З кількох тисяч охочих стати патрульним поліцейським відібрали 214.
Майбутні патрульні сіли за парти
Проходять навчання майбутні патрульні поліцейські у Рівненському вищому професійному училищі департаменту поліції охорони, що у селі Городок Рівненського району. Частина "студентів" живе у гуртожитку училища, решту щодня автобусом довозять із Рівного. За партами 178 чоловіків та 33 жінки, які пройшли відбір у патрульну поліцію, будуть до кінця березня. Після цього — присяга і вихід на патрулювання.
Втім, до кінця навчання залишаться не всі кандидати. Викладачі, які мають за кілька тижнів навчити майбутніх патрульних 21 предмета, зокрема, адміністративного та кримінального законодавства, бойової техніки, домедичної допомоги, основ патрулювання, правил дорожнього руху, професійної етики та водійської вправності, наприкінці навчання оцінять усіх студентів. Двієчників до патрулювання, обіцяють, не допустять.
Сергій Штурхецький, викладач Острозької академії, навчає майбутніх поліцейських професійної етики:
— Утворили сім груп, які щодня мають по шість пар — з 8-ї ранку, коли розпочинається шикування на плацу, та до 18.30. Лекційний курс займає тільки 20-30% навчання. Решта — дискусії, робота у малих групах, а після кожної пари — контрольні зрізи. Загалом усі стараються. Якщо хтось із студентів, так би мовити, погано поводиться, викладач має право написати рапорт. Після цього з людиною розмовлятимуть психологи, аби дати кадровій комісії висновок, чи підлягає вона змінам, чи не буде потім агресивною до інших.
Після кожного місяця навчання викладачі оцінюватимуть кожного студента за кількома критеріями. За цими оцінками згодом визначатимуть, хто стане командирами і займе вищі посади.
Як на мене, погано, що на професійну етику відвели тільки два заняття. Багато ще потрібно розповідати, як поводитися із журналістами, у соцмережах. Говорив студентам, що вони стануть публічними людьми у такому невеликому місті, як Рівне, а тому мають бути обережними у соцмережах, особливо дівчата, бо весь контент, який вони поширюють, може бути сприйнятий неоднозначно. А поліцейські все-таки повинні вселяти довіру до себе.
Загалом ті, кого навчаю, мають різну освіту — у декого середня спеціальна, у когось є вища юридична. Але зізнаюся, що великої різниці між студентами немає, не помічав, що хтось відстає у засвоєнні матеріалу. Все-таки їх відібрали з близько 5000 претендентів, тож нормальний академічний рівень відчувається. Більшості — до 30 років. Хтось раніше працював держслужбовцем, хтось медиком, вчителькою молодших класів, психологом. Є і колишні правоохоронці (загалом 19, зокрема, і з інших областей. — Ред.). Щодо останніх, то, з одного боку, відчувається, що вони все-таки краще орієнтуються, у них рівень дисципліни вищий, а з іншого боку — їм важче, бо їхня психіка вже дещо деформована, вони більш цинічні. Для себе, втім, відзначив, що ті, кого навчаю, чітко усвідомлюють, чого вони прийшли у поліцію, кого мають захищати. Для них не існує таких авторитетів, як прокурор, політик чи мажор. Вони з легкістю оштрафують і міського голову, якщо він щось порушить.
Патрульні поліцейські замінять у Рівному працівників патрульно-постової служби та ДАІ. Після того, як у Рівному з'являться патрульні поліцейські, колишніх правоохоронців (за умови, що вони доведуть свою профпридатність) переведуть на інші посади або ж у райони, де про створення патрульної поліції поки що не йдеться. Наразі усі колишні працівники міліції чекають на переатестацію, яка офіційно в області вже розпочалася з 26 січня.
Інна Березовська, речник головного управління Національної поліції у Рівненській області:
— Переатестацію проходитимуть усі працівники управління та районних відділів, окрім технічного персоналу. Керівництво управління їхатиме на співбесіду до Києва, усі інші проходитимуть переатестацію у Рівному. Перш за все, писатимемо тести, які визначатимуть рівень нашої компетенції. Після цього приїде комісія із міністерства, яка спілкуватиметься з усіма працівниками. Скільки у результаті залишиться без роботи — ми не знаємо. Зазначу, що поліцейська комісія, яку створять на обласному рівні і в яку увійдуть два представники громадськості, не проводитиме переатестацію, вона працюватиме, коли когось переводитимуть з однієї посади на іншу, окрім того, коли когось братимуть на роботу у Нацполіцію області.