На початку «червоного» карантину в рівнян була проблема виїхати за межі області. Чимало рейсів з автовокзалів Рівного поскасовували — водії відмовлялися виходити на роботу, боячись величезних штрафів. Адже не у всіх були сертифікати про щеплення, і не всі робили тести на коронавірус. Нині ж дістатися по області можна практично всюди, от тільки возити… майже нікого.
На центральному автовокзалі, що на вул. Київській у Рівному, кажуть, що пасажирів стало менше, особливо на міжобласних рейсах. Через це водії міркують, чи виїжджати в наступний рейс завтра — адже сьогодні на пальне не заробив. Наприклад, дістатися до Кам’янця-Подільського можна з пересадками, а на Вінницю ходить один автобус. На деяких маршрутах кількість рейсів поскорочували. Тож пасажирам варто попередньо телефонувати в касу автовокзалу й уточнювати за конкретний рейс.
Як виїжджають автобуси з автостанції «Чайка», зручно дивитися на сайті bus.com.ua — в таблиці одразу видно, які рейси скасовано і як часто ходить автобус. Втім, проблем доїхати у північні райони уже немає, повідомили у касі «Чайки».
Федір Мисюра, начальник управління інфраструктури та промисловості облдержадміністрації:
— Найбільша проблема була на початку, як тільки запровадили «червону» зону. Тоді багато водіїв були невакцинованими, пасажири теж. Люди не розуміли, як перевірятимуть ці COVID-сертифікати і чи штрафуватимуть їх. Тож деякі рейси перевізники скасовували. Але пік минув, і все поступово приходить до норми. Водіям дозволили працювати з однією дозою вакцини — адже логічно, що пізніше людина прийде і по другу дозу. Тому на роботу вони виходять, транспорт їздить.
Якихось кричущих звернень до нас не було. Хіба що днями пасажири обурювалися через доїзд до садових ділянок в с. Новоукраїнка, адже там залишився тільки один автобус: один водій вакцинований, а його колега — ні. Більша проблема нині — це вранці доїхати до Рівного з навколишніх сіл: Шпанова, Великої Омеляни, Тучина, Здолбунівського напрямку. Адже водії беруть лише на сидячі місця, бояться штрафів. Тому декому з пасажирів доводиться чекати своєї черги на посадку. Але теж буває по-різному. Скажімо, я особисто в понеділок вранці їхав на роботу з Квасилова маршруткою «Рівне-Новосілки» о 7.30, і половина місць в салоні були порожніми.
Валентин Демчук, президент ГО «Союз перевізників України»:
— Днями сам виїжджав подивитися ситуацію — центральний автовокзал був практично порожній. Пасажиропотік через ці «ковідні» обмеження дуже впав. Автобуси виходять в рейси, і доїхати можна — якщо не напряму, то транзитом. Може бути проблемним доїзд хіба на дуже далекі села. Та загалом кількість рейсів скоротилася, навіть на ті ж Гощу чи Острог. Скажімо, десь було десять рейсів, а стало чотири. І їздять в них часто лише по три-чотири людини. Перевізники не задоволені, працюють собі у збиток, один каже: «В мене за день мінус тисяча гривень», у когось і дві тисячі мінусу. Але ж є і популярні напрямки.
Вважаю, що треба дозволити проїзд стоячим пасажирам — все одно ж тепер у всіх вимагають сертифікат про щеплення або негативні ПЛР-тести. Тоді і на роботу люди дістануться швидше, і перевізники трохи зароблять.
Олена РАКС.