого.

Мар’ян Года, голова бюджетної комісії:

— Я виробничник і вітаю будівництво нових підприємств. Якщо проаналізувати заводи, які є у Рівному, то переважна їхня частина пов’язана саме з переробкою. Однак мене дуже дивує цифра у 12 гектарів землі. У нас немає таких земельних ділянок. Більше того, щоб бізнес освоїв таку площу, потрібно кілька років. Для 12 гектарів потрібні сильні енергетичні потужності, каналізація та інші речі. Для простого переробного підприємства достатньо одного гектара землі. Одне слово, не вірю я у цей проєкт.

Сергій Васильчук, міський депутат:

— На мою думку, цей проєкт нереальний. Міському голові було б добре спочатку подивитися генеральний план Рівного, а тоді уже щось пропонувати інвестору. Ще раніше до нас приходили інвестори. Максимальний розмір земельної ділянки, яку можна було запропонувати, становив 5 гектарів. Однак і ця земельна ділянка має такий ухил, що там потрібно досипати десятки тисяч тонн землі. Такий проєкт реальний десь в ОТГ, які є навколо, проте не в самому Рівному.

Разом із тим, я не розумію, де вони будуть брати коноплі. Нагадаю історію льонокомбінату. Коли підприємство тільки починало працювати, тоді льон вирощували всюди, де тільки можна. Оскільки цього льону не вистачало, то його везли з Польщі та Єгипту. Пізніше прийшло розуміння, що у нас немає достатньо льону, щоб його переробляти. Зараз бізнесмен Олег Червонюк на льонокомбінаті взагалі займається текстилем. Тому в мене є великий сумнів, що десь в Україні вирощують коноплі у таких масштабах, щоб у Рівному їх можна було переробляти.

Дмитро Янушевський, експерт із інвестицій:

— Відповідно до закону, для створення індустріального парку потрібна земельна ділянка мінімум у 10 гектарів. В межах Рівного такої земельної ділянки немає, бо його в місті ніколи не створювали. Якщо йдеться саме про індустріальний парк, то там дозволено розміщувати підприємства переробної галузі, промисловості та переробки сміття. Якщо цей інвестор буде виробляти тканини, шнури, целюлозу або біопластик, то таке може бути. Однак якщо, окрім виробництва, ще й хочуть вирощувати коноплі, то це нереально. Загалом ідея непогана, проте потрібно зрозуміти, що хоче інвестор.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також