В Україні працюють вісім цементних заводів. Але через навалу дешевої турецької продукції на вітчизняний ринок на кону опинилися долі десятків тисяч українців.
Знімальна група «СтопКору» проїхала майже всією Україною, аби на власні очі побачити, як працюють вітчизняні цементники. Та що буде з містами та селищами, якщо ці підприємства зупиняться? Дивіться у розслідування Кирила Вольного.
Місто Здолбунів на Рівненщині – саме тут розташоване підприємство «Волинь-Цемент». Головна особливість виробника – власна сировина, яку видобувають у кар'єрі поруч із заводом.
Як розповів керівник ПАТ «Волинь-Цемент» Ігор Давидюк, перший цементний завод у Здолбунові був відкритий ще в 1876 році. Основним сировинним компонентом для тутешнього виробництва цементу є крейда.
2001 року контрольний пакет акцій «Волинь-Цемент» придбала всесвітньо відома німецька промислова група Dyckerhoff. Відтоді на заводі розпочалася нова ера: сучасне обладнання, удосконалення виробничих процесів та контролю якості.
«Наш цемент ми перевіряємо кожні три години. Проби безпосередньо з млина направляються в лабораторію і відбувається оперативний контроль якості цементу. Плюс, коли йде відвантаження цементу з силосів у машини, вагони, ми знову відбираємо проби і контролюємо якість відвантаженого цементу. Всі наші умови дійсно відповідають європейським вимогам», – коментує заступник начальника виробничої лабораторії Ірина Науменко.
Здолбунів – місто з населенням всього 25 тисяч осіб. Тому для такого невеликого містечка цементний завод – ледь не єдина можливість достойної роботи та зарплатні. На підприємстві працює майже 600 осіб. Середня заробітна плата становить 17 500 гривень – для Здолбунова це досить гарна зарплата.
«Волинь-цемент» також є одним з найбільших платників податків у регіоні. Лише торік воно сплатило до бюджету понад 80 мільйонів гривень. Крім того, завдяки заводу місто постійно отримує допомогу та фінансову підтримку різних галузей: від культури до медицини.
Підприємство підтримує місцевий будинок культури та у розпал пандемії надало неабияку допомогу Здолбунівській центральній районній лікарні – системи очищення та стерилізації повітря, балони для подачі кисню, а також засоби індивідуального захисту на значну суму.
Однак через турецький демпінг і домінування дешевого імпортного цементу на вітчизняному ринку український завод ризикує опинитися на межі закриття. А для невеликого міста на Рівненщині це може стати справжньою катастрофою.
Читати також: