Запідозрили грип — зверніться до сімейного лікаря

1289 0

Ми у соцмережах:

Запідозрили грип — зверніться до сімейного лікаря

Грип — це гостра вірусна інфекційна хвороба, що характеризується ураженням верхніх дихальних шляхів з переважанням трахеобронхіту, вираженою інтоксикацією з гарячкою. Це одна з небагатьох інфекційних хвороб, що здатна до пандемічного поширення.

Грип починається гостро. Спостерігається висока температура тіла — до 40 градусів, яка не спадає декілька днів, головний біль, а також біль в очних яблуках, суглобах, м’язах. Пізніше приєднується сухий кашель, набрякає слизова оболонка носа, але як такого нежитю немає. Можуть бути нудота і блювота, які пов’язані з інтоксикацією організму. Інкубаційний період — від трьох до п’яти днів. Тяжкість хвороби залежить від загального стану організму, віку людини, чи контактував хворий із цим вірусом грипу раніше.

При тяжкому стані можуть виникати ураження серцево-судинної системи, пневмонія, трахеобронхіт, менінгоенцефаліт. Незважаючи на зусилля лікарів та вчених, призупинити цей процес поки що не вдається.

Тому потрібно готуватися до неминучої епідемії грипу заздалегідь, щоб вона не застала зненацька.

Найкращим засобом протидії грипу є його профілактика.

На сьогодні одним з найефективніших специфічних методів профілактики грипу залишається вакцинація протигрипозною вакциною, до складу якої обов’язково входять штами вірусів, які циркулюватимуть на території України та можуть стати ймовірною причиною захворювань.

Профілактичні щеплення сприяють виробленню захисних противірусних антитіл до грипу.

Крім того, необхідно вести здоровий спосіб життя, виконувати ранкову гімнастику; не обмежувати себе в прогулянках на свіжому повітрі; виконувати контрастні обливання водою; провітрювати приміщення; дотримуватися раціонального харчування з великою кількістю свіжих овочів і фруктів; змащувати перед прогулянками слизову оболонку носа оксоліновою маззю. Вживати часник, цибулю, відвар шипшини.

Підбирати одяг відповідно до сезону, часто мити руки. Уникати частого контакту з хворими людьми, а також уникати торкання руками очей, носа чи рота, адже саме так поширюється вірус грипу.

А найкращий спосіб допомогти організму при грипі — полегшити симптоми та запобігти ускладненням. Захворівши, залишайтеся вдома — поспіть, лежіть, відпочивайте і набирайтеся сил. При температурі 38,5 та вище — прийміть жарознижувальні препарати, які містять діючу речовину парацетамол або ібупрофен. Пийте достатньо рідини, в яку можна додавати малину. Харчуйтеся корисно. Рекомендовано пити курячий бульйон, їсти овочі та фрукти. Провітрюйте приміщення та робіть вологе прибирання — це допоможе легше переносити грип та застуду.

Спираючись на сучасні доказові клінічні настанови, протоколи та рекомендації, Міністерство охорони здоров’я звертає увагу на те, що антибіотики, противірусні препарати (крім озельтамівіру та занамівіру за показанням), «імуномодулятори» та інтерферони не рекомендовані для симптоматичного лікування неускладнених ГРЗ у дітей. Ефективність вітамінів, антигістамінних і рослинних препаратів не доведена, а «сиропи від кашлю» можуть бути шкідливими для дітей до 4 років. «Комбіновані ліки від застуди», котрі полегшують симптоми у дорослих, є забороненими для дітей молодшого віку.

Також необхідним є проведення протиепідемічних та профілактичних заходів, які спрямовані на обмеження доступу потенційних вірусоносіїв, насамперед в установи та заклади з особами, які належать до груп ризику.
Не займайтесь самолікуванням та своєчасно звертайтесь до сімейного лікаря, щоб уникнути ускладнень.

Василь ГУШЕВАТИЙ,
лікар Рівненського обласного клінічно-лікувального діагностичного центру
ім. Віктора Поліщука. 


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також