Працівники ТЦК на Рівненщини перебувають під тиском з боку держави та громадськості. Тому не потрібно вважати, що вони усі погані, проте проблем вистачає.
Часто у ТЦК працюють люди після поранень на фронті, які абсолютно неготові до роботи з документами, розповіла рівненська адвокатка Юлія Авраменко для 4 влади.
За її словами, постанова №560, яка запускала реформу в питанні мобілізації, була прописана майже ідеально. Однак її зруйнували дії працівників військкоматів:
- До липня люди мали час уточнити дані. Тож військовозобов’язані одразу вирішили виконати обов’язок і, відчуваючи повну безпеку, подалися до ТЦК. Дехто з них мав підстави для відстрочки, а когось і планували забронювати.
Натомість військовозобов’язаних почали мобілізовувати відразу з приміщень ТЦК – навіть тих, хто мав підстави для відстрочки, бо знали, що після мобілізації вони цими підставами скористатися не зможуть. Тобто військовозобов’язаний довіряє тому, що ухвалив Кабмін, що каже держава, а його обманюють.
Я вважаю, що вся репутація цієї реформи була просто зруйнована вщент якраз через ТЦК.
Якщо була надана можливість уточнити дані до липня, то потрібно було нікого до того часу не «пакувати». Далі – розсилайте повістки, робіть відповідно до постанови й затримуйте вже законно.
Адвокатка додає, що це призвело до того, що люди, які мають реальну можливість на відстрочку або бронювання просто почали уникати походів до військкоматів.
- Я знаю одне: якщо ТЦК все робитимуть відповідно до норм законодавства, то і кількість мобілізованих не буде критично меншою ніж потрібно, і суспільний гнів буде безпідставним, - говорить Юлія Авраменко.
Ще однією поширеною проблемою є те, коли працівники військкоматів з одного району, перевіряють документи та мобілізують людей в іншому районі. Однак дуже часть це є порушенням.
- Найбільшим на сьогодні порушенням ТЦК є недотримання територіальності. У Постанові №560 зазначено, що посвідчення групи оповіщення – людей, які фактично мобілізовують, – видає керівник ТЦК, і діють вони у межах адміністративно-територіальної одиниці.
Тому якщо посвідчення видане, наприклад, керівником Вараського ТЦК, воно діє тільки у Вараському районі. Якщо керівником Сарненського ТЦК – тільки в Сарненському.
Виключенням є тільки ті посвідчення, які видані Рівненською ОВА. Вони діють по всій області.
Проблема в тому, що ці посвідчення, буває, не хочуть показувати. У такому разі попросіть поліцію перевірити, ким видане посвідчення. Після цього треба повідомити поліції, що ця особа не уповноважена на перевірку документів у цьому районі.
Проте часто особу, яку затримали у Рівному і яка протягом 40 років стояла тут на обліку за місцем проживання, доставляють не до Рівненського ОМТЦК та СП. Тобто лише через те, що людину мобілізували представники іншого ТЦК на території, на якій вони не мали права цього робити, рідні повинні долати по 100 кілометрів, щоб отримати сповіщення про зниклого безвісти, подати чи отримати документи, - уточнює адвокатка.
Нагадаємо, що чоловік Юлії Авраменко є командиром інженерно-саперного взводу.
Олександр є добровольцем й з власної ініціативи пішов захищати Україну. З перших днів вторгненням служив у бригаді територіальної оборони на Рівненщині, а потім домігся переведення на фронт.
За відмінну службу захисник був нагороджений медаллю та «Срібним хрестом».