Олег Червонюк, рівненський промисловець: «Робота Нацбанку нагадує діяльність валютників на ринку»
02.06.2016 07:25 Адміністратор
1301
0
Ми у соцмережах:
Найбільше вітчизняне текстильне підприємство — Рівненський льонокомбінат — нині стабільно розвивається та постійно нарощує виробничі потужності. Через місяць тут планують вдвічі збільшити виробництво тканини та швейне виробництво.
Олег Червонюк
Постійно розвиваючись, Рівненський льонокомбінат закуповує в іноземних партнерів найкраще у світі текстильне обладнання та сировину. Однак, розповідає керівник підприємства Олег Червонюк, є законодавчі колізії, які заважають працювати, і не лише місцевому виробнику текстильної продукції, а й іншим вітчизняним підприємствам, які також замовляють продукцію за кордоном:
— Йдеться, зокрема, про постанову Національного банку України «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України», яка встановлює 90-денний термін на здійснення валютних розрахунків за імпортними операціями. Тобто від того часу, як підприємство здійснило передоплату за певне обладнання, є 90 днів, щоб доставити його замовнику в Україну. Цього часу, звичайно ж, не вистачає, щоб виготовити і доправити обладнання на підприємство. Якщо ж замовник не вкладається у цей термін — йому нараховують пеню.Тож щоб не отримувати штрафи, нам доводиться звертатися до закордонних партнерів із дивним проханням повернути передоплату.
Поки що іноземні компанії розуміють, що в Україні нині складна ситуація, тому йдуть нам назустріч. Однак за таких умов співпраці й Рівненський льонокомбінат, і наша держава загалом втрачають імідж та авторитет надійного партнера. Тож хочеться передовсім звернути увагу і прем'єр-міністра, і Міністерства економіки на деякі недосконалі моменти в нашому законодавстві, для того щоб наша галузь і в цілому економіка були конкурентоспроможними на європейському ринку.
Водночас підприємство втрачає чималі кошти, оскільки нам доводиться спершу купувати валюту, щоб внести аванс, а потім, коли іноземні партнери на наше прохання повертають нам на рахунок кошти у валюті, ми їх змушені продавати і знову купувати. На таких операціях, за рахунок різних курсів валюти і банківських комісій, лише за останні місяці в цьому році ми втратили близько ста тисяч гривень, які могли б піти на закупівлю сировини. Зрештою, ми знаходимо рішення цих питань, але мені не до кінця зрозуміло, що виграє від цього держава? Як бачимо, виграють тут лише ті банки, які купують і продають валюту. На мою думку, не личить Національному банку України займатися такою діяльністю, яка нагадує роботу валютників на ринку десь біля ковбасного ряду.
Тому Рівненський льонокомбінат звернувся до уряду та профільного міністерства з вимогою збільшити термін на здійснення валютних розрахунків до 180 днів, як це було раніше, аби вітчизняні товаровиробники й надалі могли стабільно працювати та розвиватися. Принаймні для замовлення сировини цього терміну буде достатньо, впевнений рівненський промисловець. Для обладнання можуть бути винятки, але загалом на 90-95% цього часу також вистачатиме.
На підприємстві також сподіваються на адекватну реакцію керівництва Кабміну, а також особисто Володимира Гройсмана та, відповідно, вирішення цієї проблеми.
— Насправді це питання, без вирішення якого нам досить важко працювати. Звичайно, в промисловій галузі України досить багато проблем, але, думаю, Кабінет Міністрів у змозі вирішити таке малесеньке прохання, щоб нам стало хоч трохи легше працювати, — додає керівник льонокомбінату.
— На жаль, у нас досі немає таких політиків, які б їздили по фабриках і заводах і цікавились, що потрібно зробити, щоб вони запрацювали. Натомість ми маємо політиків, які їздять по міжнародних банках і просять позички. Це ж простіше, ніж запустити виробництво, і тому проблеми промисловців, на жаль, сьогодні мало кому цікаві.
Для мене був дуже корисним і цікавим досвід громадського прийому в Міністерстві економіки. Здалося, що люди, які займають високі посади, живуть в якомусь зовсім іншому вимірі. Економіка — це точна наука, і тут не можна користуватися якимись припущеннями, роздумами чи філософськими ідеями. Якщо ти обіймаєш посаду першого заступника міністра економіки, ти маєш приймати рішення, які впливають на життя людей, на розвиток країни. Досі згадують попередників, злочинну владу… Але, здається, вже досить би було критикувати когось, натомість пора почати працювати. Нічого не зміниться в нашій країні, поки ми не збудуємо громадянське суспільство, коли кожен з нас буде намагатися щось змінити, підтримувати одне одного і приймати адекватні рішення, — підсумував Олег Червонюк.
Сергій ТКАЧЕНКО.
ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686