З гранатомета — по поліції

2054 0

Ми у соцмережах:

З гранатомета — по поліції

У ніч з 19 на 20 березня невідомі вистрілили з гранатомета по будівлі патрульної поліції, що на вулиці С. Бандери у Рівному. Поцілили у приміщення, де знаходиться спортзал, в якому, на щастя, нікого не було — бо ж третя година ночі. Однак подія облетіла всі українські й деякі закордонні ЗМІ, поступово обростаючи здогадками та припущеннями.

На фото: у той час як снаряд, випущений з протитанкового гранатомета, пробив стіну та дах тренажерного залу, Сергій Мерчук, начальник рівненських патрульних поліцейських, спав у сусідньому приміщенні — в кімнаті свого службового кабінету

Скільки було пострілів?

Уже на ранок поліцейські опублікували фото з місця події. На них було видно діру від вибуху у стелі спортзалу патрульної поліції, тубус від гранатомета РПГ-22 та фрагменти самої гранати. Саме фрагменти заряду дали привід говорити, що, можливо, пострілів було два. Або ж тубус від РПГ-22 просто підкинули. Підставою для такої версії могло бути те, що передня частина гранати, знайдена на місці вибуху, конусоподібна і дуже нагадує заряд від протитанкового гранатомета РПГ-7. Це зброя багаторазового використання і застосовується проти бронетехніки, в той час як РПГ-22 — застосовується як проти техніки, так і проти живої сили ворога, і він одноразового використання. Щоправда, знають такі деталі люди, обізнані у військовій справі. Як стало відомо з власних джерел в правоохоронних органах, балістика підтверджує версію про один постріл. Мешканці ж навколишніх будинків, які стверджують, що чули два вибухи, не помиляються. Оскільки чули звук пострілу РПГ-22 та власне вибух гранати, випущеної з гранатомета.

Чому він білий?

Коли побачив фото знайденого на місці злочину тубуса від гранатомета, перше запитання, яке виникло: чому він білий? Адже традиційно гранатомети мають захисний колір хакі. З цим запитанням звернувся до військовиків, які брали участь у бойових діях. — Фарбувати гранатомети фактично немає потреби. В окопі, під час бойових дій, гранатомети — це як «расходний» матеріал: вистрілив — викинув, — розповідає чоловік, який у 2014-2015 роках воював на Донбасі. І додає: — Фарбують його тільки взимку і тільки розвідка — коли йдуть за лінію фронту, їм якраз маскування й потрібне. Ще одна деталь, на яку вказав співрозмовник, — це те, що фарба витерта в передній частині тубуса. Це означає, що його носили довгий час на плечі і біла фарба витерлась об одяг.

РПГ-полициция

Стріляли по будівлі патрульної поліції з вулиці Котляревського, там же біля будинків знайшли і тубус від гранатомета

Куди стріляли?

Граната поцілила в приміщення, де вночі нікого немає і де вибух завдав би найменшої шкоди. По суті, єдине, що постраждало, — це кілька шиферин та перекриття даху спортзалу патрульної поліції. Це відразу запримітили уважні журналісти. Так, Дмитро Леонтіюк на своїй сторінці у соціальній мережі «Фейсбук» написав: «Дивно це все якось….. явно готувались, обирали місце для пострілу… ідеальне… мінімум 3 шляхи для «безпалівного» відходу, оглядовість — атлічьнійша, відстань невеличка для прицільного пострілу без заморочки на всілякі там поправки. І куда попали? В кабінет начальника УПП? (а це — пряма наводка) в актову залу? (трохи вище від точки попадання) чергова частина? (на 20 метрів ближче підійти треба було) будка чергового на воротах? (на 20 метрів вперед і поворот вправо). Припарковані в дворі УПП патрульки? Ні! В куточок краєчку будівлі гаражів, де точно нікого вночі немає і де зберігається спортінвентар». Припущення, що заряд зрикошетив від гілки дерева, яке росте перед будівлею, не витримує критики. Співрозмовник-військовик стверджує, що заряд від РПГ-22 не міг зрикошетити під таким кутом від гілки діаметром максимум сантиметрів 10. Граната його просто «не помітила б». Тому, найімовірніше, попали туди, куди цілились. Щоправда, інший співрозмовник з числа військовослужбовців припустив, що міг стріляти зловмисник без досвіду. Який максимум вдруге тримав у руках гранатомет.

Хто стріляв?

На тубусі від гранатомета був напис: «За УНА-УНСО, за Білого Сашка! Fuck the police. Режим на отжим». Для повної картини ще не вистачало «візитки Яроша». Звісно, це жарт. Вочевидь, цей напис має на меті «перевести стрілки». Навряд чи той, хто стріляв, має стосунок до УНА-УНСО чи іншої спорідненої організації. Інакше дивно, що на тубусі не виявилось адреси та мобільного телефону «стрільця». Спростовує причетність до інциденту й керівник УНА-УНСО на Рівненщині Ярослав Гранітний: «Заявляю, що члени УНА-УНСО жодного відношення до цього прикрого інциденту не мають. В нас є претензії до нешановного Авакова, і ми будемо вимагати його відставки, і покарання винних в смерті Сашка Білого. Але ми також розуміємо, що рядові співробітники поліції в м. Рівному не мали відношення до його смерті. Отож розцінюємо цей випадок як провокацію не тільки щодо рівненської поліції, а також як провокацію щодо УНА-УНСО як до організації, яка активно брала участь в блокаді торгівлі з ОРДЛО. Кому це вигідно? Думайте самі».

Для чого стріляли?

Тут версій відразу кілька. Перша — для дестабілізації ситуації. Припустимо, що постріл здійснив зловмисник з проросійськими поглядами. А напис — це спроба відвернути увагу. Тоді незрозуміло, чому ціль обрана з найменшою шкодою для самих патрульних? Друга — метою було дестабілізувати ситуацію напередодні засідання Ради регіонального розвитку, на якій були присутні президент Петро Порошенко та прем'єр-міністр Володимир Гройсман. У разі першого і другого випадку — мета не досягнута. За три роки війни українців навряд чи можна вже чимось залякати. Хто сьогодні згадує «розтяжку», яку знешкодили правоохоронці під час новорічно-різдвяних свят в районі вулиці Соборної? Та й інцидент з гранатометом рівняни обговорюють якось буденно, без особливого ажіотажу і страху. Вочевидь, реакція була б іншою, якби це трапилось десь у країнах Євросоюзу. В Україні ж люди дуже швидко адаптуються до можливої небезпеки. Третя версія — помста. Один зі співрозмовників припустив, що «стрельнути» могли зі злості на патрульних. Можливо, поліцейські комусь «наступили на хвіст», і в емоціях зловмисник вирішив відплатити. Однак знову ж таки — обережно, щоб нікого не поранити і не завдати особливої шкоди. Розуміючи, якщо будуть поранені чи загиблі, то тоді правоохоронці «з-під землі дістануть». Четверта версія — це інфор­ма­ційно-пропагандистська. До речі, єдина мета, яка була досягнута. Російські телеканали із захопленням розповідали про стрілянину з гранатометів у Рівному, про написи «за Сашка Білого» і про «фашистів з УНА-УНСО». Можливо, саме для цього на корпусі гранатомета було намальовано свастику. Щоправда, тут зацікавлені можуть знаходитись як в Росії, так і в Україні. Наприклад, та частина владної верхівки, яка може прагнути посилення поліцейських функцій в країні під приводом забезпечення безпеки. Паралельно дискредитуючи ті структури, які напряму пов'язані з добровольчими батальйонами. Особисто я не готовий однозначно висловитись за будь-яку з версій. Робіть висновки самі. Єдине, у чому я впевнений, — не варто поспішати з висновками. Однак варто бути пильними і пам'ятати, що ми живемо в країні, яка вже три роки веде війну. Війну з досвідченим, сильним і підступним ворогом. І тим більше потрібно зберігати спокій і тверезість розуму. Та пам'ятати: щоб отримати правильну відповідь, потрібно задавати правильні запитання.

Олексій КРИВОШЕЄВ.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також