Хелловін і Конституція

1160 1

Ми у соцмережах:

Така реклама на білбордах спричинила дискусію не тільки у міській раді

Цього тижня міська рада Рівного прославилась на всю Україну і, вірогідно, за її межами. Депутати разом із міським головою додумались заборонити святкувати Хелловін, чим не просто насмішили людей, а й посіяли сумнів у своїй грамотності. Бо кожен громадянин України, а не лише депутат міської ради, має надане йому Конституцією право вільно сповідувати будь-яку релігію чи не сповідувати жодної. Люди в Україні можуть вільно справляти будь-які обряди, хоч мусульманські, хоч крішнаїтські, хоч християнські, аж до танців папуасів, якщо ті не порушують громадський порядок, не завдають нікому шкоди і не закликають до насильства. Протестантський проповідник, який задурив на сесії голови міським депутатам, напевно, забув, як переслідували його церкву за часів СРСР. Навіть страшно подумати, яких іще рішень можуть наприймати у міськраді Рівного, порушуючи права людини. Єдине втішає — рішення міськради від 24 жовтня не має жодної юридичної сили, і мешканці Рівного можуть вільно бігати із гарбузами та перевдягатися у відповідні костюми. Або не робити цього.

Процес розпочав Олександр Третяк, ректор Рівненської духовної семінарії Християн Віри Євангельської. Його обурила реклама на білбордах біля ТЦ «Екватор» про костюмовану вечірку до Хелловіну 31 жовтня. Схожі заходи плануються в усіх розважальних клубах Рівного, які полюбляє відвідувати молодь. А уже на самій сесії до порядку денного був долучений проект рішення депутатського подружжя Олександра та Тетяни Чубаїв, які стверджують, що Хелловін не має ні християнського, ні українського походження. Тому його потрібно замінити на інше свято — День подяки, яке теж традиційно відзначають у США. Але за таке формулювання депутати не погодилися голосувати. Бо ж їм пропонували замінити одне іноземне свято іншим. Стежити за виконанням цього рішення міськвиконкому, тобто за тим, щоб ніхто в місті не переодягався в костюм чорта, хотіли доручити секретарю Рівненської міської ради Сергію Паладійчуку. Але секретар відмовився, зауваживши: «Якщо це рішення всерйоз дійде до якогось голосування, то я без жартів та іронії прошу, щоб з мене зняли відповідальність за виконання цього рішення. Це не компетенція секретаря міської ради».

Після півгодинних словесних баталій міські обранці проголосували за рекомендації, які полягають у тому, що комунальним закладам міста заборонено здавати приміщення в оренду для костюмованих вечірок на тему Хелловіну. Це стосується й шкіл. А всю рекламу на білбордах на цю тему, що розклеєна по Рівному, перевірять.

Олександр Третяк, пастор:

— Мені почали телефонувати громадські активісти, які побачили рекламу Хелловіну в місті. У мене вона викликала обурення. Одразу це питання було обговорено на обласній раді християнських церков. Одноголосно усі представники православних, католицьких та протетанських церков постановили, що цю рекламу треба зняти. Адже на ній зображена дівчина в крові, у якої перерізані вени. Виходить, що наше суспільство призвичаюють до думки, що суїцид — це нормально?

Галина Кульчинська, заступниця міського голови, яка курує напрям освіти:

— Новий закон про освіту дуже розширив права батьків, чиї діти навчаються у школах. Тому бувають випадки, коли в окремих школах проводять свято Хелловіну. Це роблять на вимогу батьків школярів. Однак нас теж збурила жахлива реклама комерційних вечірок, приурочених до цього свята. Вона суперечить ЗУ «Про рекламу» та «Про захист суспільної моралі». Закон забороняє популяризацію культу насильства, що є у цій рекламі.

Галина Кульчинська — у зоопарку під час свята Гарбуза, яке вважає альтернативою Хелловіну

На мою думку, нам потрібно популяризувати свої українські свята. У багатьох селах в кінці серпня до цих пір люди відзначають Обжинки. Щороку в нашому зоопарку проходить свято Гарбуза, який в українській традиції завжди був присутній. Нам не потрібен Хелловін чи День подяки, бо це американські свята. У нас є свої, прекрасні українські традиції.

Михайло Юрчук, рівненський ді-джей:

— Своїм рішенням наші рівненські депутати зробили дуже гарну рекламу Хелловіну. Адже не можна людям забороняти проводити будь-які вечірки, якщо вони не порушують закони України. Немає закону, який визначав би свято Хелловін як екстремістське чи сатанинське. Хелловін — це карнавал. Так само можна заборонити Різдвяний вертеп, бо там теж є образ чорта. Мені дивно, коли за заборону карнавалу виступають лютеранські священики, коріння яких у США. Але депутатська заборона не пошириться ні на нічні клуби, ні на ресторани. Тому Хелловін все ж в нашому місті святкуватимуть.

Юрій Клекотка, юрист:

— Міська рада Рівного не має повноважень для скасування будь-яких свят, які вона не встановлювала. Заборона міськрадою Хелловіну лише спровокує його святкування. Адже це свято винятково комерційне. Хелловін проводять у багатьох міських закладах відпочинку, бо це дійство добре продається. На ньому заробляють гроші як бізнесмени, що володіють нічними клубами, так і продавці костюмів.

Володимир Хомко, міський голова:

— Наше рішення є рекомендаційним, бо неможливо офіційно заборонити Хелловін. Його проведення можна обмежити у школах, де місто контролює навчальний процес, а в інших закладах — ні. Ми можемо лише просити не святкувати його, а уже кожна людина для себе вирішує, чи їй воно треба.

Богдан СЛОНЕЦЬ.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також