Адвокати й без оплати витягують з тюрми
27.11.2014 07:04 Адміністратор
2023
0
Ми у соцмережах:
Підозрюваний, як тільки на нього одягли наручники, може попросити безплатний захист від держави. Користуються цим правом в області часто. Проте навіть ті, хто не має грошей, щоб заплатити за адвоката, до людей, яких присилає держава, ставляться з недовірою. Мовляв, без грошей у нашій країні ніхто нічого робити не буде. Втім, факти свідчать про інше — лише цього року такі адвокати домоглися для восьми осіб виправдувального вироку, 39 — більш м'якого покарання, 14 вони звільнили із СІЗО.
Василь Овдіюк
Василь Овдіюк, директор Рівненського обласного центру з надання безплатної вторинної правової допомоги:
— Люди думають, якщо їм надають безкоштовну правову допомогу, то вона буде поганою. Але це лише для людей вона безплатна, для держави вона коштує чимало. Лише на Рівненщині цього року адвокатам нашого центру було заплачено 1,16 млн. грн. Тому ми дбаємо, аби адвокати якісно виконували свою роботу. Є затверджені стандарти якості надання безплатної правової допомоги, ми проводимо конкурс перед тим, як укладати з адвокатами договори, аби між ними була здорова конкуренція. Вимагаємо, щоб наші адвокати — а з центром наразі працює 60 адвокатів зі 140, які є в області — дотримувалися професійних стандартів.
У середньому держава сплачує адвокату по тисячі гривень за справу. Кошти виплачують поетапно, протягом розгляду справи, бо ж суди можуть тягнутися місяцями. Проте якщо суд виносить виправдувальний вирок, адвокат має потрійну оплату. Так, за останній такий вирок державний захисник отримав 25 тисяч гривень. Окрім того, доплачують адвокатам, якщо їхні підзахисні мають інфекційні хвороби.
Втім, якщо безплатний адвокат виконуватиме свою роботу неякісно, найбільше покарання для нього — сувора бесіда та непідписання наступного разу контракту з центром. Загалом, за словами пана Овдіюка, скаржитися на рівненських адвокатів не доводиться. Рівненщина — на перших позиціях в країні за кількістю виправдувальних вироків у справах, де захист підозрюваному надавав адвокат безкоштовно. Загалом на одного адвоката із Рівненського центру безплатної правової допомоги припадає по 19 справ на рік, тому, як стверджує пан Овдіюк, вони мають можливість на кожній детально зосередитись.
Підозрюваним у кримінальних злочинах радять не боятися вимагати надання безкоштовної правової допомоги. Але заодно у центрі нарікають, що часто цим зловживають.
Так, Василь Овдіюк обурюється, пригадуючи випадок, коли безкоштовну правову допомогу суд призначив митникам:
— Вони на засідання у джипах приїжджали, у ресторанах обідали, а адвокат, який їх захищав і змушений був приїздити з іншого міста, канапки сидів жував, бо за судові засідання йому по 100 гривень платили.
До слова, надають у центрі правову допомогу також вже засудженим, які пишуть клопотання про перегляд справи, та підозрюваним не лише в кримінальних злочинах, а й в адміністративних правопорушеннях. Визначають же давати безкоштовного адвоката чи ні, судді, слідчі та прокурори. Центр безплатної правової допомоги лише виконує їхні доручення.
Алла САДОВНИК.
ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686