Якими свічками краще запастися на випадок відключень електроенергії? Вибір зараз надзвичайно великий. До того ж, деякі можна зробити власноруч — горітимуть довше за куплені.
Найбільш безпечні та без різкого запаху — воскові свічки. Бджолиний віск майже не горить, він тільки плавиться, тому майже не залишає кіптяви. Іноді до складу маси додають парафін, але небагато, щоб не порушити природні властивості воску. Якщо ж на восковій свічці є горизонтальні тріщини і вона легко кришиться — значить, у ній більш як 30% парафіну. Через високу вартість воску коштують такі свічки дорожче за інші. Час їхнього горіння залежить від розміру. Найменші з магазину горять до години.
Матові, після згоряння яких утворюється прозорий шар з малюнком, схожим на сніжинки — це стеаринові свічки. Стеарин виробляється з різних олій, зокрема пальмової — вони тверді й нежирні, горять майже без запаху. Однак пальмовий віск крихкий — такі свічки легко зламати.
Є свічки із соєвого свічкового воску. Вони матово-білого кольору, при нагріванні матеріал стає рідким і прозорим з «молочним» запахом. Із кокосового воску свічки дорожчі за пальмові і соєві, горять також довше за інші (1 см — до 5 год.). Однак їх рідко можна знайти у магазинах. Такі свічки виділяють концентрований аромат, тому їх рекомендується застосовувати у великих приміщеннях.
Парафінові свічки — різні. Є такі, що зроблені з парафіну високого очищення, й ті, в які додають ароматизатори. Парафін — це продукт перегонки нафти, без домішок і без додаткового очищення він має неприємний запах. Що більше в складі свічки погано очищеного парафіну, то більше від неї кіптяви. Буде також нерівномірне полум’я і чорний «наліт» під час горіння. Після горіння парафінової свічки треба робити перерви та провітрювати приміщення. Плюс парафінових свічок — вони дешеві. Час горіння залежить від розміру, найменші згорають за пів години.
Гелеві свічки виготовляють з гелеподібних мінеральних олій або гелеподібних синтетичних вуглеводнів. Такі свічки безпечніші, ніж ті, що зроблені з технічного парафіну. Але в гелевих свічках є нюанс — декоративний наповнювач. При згорянні тканина і пластмаса можуть виділяти неприємний запах, до того ж вони легко спалахують і вогонь може стати неконтрольованим. Тому краще купувати гелеві свічки з камінцями, які не займуться. Час горіння гелевої свічки — в середньому 4 год., але залежить від розміру.
Свічку можна змайструвати і в домашніх умовах. Для цього потрібно придбати воскові свічки. З однієї такої довжиною 30 см виходить шість свічок, кожна з яких горітиме 10–12 год. Розділіть воскову свічку на кілька частин орієнтовно по 5 см. На дно ємності крапніть трішки розтопленого парафіну і, доки він не застиг, закріпіть на ньому відрізок свічки. Потім у ємність налийте олію, додайте дрібку солі, яка прибере з олії вологу. Свічка довготривалого горіння готова.