Острозький обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою мав готувати молоді кадри для української армії. Це питання стояло гостро ще у 2001 році, коли організовувався навчальний заклад. І тим більше не втратило актуальності й нині. У військовому ліцеї мали навчатись діти-сироти і напівсироти. Але так було лише спочатку.
Дем'ян Поліщук
Дем'ян Поліщук, полковник, начальник Острозького обласного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою:
— Ще у 2009 році був перший лист від Острозької академії до Фонду держмайна, та обласної ради, в якому йшлося про те, що ліцей міг би розташуватись у приміщеннях Острозького ПТУ, «інфраструктура якого повністю відповідає потребам». А приміщення, які нині займає ліцей,— потрібні академії.
Ліцей, а в ньому навчається 135 ліцеїстів, займає п'ять приміщень, на які є договори оренди. З дозволу орендодавця ми підвели до приміщень комунікації, відремонтували і створили, по суті, невеликий майновий комплекс. Сюди було вкладено близько чотирьох мільйонів гривень з обласного бюджету. Загалом заклад фінансується як з державного бюджету у вигляді субвенцій на оплату педагогічного персоналу, так і з обласного — на інші потреби.
Орендна плата за ці приміщення розподіляється 50 на 50 між Острозькою академією та державним бюджетом. Загальна сума вартості оренди, за документами, становить приблизно півмільйона гривень. Приблизно 90% нинішньої вартості майна — це те, що було сюди вкладено вже у вигляді ремонту і покращень. Власне, частину вартості покращень було зараховано у вигляді орендної плати.
Уже після того, як закінчились терміни оренди і угоди автоматично були пролонговані, академія подала позовні заяви в господарський та адміністративний суди про припинення дії договору. Однак суди їх не підтримали, і договори на оренду чотирьох будівель було пролонговано ще на 10 років. Проблема залишається в одній будівлі, термін оренди якої завершився 7 січня 2017 року.
Ми отримали документ від Міністерства освіти, в якому сказано, що Острозька академія не має бажання продовжувати термін оренди. Тобто, що ліцей має шукати інші варіанти для своїх потреб. Щоб захистити свої права, ми були змушені подати позовну заяву — щоб оформити оренду цього приміщення ще на один рік. І суд нам продовжив оренду до 2 лютого 2018 року. У мене складається враження, що прагматизм поборов мораль. Щодо дітей так не вчиняють.
Ігор Пасічник
Ігор Пасічник, ректор Національного університету «Острозька академія»:
— Підписуючи ці угоди, я завжди попереджав, що рано чи пізно питання виникне. Адже студентів в Острозькій академії щороку стає все більше і катастрофічно не вистачає гуртожитків. Та керівництво ліцею вирішило самостійно зіграти у свою гру іу 2013 році за моєю спиною змінило статут. Річ у тім, що відповідно до статуту, організаторами і засновниками ліцею були Рівненська обласна державна адміністрація та Національний університет «Острозька академія». У статуті було записано, що ліцей діє під патронатом Острозької академії, що туди відбирають хлопчиків-сиріт і напівсиріт. Як виняток — дітей з бідних сімей. Але у новій його редакції вже немає згадки, що співзасновником є Острозька академія і що ліцей — саме для дітей-сиріт. Ще, наскільки мені відомо, з'явився пункт, що директора ліцею обирають на посаду безтерміново... Думаю, це було зроблено тоді, коли в ліцеї вчився син одного з керівників області (у 2013 році у військовому ліцеї вчився син голови Рівненської облради, депутата від Партії регіонів Юрія Кічатого. — Авт.).
Ідея організації ліцею була в тому, щоб діти-сироти і напівсироти змогли отримати освіту та початкову військову підготовку за рахунок держави. А в майбутньому — іти до військових навчальних закладів та ставати офіцерами. У нас тоді були вільні приміщення, і ми погодились надати їх для організації військового ліцею.
У постанові Верховної Ради написано чітко: «забороняється вилучати приміщення і землі в університетів, які мають статус національного». А Острозька академія має такий статус. Тому навіть якби я хотів віддати ці приміщення, то не маю права. Мова ж йде саме про те, щоб забрати їх в університету і віддати ліцею. Маючи вже досвід, що ліцей відразу після закінчення терміну договору оренди продовжив його через суд, ми заздалегідь відправили листи у відповідні інстанції й вивели процес у винятково правову площину.
Коли розпочався скандал і почали писати про те, що Пасічник хоче закрити ліцей, я попросив, щоб зібрали колектив та батьків. На зустрічі я пояснив, що моя позиція полягає в тому, щоб ліцей працював і розвивався. Давайте організуємо коледж, в якому діти отримають молодшого спеціаліста, а Острозька академія дасть їм спеціалізацію. У нас є можливість дати майбутнім офіцерам освіту за спеціальностями: іноземна філологія, кібербезпека і багато іншого. Ми ведемо переговори з Міністерством оборони, щоб відкрити в академії військову кафедру. Таким чином, після закінчення закладу діти можуть продовжити навчання у нас і отримати офіцерське звання. Або ж йти вчитись на два роки у будь-який військовий вищий навчальний заклад. І тоді всі питання знімаються. Ми готові повернутись до першого варіанта статуту ліцею, стати знову його співзасновником та передати необхідні приміщення для потреб закладу. Але така пропозиція, схоже, не приваблює нинішнє керівництво ліцею. Тепер це питання буде розглядатись на рівні Міністерства освіти і, сподіваємось, ситуація вирішиться.