14 серпня - Медовий Спас: традиції та звичаї

1085 0

Ми у соцмережах:

14 серпня - Медовий Спас: традиції та звичаї

14 серпня віряни відзначають Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього – свято, встановлене на згадку про порятунок Константинополя від епідемії у ІХ ст.

Також цього дня Церква вшановує пам'ять святих мучеників Маккавеїв, у народі ж свято називають Маковія. А Медовим і Маковим Перший Спас називають через те, що свято збігається з початком збору врожаю меду та маку.

За переказами, коли весь Константинополь потерпав від епідемії, частка дерев’яного хреста врятувала людей від лиха. Саме шматочок того хреста, на якому був розіп’ятий Ісус, став предметом освячення всіх водойм у Константинополі.

За традицією на службу в храм необхідно взяти баночку меду нового врожаю, мак і воду, а також «маковійчики». Вони складаються з польових трав і квітів – калини, соняшника, материнки, волошки, чорнобривців, м’яти, буркуна, колосків вівса, полину і обов’язково макових голівок.

Кожен елемент святкового маковійчика мав символічне значення. Наприклад, полин слугував талісманом від всілякої напасті та сповнював здоров’ям, волошка – дарувала мир усій родині, сонях – втілював небесне світило.

Освячені букети висушують і зберігають у домі як оберіг. У разі хвороби з них готують відвари для купання. Також вірили, якщо квіти з такого букета вплести у волосся, воно буде густим і пишним. Освячену маківку клали під подушку дітям, які погано засинають або неспокійно сплять.

Із 14 серпня починається Успенський піст, який триває до 27 серпня.

Господині традиційно печуть пісні медові коржики, булочки з маком, печиво, пряники. Вважалося, що зібраний у цей час мед наділений цілющими властивостями.

Народні прикмети

На Медовий Спас літо закінчується, а осінь починається.

Після Маковія не можна купатися у водоймах, бо захворієш.

З першою ложкою освяченого в церкві меду можна загадати бажання.

 


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також