Орешко «замахнувся» на список ЮНЕСКО

1275 0

Ми у соцмережах:

Орешко «замахнувся» на список ЮНЕСКО

Директор Рівненської обласної філармонії Микола Орешко має зухвалий план: подати органний зал на вулиці Соборній у Рівному, який свого часу був костелом Святого Антонія, на внесення до списку Світової культурної спадщини ЮНЕСКО. Щоправда, перед цим директор хоче відновити схожість рівненської споруди із Собором Паризької Богоматері та привабити туристів новітніми технологіями.

Костел у Рівному було зведено у ХIХ столітті, і зі шпилями він справді зовнішньо подібний на всесвітньо відомий собор у Парижі. Проте за радянських часів шпилі знесли, а в костелі зробили склад. Уцілілий після війни та радянського атеїзму костел як храм більше не використовувався, уже багато років там функціонує органний зал.

Проект відновлення шпилів на будівлі Микола Орешко подав на розгляд однієї з програм Євросоюзу і просив виділити на це мільйон євро. Окрім того, п. Орешко хоче вивчити думку рівнян: чи взагалі потрібно відновлювати шпилі, а якщо потрібно, то якими вони мають бути. А між баштами (чи місцями, де вони були) директор філармонії збирається встановити рухомі кількаметрові фігури саксофона, скрипки й контрабаса. Проект створив рівненський коваль Артем Вольський. Планується, що він виготовить і самі фігури, які загалом коштуватимуть, зі слів п. Орешка, 150-200 тисяч гривень. У визначені години фігури переміщатимуться, змінюючи одна одну. Одночасно вмикатиметься фонтан перед будівлею, в якому збираються встановити додаткові 12 форсунок, зробивши його мультимедійним.

— А потім буде 3D мапінг-шоу, — розповідає Микола Орешко. — 3D мапінг-шоу, наприклад, є у французькому місті Ліон. Щоб усі охочі могли його побачити, довкола будівлі перекривають рух транспорту. Одна секунда цього шоу коштує 50-100 доларів. Обладнання для нього теж дороге і важке, ну і знаннями, як зробити саме шоу, діляться неохоче, це теж дорого. Крім усього іншого, потрібно враховувати кожну ямку та вигин на самій будівлі, щоб виглядало гарно.

Таке обстеження органного залу ми уже зробили.. Я працював з трьома інженерами у Львові, Тернополі та в болгарській Софії. Возив до них на навчання хлопця з Рівного. Сказали: талановитий, хай вчиться. Домовилися, що два фільми наш рівненський хлопець зробить. Якщо вийде добре, можна до історичних дат робити 3D, наприклад, до річниці бою під Крутами чи до Дня пам’яті і примирення.

Коштуватиме 3D мапінг-шоу, за підрахунками Миколи Орешка, від 2 до 4 мільйонів гривень. Щоб отримати фінансування, проект 3D-мапінгу подадуть до Українського культурного фонду. Зі своєю ідеєю п. Орешко звертався також і до обласної та міської влади. Каже, задум їм сподобався, тож готові посприяти, чим зможуть. Наприклад, коли треба буде встановлювати на сусідніх будівлях проектори чи вимкнути кілька вуличних ліхтарів, щоб шоу було яскравішим.

За наявності грошей зробити усе, зі слів директора, можна за два місяці.

— Локація органного залу дуже сприятлива для реалізації задуму, — каже Микола Орешко. — До нас приїде море туристів! Я порахував, скільки кожен з них залишить у Рівному, то це для міста буде дуже вигідно, й витрачені мільйони доволі швидко окупляться.

Якщо усе задумане вдасться успішно реалізувати, Орешко хоче подавати Рівненський органний зал на внесення до списку Світової культурної спадщини ЮНЕСКО. Список таких об’єктів в Україні поки невеликий і становить менше 1% від загальної кількості у світі. До Світової української спадщини ЮНЕСКО входять, приміром, київський Софійський собор, історичний центр Львова, букові праліси Карпат, кілька дерев’яних церков на Львівщині, Івано-Франківщині та Закарпатті. У переліку, поки лише запропонованому до внесення до цього списку, є будинок державної промисловості в Харкові, історичний центр і порт Одеси, дендропарк «Софіївка» та могила Тараса Шевченка.

Світлана Федас.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також