У четвер, 17 листопада, Окружний адміністративний суд Рівненської області розглянув позов чотирьох приватних фірм проти Державної служби геології та надр України і Рівненської обласної ради, вимагаючи надати їм право на розробку бурштинових родовищ у північних районах Рівненської області.
Під час судового засідання
Для розуміння ситуації: на Рівненщині площа земель з найбільшими покладами бурштину — трохи більше чотирьох тисяч. Таку цифру назвав представник геологорозвідки, який виступав під час сесії обласної ради. На тій сесії, під час якої дві фірми — ТОВ «Ред.Мет» та ТОВ «Інклюз-8» — отримали право на розробку тисячі гектарів бурштиноносної землі. Тоді депутати з фракцій БПП «Солідарність», ВО «Батьківщина», ВО «Свобода» та Радикальної партії Ляшка в єдиному пориві проголосували за те, щоб ці дві фірми отримали право на розробку бурштину. І саме це рішення відкрило скриньку Пандори і зробило можливим позов тих фірм, яким раніше обласна рада відмовила.
Справа у тому, що кілька років поспіль Рівненська обласна рада неодноразово відмовляла різним бізнесовим структурам в отриманні права на розробку бурштину у північних районах Рівненщини. Під приводом того, що має бути закон, обласні обранці гальмували спроби через шпарини в чинному законодавстві отримати доступ до бурштинових покладів. Зрештою, довгий час обласним обранцям вдавалось відбиватись від атак на бурштинову біду краю. Але на минулій сесії депутати різко змінили риторику і свої переконання. Вже не чекаючи закону дають дозвіл вищезгаданим фірмам.
Природно, що це обурило тих, кому відмовили раніше, і вони пішли до суду. Оскільки позивачі акцентували на тому, що за таких же умов, за яких депутати дали дозвіл фірмам ТОВ «Ред.Мет» та ТОВ «Інклюз-8», було відмовлено попереднім прохачам, суд задовольнив позовні вимоги. Тепер всі ті, хто за минулої і позаминулої влади рвались до бурштинових родовищ Рівненщини, нарешті отримають те, що бажають.
Так-от, згідно з рішенням Окружного адміністративного суду Рівненської області Державна служба геології та надр України та Рівненська обласна рада зобов'язані видати погодження на розробку бурштину на заявлених цими фірмами територіях:
ТзОВ «Інвестнерудпром» (ділянка «Ясинецька» Дубровицького району площею 85,4 га);
ТзОВ «Георесерчінг» (ділянка «Чудель» Сарненського району площею 1806 га);
ТзОВ «Зірка Рівненщини» (ділянка «Вири» Сарненського району площею 1614 га);
ТзОВ «Амбер майнінг компані» (ділянка «Труска Гребля» Сарненського району площею 1325 га).
По суті, розподіл бурштину вже відбувся. Верховна рада, звісно, прийме тепер Закон про видобуток бурштину. Але розподіляти за цим законом буде нічого: основний шмат бурштинових земель вже розділено рішеннями Рівненської обласної ради та Окружного адміністративного суду. Інші території знищені нелегальними старателями.