У Рівненському краєзнавчому музеї відкрили виставку нової колекції цінних старожитностей: фрагменти посуду і кахлів, іграшки, прикраси, зброя і знаряддя праці. Все це знайшли археологи під час розкопок на території області упродовж 2019 року.
Наприклад, на Острожчині торік переважно знаходили фрагменти посуду, скляного кубка та стародавньої прикрашеної орнаментом плитки. У Корецькому районі виявили цікавої форми застібки для одягу з кістки, а ще — дивовижної краси керамічну люльку.
Олексій Войтюк, керівник розкопок, археолог музею:
— Люлька XVIII ст. дуже багато декорована. Чашка люльки з орнаментом, що імітує листочки пальм, мундштук — з плетінкою, нижня сторона чашки має шестипелюсткову розетку. Люлька належала комусь дуже заможному. Найбільше цікавих експонатів було знайдено в Пересопниці, столиці удільного княжіння: багаті і престижні речі. Іграшка, що зображає вершника на коні, — одна з них. Таких було знайдено всього дві в нашому регіоні, і то фрагментарні. Цей експонат вцілів більше. Якщо придивитися, то на ній і збруя промальована, й елементи одягу видно. Дуже цікава також пряжка для одягу — фібулка із вставленими камінчиками. Така є ще тільки в Новгороді. Намистина з бурштину, гральний кубик з рогу, скляний ґудзик, який, очевидно, родом із Суздальського князівства. Знайшли також фрагменти плуга, який хочемо відреставрувати.
На виставці можна побачити фрагменти посуду слов’янської та празької культур, вироби з кістки періоду мідного та бронзового віку.
Богдан Прищепа, доктор археологічних наук:
— Наразі працює потужна археологічна експедиція в Бармаках на стоянці мисливців на мамонтів. Проведено кілька великих розкопок, остання — біля Басівкутського водосховища, де виявлено дуже цікаві матеріали періоду неоліту і до ранніх слов’ян. Це рідкість для археологів.
Археологічні розкопки проводилися також в Здолбунівському, Березнівському та Гощанському районах.
Значну частину знайдених археологами предметів ще не опрацьовану — цим музейники займатимуться взимку. В лютому обіцяють вже оновити колекцію новими старожитностями.
Дарина Гузенкова.