Підвищена дратівливість — стан, під час якого «все бісить» і від якого людина регулярно страждає протягом певного часу, може бути симптомом психологічних проблем або навіть проблем зі здоров'ям.
Людина, яка постійно відчуває роздратування навіть через незначний привід, сама собі отруює життя, оскільки така поведінка перешкоджає гармонійному спілкуванню з близькими, заважає в роботі та просто позбавляє звичних радощів.
Роздратування може в певні моменти відчувати кожен, але бити на сполох варто тоді, коли воно переслідує людину регулярно, заважаючи нормальному життю.
Дратівливість можуть провокувати:
— психологічні чинники (тимчасовий і хронічний стрес, серйозні психологічні стани, при яких потрібно спостерігатися у спеціаліста, наприклад, біполярні розлади);
— фізіологічні чинники (нестача сну, хвороба, неправильне харчування, біль, інфекції, гормональні порушення і т.п.).
Також у жінок дратівливість можуть викликати передменструальний синдром, синдром полікістозних яєчників, менопауза.
Щоб побороти дратівливість, потрібно простежити, чи достатньо ви спите, правильно харчуєтеся, достатньо рухаєтеся та чи дотримуєтеся здорового режиму дня. Також дратівливість може викликати прийом певних лікарських препаратів: можливо, їх варто замінити на інші або зовсім відмовитися від них.
Що робити під час і після нападів роздратування
Дихати, намагаючись робити довгий видих, — це допоможе розслабитися.
Постаратися відволіктися на щось, щоб відвести думки від подразника.
«Викинути» негативні емоції без шкоди для навколишніх, покричавши в подушку, порвавши непотрібний папір і т.д.
Тренуватися ловити паузу між тим, що дратує, і реакцією на це, приймаючи більш правильне рішення.
Якщо своєю дратівливістю ви могли образити когось, бажано попросити вибачення. І головне — спланувати, як ви вчините наступного разу в подібній ситуації.
Якщо відчуваєте, що не в змозі впоратися з проблемою самостійно, зверніться до фахівця.