Основне джерело корисних речовин – збалансований раціон. Однак, не завжди вдається підтримувати правильний рівень корисних речовин за допомогою харчування.
Якщо у малюка складнощі з перетравленням та засвоєнням їжі або він навідріз відмовляється від низки продуктів, на допомогу приходять вітамінно-мінеральні комплекси (ВМК).
Сьогодні спеціалісти Baby Group розкажуть все найцікавіше про вітаміни та мінерали для дітей та поділимося добіркою корисних комплексів.
Навіщо потрібні вітаміни дітям?
Організму дитини активно зростає і розвивається, тому потребує регулярного надходження підвищеної кількості корисних речовин. Вітаміни та мінерали необхідні для формування кісток, зубів та м'язів, а також правильної роботи органів та систем. Якщо дитина з тих чи інших причин не отримує їх у потрібній кількості з їжі, можуть прийматися вітамінно-мінеральні комплекси. Компоненти кожного засобу ідеально поєднуються між собою і доповнюють один одного, беручи участь у різних процесах. Наприклад:
- забезпечення імунного захисту та відновлення після перенесених захворювань (вітаміни А, С, D, Е, цинк, залізо, селен, кислоти омега-3);
- формування кісток, волосся, нігтів, зубів (кальцій, фосфор, вітаміни B2, B6, D, K, магній, цинк, селен);
- покращення концентрації уваги та пам'яті (вітаміни A, С, В1, В2, B9, В12, Е, йод, фосфор);
- стабілізація емоційного фону (вітаміни С, В1, В6, В12, магній, мідь);
- усунення млявості та порушень сну (вітаміни В6 та РР, цинк);
- нормалізація роботи внутрішніх органів (вітамін D, кальцій, калій, натрій, магній).
Важливо відзначити, що вітаміни та мінерали не в змозі повністю захистити організм від захворювань. Але вони роблять його стійкішим до впливу зовнішніх та внутрішніх негативних факторів. Навіть якщо малюк цілком здоровий та правильно розвивається, сезонні курси полівітамінів для дітей можуть бути рекомендовані для профілактики.
Топ вітамінів для дітей залежно від віку
До вітамінно-мінеральних комплексів для дітей зазвичай включають вітаміни А, групи B, С, D, Е, К, кальцій, залізо, цинк, йод, магній та інші мікроелементи. Також до складу можуть входити лактобактерії, лецитин, різні екстракти, вітаміноподібні речовини – холін, біофлавоніди, інозитол, карнітин, ненасичені жирні кислоти. Які вітаміни будуть найкращими саме для ваших дітей допоможе визначити лікар. Вибір насамперед залежить від віку, статі та стану здоров'я малюка – наявності певних показань та протипоказань. Розглянемо особливості складу полівітамінів для дітей віком від 0 до 10 років.
Вітаміни для дітей віком до 2 років
ВМК для дітей віком до двох років включають вітаміни А, групи В (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12), С, D, E, залізо, кальцій, цинк, магній, йод, рідше - вітамін К, мідь , селен, хром, марганець, калій Такі засоби приймаються у формі крапель, сиропів, жувальних таблеток, порошків для приготування напоїв/додавання в їжу. Дітям до року зазвичай не призначається додатковий прийом будь-яких нутрієнтів, крім вітаміну D3. А з року або півтора року ви можете звернутися до лікаря для спільного вибору полівітамінів, відповідних за віком і потребам саме вашого малюка.
Вітаміни для дітей з 3 років
У полівітаміни для дітей з трьох років додають ті ж нутрієнти, що і для зовсім малюків, але у великих дозуваннях. Також нерідко є холін, інозит, поліненасичені жирні кислоти. З цього віку певні компоненти дитячих вітамінів можуть додаватися навіть у великих дозуваннях, ніж для дорослих, тому що зростаючий організм більш активно витрачає корисні речовини, що надходять. Припустимо, добова потреба у кальції в дітей віком із 4 до 17 років вище, ніж в повнолітніх.
Вітаміни для дітей з 5 років
Дітям пізнього дошкільного віку показані полівітаміни, які покриватимуть зростаючу потребу організму у нутрієнтах. У добавках для цієї вікової категорії допускається більша різноманітність смаків і частіше зустрічаються цукор та глюкозний сироп у складі.
Вітаміни для дітей з 7 років
Період початкової школи пов'язаний із труднощами адаптації до нового ритму життя, незвичним соціальним та інтелектуальним навантаженням. Імунна система дитини, особливо якщо вона не відвідувала дитячий садок, неминуче стикається з новими інфекціями та стресом. Тому в цьому віці нерідко рекомендується підтримувати організм профілактичним прийомом вітамінів та мінералів.
Від 10 років
Великомасштабне дослідження показує, що нестача більшості основних вітамінів наростає з віком. Так, найбільша дефіцитів вітамінів і мінералів відзначається у підлітків 11-14 років. Це пов'язано з:
- максимально високими темпами зростання організму;
- масштабною гормональною перебудовою;
- збільшення частоти захворювань травної системи, які можуть впливати на засвоюваність вітамінів;
- частковою втратою батьківського контролю над раціоном дитини, що підросла.
Важливо відзначити, що вітаміни та мінерали не в змозі повністю захистити організм від захворювань. Але вони роблять його стійкішим до впливу зовнішніх та внутрішніх негативних факторів. Навіть якщо малюк цілком здоровий та правильно розвивається, сезонні курси полівітамінів для дітей можуть бути рекомендовані для профілактики.