Без паніки: метапневмовірус епідемій не викликає і відомий з 2001 року

245 0

Ми у соцмережах:

Без паніки: метапневмовірус епідемій не викликає і відомий з 2001 року

Світом шириться звістка про ймовірність нової епідемії – метапневмовірусу (HMPV). Це респіраторне захворювання, яке здатне вразити бронхи та легені. Тривогу викликає те, що його симптоми і можливі ускладнення подібні до COVID-19. Сплеск HMPV зафіксований у Китаї, звідки по світу розповсюдився коронавірус.

Китайська телекомпанія NDTV пише, що китайські лікарні переповнені пацієнтами, але Пекін намагається применшити загрозу, видаючи спалах хвороби за «щорічне зимове явище» і переконуючи, що «мандрувати Китаєм безпечно». ЗМІ сусідніх країн – Індії, Індонезії, Японії - вже попередили своїх співгромадян про необхідність дотримуватися заходів безпеки.

Випадки HMPV зафіксовані у Індії, Казахстані, ряді областей України. Наш Центр громадського здоров’я повідомляє, що ситуація «рутинна та повністю контрольована» і що ми маємо справу з традиційним вірусом, який циркулює на нашій території протягом кожного епідсезону. Що насправді відбувається, Коротко про розповіла доктор медичних наук, відома лікарка-вірусолог Алла Мироненко.

Наслідки жорстких обмежень

Вірусолог Алла Мироненко. Фото: Архів Коротко про

- Передумов для паніки немає. Вірус зовсім не новий, як подають це деякі ЗМІ. Не так давно відкритий, як, наприклад, вірус грипу, але вже входить до тест-систем, що є в Україні. Зокрема, у нашій вірусологічній лабораторії Київського міського центру контролю і профілактики хвороб МОЗ України. Щотижня ми робимо тести на грип, COVID-19, в тому числі на метапневмовірус. За весь період, який вважається епідемічним, в Києві були зареєстровані один чи два випадки.

За даними ЦГЗ, на які посилається завкафедри інфекційних хвороб Національного медуніверситету Ольга Голубовська, в Україні є 13 офіційно підтверджених випадків HMPV, але насправді їх, звичайно, більше. Алла Мироненко це підтверджує, оскільки тестуються не всі хворі. Якщо недуга протікає легко, то здебільшого люди й не звертаються до лікарів.

- Тому, що відбувається в Китаї, є пояснення, - зазначає вірусолог. – По-перше, зважте на кількість населення у Піднебесній. По-друге, Китай дуже довго жив у режимі винятково жорстких обмежень, пов’язаних з епідемією коронавірусу, і це вплинуло на нинішню ситуацію. Людина – суспільна істота, вона весь час спілкується, обмінюється інформацією, а за тим і збудниками інфекцій. Якщо на певний час її посадити на карантин, щоб убезпечити від одного вірусу, організм стає вразливішим щодо інших.

Як приклад, професор медицини наводить наслідки карантину в Європі.

- У Франції в 2022 році було зафіксовано дуже багато пневмоній та бронхіолітів, пов’язаних з РС-вірусом (респіраторно-синцитіальна інфекція) у дітей. Це респіраторний вірус, який особливо небезпечний для малят до 1 року життя, але більшість переносить його в неважкій формі. Через пандемію COVID-19 маленьких дітей особливо берегли, тобто вони майже не контактували з вірусами. Коли обмеження зняли і почалися зараження в більш старшому віці, наприклад, у 4 роки, з’явилися ускладнення, які в такому віці зазвичай не виникають. Подібні явища, ймовірно, відбуваються і в Китаї. Це дуже специфічна країна, яка не спішить ділитися реальною медичною інформацією.

Профілактика, знайома з дитинства
Алла Мироненко стверджує, HMPV – це вірус, який не викликає епідемій. Він має природне походження і циркулює нарівні з багатьма іншими. Принаймні з 2001 року, коли вірус було відкрито, нічим надзвичайним він себе не проявив.

- Симптоми подібні до застуди – кашель, нежить, втома, підвищення температури. Якогось специфічного лікування немає, звичайне симптоматичне. Якщо у людини хронічна пневмонія або ослаблений імунітет, можлива госпіталізація, але ризик летальних випадків низький. Грип – набагато агресивніша і небезпечніша, зокрема, для групи ризику хвороба.

HMPV передається повітряно-крапельним шляхом або через поверхні. Але карантин і всі пов’язані з ним незручності та обмеження медики не прогнозують. В Центрі громадського здоров’я рекомендують дотримуватися профілактики, яка знайома нам з дитинства:

регулярно мити руки з милом,
уникати контактів із хворими людьми,
дотримуватися «етикету кашлю» - прикривати рот серветкою чи згином ліктя,
періодично провітрювати приміщення.

Чи допоможуть народні засоби
Характерною прикметою коронавірусу було те, що його «не брали» народні методи профілактики – часник, лимон, калина, мед та інші. Ми спитали у Алли Мироненко, чи ефективні такі засоби проти метапневмовірусу.

- Всі народні рецепти безпосередньо проти вірусів не діють. Вони допомагають симптоматично імунній системі, щоб вона утворювала антитіла, які будуть нищити вірус, - пояснює професор.

Щодо аптечних препаратів, то при появі перших симптомів можна приймати амізон, він не токсичний, дієвий проти РС-вірусу, сезонних коронавірусів, однак вплив власне на метапневмовірус не досліджений. В будь-якому разі треба радитися з сімейним лікарем або терапевтом.

Інфекціоніст Ольга Голубовська зазначає, що орієнтовний інкубаційний період HMPV від 3 до 6 днів, середня тривалість захворювання 7-10 днів залежно від тяжкості. Вірус найбільш активний в помірному кліматі протягом пізньої зими та навесні. 


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також