Виборчі бюлетені вкинуті в урни і уже пораховані. Саме час підбивати перші підсумки, аналізувати і робити висновки. Звісно, можна говорити пафосно про європейський і проукраїнський вибір українців, про оновлення влади. Але мені хотілося б акцентувати на більш цинічних і прагматичних аспектах політично-повсякденного життя в масштабах області. Головний висновок: результати виборів на Рівненщині стали своєрідним пенсійним посвідченням для тих, хто взяв владу в свої руки ще у другій половині 90-х і утримував її донині, час від часу змінюючи обличчя на владному фасаді.
Програш екс-голови Рівненської облдержадміністрації Василя Берташа у рідному 155-му поліському виборчому окрузі — це не просто поразка, а провал — четверте місце з показником трохи більше десяти відсотків. Перемогу в рідному для Берташа окрузі святкував Василь Яніцький, висуванець від Блоку Петра Порошенка. Він балотувався в нардепи ще в 2012 році як самовисуванець, але тоді був третім після "регіонала" Миколи Сороки та кандидата від "Батьківщини" Сергія Кощина.
Василь Яніцький — така собі темна конячка рівненської політики. Судячи з наявної інформації, він живе в Києві, і всі основні його бізнес-інтереси знаходяться теж у столиці. Тепер же ситуація, мабуть, зміниться. Бути нардепом і мати стосунок до "бурштинового" рівненського Полісся — перспективно. Тим більше у пана Василя є кому допомогти тут освоїтись. Допомагала перемогти Яніцькому на Рівненщині політично досвідчена команда депутата міськради Тараса Максименка.
Інший представник старої еліти отримав ганебну поразку в 156-му виборчому окрузі. Екс-заступник голови Рівненської ОДА та екс-заступник голови Рівненської облради Олександр Чуприна на цих виборах спромігся набрати аж 0,72 відсотка голосів. На цьому ж окрузі програв і нинішній перший заступник голови Рівненської облради Олександр Данильчук. Ще в понеділок його прізвище значилось на сайті ЦВК як лідера перегонів, але надвечір вівторка переможцем вже був кандидат від ВО "Батьківщина" Сергій Євтушок. Колишній міський голова Сарн виграв у кандидата від Блоку Петра Порошенка всього 480 голосів.
Програш Данильчука — це теж свідчення відходу в історію старої еліти. Став нардепом ще в 1998 році, був не останньою людиною в газових схемах і столичній політиці. Пізніше був головою Рівненської облради і на цій посаді отримав прізвисько "Цар". Промовисто, правда? Все має свій початок і свій…
Програв Олександр Данильчук кандидату від ВО "Батьківщина" Сергію Євтушку. Колись у Сарнах молодий підприємливий чоловік разом зі своїми друзями-підприємцями вирішив стати міським головою. І став ним, а друзі стали депутатами міських і районних рад. Рейтинг міський голова Сарн Сергія Євтушка зростає. Після революції його призначають головою Сарненської райдержадміністрації. А через кілька місяців — він вже народний депутат України.
Його друг, теж виходець з Сарн і депутат Сарненської райради, Дмитро Якимець став другим у 152-му виборчому окрузі у місті Рівному, поступившись "свободівцю" Олегу Осуховському. На фоні поразки ВО "Свобода" не зрозуміло, якою буде роль і вплив Осуховського на Рівненщині. Вочевидь, йому буде важко тепер впливати на розподіл влади в області. Але час говорити про другий висновок.
Так-от, висновок №2: на Рівненщині народився новий потужний політично-бізнесовий клан. Точніше, зараз він остаточно сформувався, а народився ще в 2010 році. Коли група молодих бізнесменів вирішила йти в політику. Так сталося, що ця група народжувалася майже одночасно в двох різних містах. Пам'ятаєте, я писав про групу молодих підприємців у Сарнах? Мова в тому числі й про них. Але кістяк нової бізнесово-політичної групи все ж народжувався у Рівному.
Напередодні місцевих виборів 2010 року група молодих підприємців вирішила йти в політику. Саме тоді формувалась команда Арсенія Яценюка під назвою "Фронт змін". Ситуація склалась вдало, і майже всі члени молодої команди потрапили у владу. Юрій Вознюк став депутатом міськради, Вадим Сидорчук та Михайло Кириллов — депутатами обласної ради, а Роман Денисюк — членом виконкому Рівненської міської ради.
Напередодні виборів до Верховної Ради "Фронт змін" об'єднався з "Батьківщиною", і рівненська молода команда теж влилась у структури "біло-сердечних", відразу спробувавши захопити владу в партійних організаціях. Однак не вийшло. Натомість вийшло провести свого представника в парламент — Юрій Вознюк став народним депутатом.
У результаті революції Михайло Кириллов стає головою обласної ради, а ще один представник молодої команди Володимир Пилипчук — головою Рівненської районної ради. До позачергових виборів у Верховну Раду ця група підійшла, вже маючи непоганий актив влади.
Після рішення Арсенія Яценюка йти на вибори окремо команда Сидорчука-Вознюка швидко оформляється в структури "Народного фронту". І як виявилось, знову робить правильну ставку. З огляду на результати виборів, ця політично-бізнесова група значно посилює свій вплив. До парламенту пройшов, вдруге перемігши в 153-му виборчому окрузі, Юрій Вознюк, а Вадим Сидорчук, який 30-й у списку "Народного фронту", стане нардепом з огляду на ті відсотки, які набрав "Народний фронт".
Тут варто додати ще кілька штрихів. У найближчому майбутньому просто неминуче об'єднання сарненського і рівненського молодих політичних кланів. Єдиною серйозною посадою, яка ще не під їхнім контролем, залишається посада міського голови Рівного. Після поразки на парламентських виборах Олега Червонюка і катастрофічного результату Олександра Лащука основним конкурентом діючого міського голови Володимира Хомка стає Дмитро Якимець. І саме він стане тим об'єднуючим фактором між сарненською і рівненською групами. Він є представником сарненської групи і близьким приятелем Сергія Євтушка і в той же час інтегрований у команду "Народного фронту", кандидатом від якого йшов на вибори. Окрім того, Якимець — один з тих, хто допомагав Михайлу Кириллову стати головою облради під час революції. І це тільки видимі передумови до об'єднання.
Підіб'ємо підсумки. В активі нової бізнесово-політичної групи — три народних депутати, голови Рівненської обласної й районної рад, по кілька місць у Рівненських обласній, міській та кількох районних радах. Додайте сюди програш "Свободи", яка поки що контролює значну частину виконавчої влади в області. Та врахуйте поразку старої партійно-бізнесової еліти області. Тепер ви розумієте, хто на Рівненщині бере ситуацію під контроль?
Ви скажете, що я забув про ще один округ. Не забув. У 154-му виборчому окрузі, за даними сайту ЦВК, перемагає голова Дубенської райради, кандидат від Блоку Петра Порошенка Олександр Дехтярчук. Він виграє в кандидата від "Народного фронту" Богдана Файфури трохи більше двохсот голосів. Не виключено, що тут долю депутатського мандата вирішуватимуть в судах. Однак як би не склалася ситуація, на розподіл влади в області це суттєво не вплине. У разі, якщо Файфура стане нардепом, це лише посилить вищезгадану групу. Якщо ж мандат буде все ж в Олександра Дехтярчука, це не ослабить позицій нового клану. Дехтярчук протягом своєї політичної кар'єри демонструє феноменальне вміння домовлятись. Увійшовши в активну політику на хвилі помаранчевої революції в команді Віктора Матчука, він зумів втриматись при Януковичу та зберегти і посилити свої позиції при Порошенку.
Ось така-от "картина маслом" про результати виборів, які змінили основні розклади на Рівненщині, сформовані ще "в епоху раннього Кучми". Що з того буде? Вже скоро побачимо.