Що цінного накопали рівненські археологи?

1355 0

Ми у соцмережах:

Керівник розкопок Олексій Войтюк

У Рівненському краєзнавчому музеї відкрили виставку нової колекції цінних старожитностей: фрагменти посуду і кахлів, іграшки, прикраси, зброя і знаряддя праці. Все це знайшли археологи під час розкопок на території області упродовж 2019 року.

Віднайдені на Острожчині фрагменти посуду та плитки

Наприклад, на Острожчині торік переважно знаходили фрагменти посуду, скляного кубка та стародавньої прикрашеної орнаментом плитки. У Корецькому районі виявили цікавої форми застібки для одягу з кістки, а ще — дивовижної краси керамічну люльку.

Олексій Войтюк, керівник розкопок, археолог музею:

— Люлька XVIII ст. дуже багато декорована. Чашка люльки з орнаментом, що імітує листочки пальм, мундштук — з плетінкою, нижня сторона чашки має шестипелюсткову розетку. Люлька належала комусь дуже заможному. Найбільше цікавих експонатів було знайдено в Пересопниці, столиці удільного княжіння: багаті і престижні речі. Іграшка, що зображає вершника на коні, — одна з них. Таких було знайдено всього дві в нашому регіоні, і то фрагментарні. Цей експонат вцілів більше. Якщо придивитися, то на ній і збруя промальована, й елементи одягу видно. Дуже цікава також пряжка для одягу — фібулка із вставленими камінчиками. Така є ще тільки в Новгороді. Намистина з бурштину, гральний кубик з рогу, скляний ґудзик, який, очевидно, родом із Суздальського князівства. Знайшли також фрагменти плуга, який хочемо відреставрувати.

На виставці можна побачити фрагменти посуду слов’янської та празької культур, вироби з кістки періоду мідного та бронзового віку.

Богдан Прищепа, доктор археологічних наук:

— Наразі працює потужна археологічна експедиція в Бармаках на стоянці мисливців на мамонтів. Проведено кілька великих розкопок, остання — біля Басівкутського водосховища, де виявлено дуже цікаві матеріали періоду неоліту і до ранніх слов’ян. Це рідкість для археологів.

Археологічні розкопки проводилися також в Здолбунівському, Березнівському та Гощанському районах.

Значну частину знайдених археологами предметів ще не опрацьовану — цим музейники займатимуться взимку. В лютому обіцяють вже оновити колекцію новими старожитностями.

Дарина Гузенкова.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також