Корецька міська рада оголосила руїни місцевого замку XIV-XVIII століття безгосподарським майном. Бо як виявилося під час нещодавньої інвентаризації, у громади на пам’ятку архітектури місцевого значення немає жодних документів.
Можливо, князі, які будували і перебудовували цей замок, якесь право власності на нього і оформляли, але у 1832-му він остаточно згорів. А радянські чиновники дивилися на нього як на щось саме собою зрозуміле — стоїть та й добре. Нині від замкового комплексу залишилися лише руїни: надбрамна вежа та залишки двоповерхових будівель площею понад 1500 кв. м. Однак уже знайшлися підприємці, які готові взяти замок в оренду. Міська влада не проти, сподівається хоча б в такий спосіб врятувати історичну пам’ятку від остаточного руйнування, доки та не завалилася.
Людмила Дмитрук, міський голова Корця:
— Процедура така: ми оголошуємо замок безхазяйним. Від цього моменту має минути один рік, і тоді через суд міська громада зможе офіційно отримати його на баланс. Уже до нас в міську раду підходили люди, які хочуть взяти руїни замку в оренду. Про їхні плани нічого наперед поки сказати не можемо. Але це дасть можливість зберегти одну з наших туристичних принад, подбати про неї. Адже якогось особливого фінансування від держави замок не бачив, ніхто ним не опікувався — це ж не музейний комплекс.
Ми самі торік облаштувати гарну кам’яну доріжку, яка веде до замку, і ще вклали 1,5 мільйона гривень з міського бюджету в ремонт вулиці Богдана Хмельницького, по якій можна туди дістатися, поставили дорогою вказівники. А місцевий благодійник Тарас Кислюк ще й допоміг з прожекторами, щоб підсвічувати надбрамну вежу у вечірній час — тепер її добре видно з дороги.
Треба зберегти нашу туристичну «родзинку», вона цікава і місцевим, і приїжджим. Надбрамна вежа зображена на гербі нашого міста. Тут роблять весільні фотографії молодята, гуляє молодь. Якось о 7-й ранку іду на роботу, аж бачу біля замку іноземців з фотоапаратами — виявилося, що то китайці приїхали здалеку, щоб зустріти там схід сонця, вони шукали дорогу на мапі. А ще раніше до нас на міжнародний пленер приїжджали художники з Грузії та Польщі, і з усіх куточків України, щоб написати краєвиди з Корецьким замком.
Просимо також обласне управління культури і туризму і Службу автомобільних доріг, щоб поставили при трасі вказівник, що у нас в Корці є замок. Бо в старому вказівнику йдеться лише про Корецький монастир і про костел. А про замок і згадки немає.
Схожа проблема є у багатьох вцілілих маєтків, палаців та замків Рівненщини. Туристи про них знають, лазять по руїнах на власний страх і ризик, але грошей на реставрацію або хоча б збереження пам’яток у бюджеті завжди було обмаль або й зовсім не виділяли.
У 2005-му голова облдержадміністрації Василь Червоній передав рівненському бізнесмену В’ячеславу Пугайку Клеванський замок у безплатне володіння — той обіцяв реставрацію ще й планував облаштувати якийсь комерційний заклад. Але з його затії так нічого й не вийшло. Бо коли стало зрозуміло, що компанія п. Пугайка «Інвестжитлобуд» не дотримується термінів виконання робіт, наступний голова РОДА Віктор Матчук вирішив скасувати розпорядження свого попередника.
Олена РАКС.