З 2020 року запрацював ефективний механізм продажу спеціальних дозволів на користування надрами на відкритих електронних торгах. Це дало можливість значною мірою врегулювати ситуацію з незаконним видобутком бурштину і придбанням спецдозволів на геологічне вивчення та видобування бурштину.
За три роки в області через електронні аукціони реалізовано 67 спеціальних дозволів на користування бурштиновими ділянками. З них 61 - на ділянки, площа яких не перевищує 10 га, повідомив начальник Рівненської ОВА Віталій Коваль.
За цей період легальний видобуток бурштину склав:
2020 - 3,5 тонн;
2021 - 8,1 тонн;
2022 – 13,9 тонн.
Тобто загалом після легалізації в області видобуто понад 25 тонн бурштину.
Бізнес повірив у ці державні рішення, про що свідчить:
активність на торгах (приймають участь від 3 до 5 учасників);
суттєве зростання стартової ціни (в декілька разів по багатьох виставлених на торги бурштинових ділянках).
Надходження від продажів спецдозволів у державний бюджет склали понад 65 мільйонів гривень.
На сьогодні загальні оцінені промислові запаси 8-ми розвіданих родовищ бурштину в Рівненській області становлять понад 400 тонн. Перспективні ресурси бурштину на 67 ділянках, де вже проводяться геологорозвідувальні роботи та ділянках, які ще будуть реалізовані на аукціонах, оцінюються в кількості понад 1500 тонн.
Таким чином, промисловий видобуток бурштину в області може тривати ще декілька десятиліть. Легальний видобуток бурштину дає поштовх для розвитку окрім видобувної, ще й переробної галузі, зокрема, виготовлення виробів з бурштину. А це, відповідно, поштовх до створення нових робочих місць.