Більше ста років тому, 29 січня 1918 року, відбувся історичний бій. Тоді близько 400 курсантів і студентів стримали наступ на Київ майже чотиритисячної армії більшовиків. Це був нерівний бій, тому юнаки потрапили в полон та були страчені.
- Курсанти військової школи, студенти та гімназисти 102 роки тому під Крутами пожертвували власним життям, відстоюючи право вільно жити у власній державі. Безумовно, це була героїчна, але водночас і трагічна сторінка в українській історії. Крути стали прикладом жертовності за національну ідею, символом честі, мужності, волі та стійкості. Започаткували продовження боротьби за незалежну, соборну Україну. Шана полеглим Героям і тим, хто сьогодні боронить нашу державу, - зазначив голова Рівненської ОДА Віталій Коваль.
Ознайомитися з унікальними матеріалами про бій під Крутами пропонує Державний архів Рівненської області. Вони містяться у науково-довідковій бібліотеці установи.
Серед них – література, що видана в діаспорі та передана до архіву. У книгах розповідається про передумови бою.
Є й матеріали, що видані в 30-х роках минулого століття у Львові та Костополі. Їх передали патріотично налаштовані люди, які тривалий час їх в себе зберігали. Серед матеріалів, що опубліковані – витяги зі студентських журналів, публіцистичні нариси, художні твори тощо.
- Усі ці документи тривалий час зберігалися у фонді архіву під грифом «Засекречено». З отриманням незалежності нашої держави, ця література стала доступною для пересічного відвідувача нашої установи, - розповідає працівниця Державного архіву Рівненської області Олена Гумінська (на фото).
Окрім того, в архіві зберігається й періодика, у якій йдеться про історичну битву. Серед них часописи – рівненська «Волинь» за видавництва Уласа Самчука та львівський «Новий час».
Пресслужба Рівненської ОДА повідомляє, що з нагоди вшанування пам’яті про загиблих під Крутами в області відбуватимуться різні заходи. Серед них – перегляди фільму «Крути 1918», тематичні вечори, години-реквієми, літературно-історичні години, літературні читання тощо.