Як в екс-радикалів відбирають мандати «за народною ініціативою»

2251 0

Ми у соцмережах:

Фото сайту ВСЕ

Двох депутатів обласної ради, які покинули фракцію Радикальної партії — Андрія Сайчука та Володимира Ковальчука, намагаються позбавити мандатів. Відповідно до виборчого законодавства, зробити партія це може лише в один спосіб — «за народною ініціативою». І минулої неділі процес було розпочато.

Сайчук та Ковальчук — не перші депутати облради, які покинули свої фракції. Перед тим виходили з БПП, УКРОПу та «Батьківщини», але щодо «зрадників» довгу і затратну процедуру відкликання депутатів ці партії не розпочинали. Відповідно до законодавства, партія взагалі не має права відкликати обранців. Позбавити депутатів мандата можна лише за «народною ініціативою» — тобто не менше 400 виборців мають на зборах ухвалити таке рішення. Приблизно стільки й звезли автобусами з усіх районів минулої неділі, 7 жовтня, у міський Будинок культури у Рівному. Керівником «ініціативної групи» виявився підприємець Андрій Білий, який є помічником міського депутата-радикала Василя Немеша.

На зборах люди переважно старшого віку дружно проголосували за відкликання депутатів, зачитавши довгий список претензій до них. Володимир Ковальчук та Андрій Сайчук на збори не потрапили і визнавати їх не хочуть. Попри їхнє невдоволення, результати голосування в МБК передали до обласної виборчої комісії, де головує представниця Радикальної партії Наталія Загиней. Тож відтепер розпочато не менш як двомісячну процедуру відкликання.

Перш за все, упродовж місяця ініціативній групі потрібно зібрати близько 5000 підписів (відповідно до виборчої квоти Радикальної партії в області). Потім ще місяць ОВК має перевіряти достовірність поданих даних: вибірково 10%. Якщо зауважень не буде, виборча комісія передасть документи Радикальній партії, яка може або підтримати, або відхилити ініціативу виборців. Опісля вже відповідні зміни вносить ОВК — визнає депутатами наступних у виборчому списку кандидатів.

Якщо Володимира Ковальчука та Андрія Сайчука таки виключать з обласної ради, то на їхні місця прийдуть підприємець з Квасилова Сергій Ногачевський та безробітний на момент виборів мешканець Березнівського району Михайло Прядун. А оскільки Ковальчук та Сайчук — не єдині, хто мав конфлікти з керівництвом фракції, незабаром радикалів в облраді може ще поменшати. Скажімо, активно «грає у свою гру» Олександр Ширяєв.

Володимир Ковальчук, депутат Рівненської облради:

— Виборців своїх та Андрія Сайчука, мешканців Здолбунівського і Корецького районів, я на тих зборах не бачив. Людей звозили автобусами і платили їм по 200 грн. Також голова Рівненської ОДА дав вказівку головам РДА, щоб звезли по 15-20 людей. Муляренку потрібна коаліція, якої вже немає в обласній раді. Він хоче, замінивши нас, укріпити своє становище, тому і допомагає радикалам. Але після цього йому хіба треба членський квиток Радикальної партії видати. Про його вказівку мені повідомили люди з районів, телефонували і казали, що змушували їхати вчителів, медиків. Біля МБК бачили навіть голову Сарненської РДА.

З Андрієм ми прийшли на той шабаш. Хотіли почути думки, побачити, хто зібрався, самим виступити. Але на вході стояло 20 бандюганів. Керував процесом Сергій Свисталюк, перший заступник голови облради, який за законом не має права втручатися у збори виборців. Він мене відштовхував від дверей і не давав зайти до МБК. На п.Свисталюка писатиму заяву у поліцію про перешкоджання моїй депутатській діяльності.

Не знаю, за що голосували на зборах, але сам процес був нелегітимним. Не сумніваюся, що вони це продовжать. Але ми з Андрієм Сайчуком будемо боротися — у межах закону. З Радикальної партії до мене з вимогою скласти мандат не зверталися.

Сергій Свисталюк, перший заступник голови Рівненської облради:

— Збори були ініційовані не Радикальною партією, а ініціативною групою виборців Рівненської області, якою керує Андрій Білий. Я підтримую виборців і буду їх підтримувати, але як виборець. Ковальчук неправильно сприйняв мої слова: я заявляв, що у зал зайдуть всі, коли закінчиться процес реєстрації членів ініціативної групи, бо у холі було дуже багато людей. Ніхто не забороняв пройти. Грошей виборцям ніхто не платив, вони добиралися до Рівного за власний кошт. Думаю, процедура відкликання буде завершена успішно.

Олексій Муляренко, голова Рівненської ОДА:

— Це чергова абсурдна заява Ковальчука, що не відповідає дійсності. Думаю, ці видумки є нічим іншим як спробою депутатів використати ганебну і неприємну для них ситуацію на свою користь. Зрозуміло ж, що питання депутатства, як і відкликання, — перш за все є справою самої Радикальної партії, від якої вони були обрані, і виборців, які раніше за них голосували.

Оксана Лозова, керівниця фракції Радикальної партії у Рівненській облраді:

— На зборах, організаторами яких стали самі виборці, було понад 600 людей з різних районів. Більшість була не членами Радикальної партії, хоча вони теж є виборцями, а тому мали право взяти участь у цих зборах. Вибори до облради у 2015 році були за багатомандатними виборчими округами, тобто кандидати йшли від політичних сил, а не самостійно.

За кілька років Володимир Ковальчук та Андрій Сайчук, мабуть, зрозуміли, що хочуть по-іншому будувати свою політичну кар’єру. І це нормально. Але, як на мене, якщо виходиш з фракції і партії, то маєш скласти мандат. Ми неодноразово розмовляли з Сайчуком, він казав, що, може, пізніше і складе мандат. Але це як у дитячому садку.

Володимир Ковальчук та Андрій Сайчук систематично не дотримувалися статуту партії та не виконували рішення фракції, голосуючи по-іншому. Запротокольовано кнопкодавство Андрія Сайчука. Ми до останнього намагалися їх переконати, але вони написали заяви на вихід з фракції. Це їхній вибір, бажаю їм всього найкращого, але з нами їм не по дорозі. Знаю, що вони говорили з іншими депутатами про вихід з фракції, але отримали відповідь: «Ні».

Алла САДОВНИК.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також