У листопаді 2020 року Володимир Квашук був засуджений американським судом до 9 років в’язниці за шахрайство, відмивання грошей, крадіжку особистостей і багато іншого. Так обірвалося його особиста «історія успіху», яка коштувала Microsoft $10 млн. А він же був простим студентом «Острозької академії», навіть не відмінником.
DM9J9-MXXRC-3Y5DE-7HQ1M-PWNDZ. Для когось це звичайний набір символів, для когось — приємний подарунок і знижка на гру. А для Володимира Квашука це був шлях до мільйонів, який через його жадібність довів його до в’язниці. Історію його афери розповіло видання Bloomberg — «Новое время» коротко переказало найважливіші та найцікавіші моменти звідти.
Володимир Квашук народився в Рівненській області. Він вивчав економіку та інформатику в університеті, де викладали його батьки. Попри невисокі оцінки, друзі відгукувалися про нього як про тямущого хлопця, який любив випити пива, пограти у World of Warcraft і покататися на мотоциклі.
Уперше до США він потрапив 2015 року, коли прилетів на весілля тітки зі стоматологом із Південної Каліфорнії. Мати нареченого пізніше згадувала, що Квашук відчував себе там як риба в воді й насолоджувався «американською мрією» по повній програмі. Він часто відпочивав на пляжі й займався серфінгом. Тоді він і вирішив емігрувати — завдяки участі в Революції Гідності він зміг попросити політичного притулку в США, після чого влаштувався в невелику IT-компанію.
Улітку 2016 року Квашук улаштувався інженером-програмістом у компанію, що співпрацювала з Microsoft. Паралельно він навіть заснував свою компанію SearchDom, яка здійснювала SEO-оптимізацію, разом зі своїм новим другом із Китаю на ім'я Лі Ван. На Youtube навіть збереглося кілька їхніх спільних роликів.
Уже за рік він працював у Microsoft, де заробляв $ 116 тис. На рік. Там він займався тестуванням онлайн-магазину — компанія видала йому спеціальну фіктивну карту, з якої він здійснював різні «покупки», щоб знаходити вразливості в системі платежів і проблеми в роботі магазину. Так, Квашук щодня «замовляв» комп’ютери, планшети, клавіатури, які система нікуди не відправляла, оскільки бачила, що замовлення оформляють з робочої карти.
Однак у Microsoft залишили одну лазівку, про яку вони й не здогадувалися. Якщо фізичні товари нікуди не відправлялися, то коди подарункових карт, які одного разу спробував придбати Квашук, надходили йому моментально. Для перевірки їхньої працездатності шахрай купив Microsoft Office за 164 долари в офіційному магазині компанії. Начальству про знайдену вразливість він вирішив не повідомляти, натомість використавши її собі на благо.
Щоб приховати себе від підозр, Квашук зламував профілі своїх співробітників (добре, робочі акаунти зазвичай були захищені простими паролями на кшталт VerySecret1, $tore123). Працював він, як правило, з дому, і приховував весь трафік за допомогою VPN-сервісів.
Згодом шахрай створив програму PurchaseFlow.CS, яка значно полегшила йому роботу. Тепер подарункові карти можна було купувати величезними партіями за кілька кліків. Пізніше прокурори заявили, що програма була «створена з однією метою: автоматизувати розкрадання й допустити шахрайство та крадіжки у великих розмірах». Куплена версія Microsoft Office, очевидно, йому також придалася — роздрукована версія таблиці Excel, куди Квашук вписував усі крадені коди, склала б 2344 сторінки.
Для продажу програміст використовував портал Paxful — головний майданчик для продажу подарункових карт. Там Квашук переховувався під ніком Grizzled Wolf і був відомий тим, що продавав коди зі знижкою 55%, швидко відповідав, працював із п’ятьма валютами й біткоїнами, а головне — був надійним продавцем, який не обманює.
Одним із найбільш щедрих покупців виявився користувач із Китаю під ніком Makoo. Він разом з іншим неназваним трейдером за кілька тижнів накупили подарункових карт на суму в $7 млн. Журналісти підозрюють, що їх фінансували злочинні організації, які згодом перепродували куплені коди.
Однак серед клієнтів Квашука були і звичайні геймери. «Безліч моїх друзів грали в Xbox, тому я купував у нього коди з великою знижкою, а потім перепродував їх своїм знайомим трохи дорожче. Якщо я отримую знижку 50%, вони отримують знижку 25%. Виграють усі, крім, як ми тепер знаємо, Microsoft», — розповів хлопець під ніком Avsterbone, який на той час був старшокласником.
окупці розплачувалися переважно криптовалютою, а тому Квашук використовував ChipMixer. Прокурори в результаті назвали сервіс «блендером», який самостійно розмінює та змішує біткоїни з різними криптовалютами, щоб приховати їхнє походження. Потім він виводив «змішані» криптовалюти на свій гаманець у Coinbase — додатку для торгівлі криптою — після чого виводив гроші. Так, у березні 2018 Квашук вивів звідти $1,4 млн; у квітні — $935 тис. Своєму бухгалтеру програміст говорив, що це було подарунком від батька.
Гроші він активно витрачав одразу — купив Tesla Model S за $163 тис. і будинок з причалом на березі озера Вашингтон вартістю більш ніж у півтора мільйони доларів. Агенту з нерухомості він сказав, що заробив гроші на торгівлі криптовалютами. Практично відразу після покупки будинку він переїхав туди зі своєю дівчиною Діаною Леонгарт, у якої також є українське коріння.
Однак потім почалися проблеми. Деякі коди з якоїсь причини не працювали — Квашуку доводилося повертати гроші або давати покупцям інші коди. Коли Makoo розповів йому, що зв’язувався з Microsoft, Квашук оскаженів: «Чорт забирай, приятелю, ти не повинен писати в Microsoft. Пиши мені. Якщо мене почнуть вистежувати, я просто звалю», — лаявся шахрай в одному з повідомлень.
На той час компанія вже розуміла, що відбувається щось нехороше. Там помітили, що в лютому стався незвичайний сплеск онлайн-покупок із використанням подарункових карт. Спочатку в компанії вирішили, що зловмисник не працював у компанії, проте досить швидко змінили свою точку зору. Пізніше там вийшли на акаунти двох співробітників, з яких було здійснено покупки, проте Квашука серед них не було. Слідство з’ясувало, що ці профілі були зламані — там уже не сумнівалися, що шахраєм був один із співробітників Microsoft.
Незабаром детективи виявили, що у 2017 році Квашук використовував подарункові коди для покупки трьох дорогих відеокарт, які були доставлені до будинку, де він жив. Правда, замовлення було на ім'я Ґріґора Шікора, який нібито жив у квартирі 309 — хоча у всьому будинку їх було лише 308.
18 травня 2018 року слідство вперше допитало програміста. Він зізнався, що поцупив 600 кодів, однак заявив, що використовував їх виключно щоб дивитися фільми зі своєю дівчиною. У купівлі відеокарт він також зізнався, підкресливши, що використовував їх для майнінгу криптовалюти, однак пояснити, чому вони були замовлені на чуже ім'я й недійсну адресу, Квашук не зміг.
За місяць Квашука звільнили з Microsoft. Це не сильно засмутило молодика — він без проблем улаштувався на роботу в ТВ-корпорації Sinclair Broadcast Group, а також продовжував вести розкішний спосіб життя. Колеги позитивно оцінювали нового співробітника й навіть не здогадувалися, що він багатий.
16 липня 2019 року колега покликав його випити кави, проте виявив, що обліковий запис Квашука була деактивовано. У цей час федеральні агенти обшукували будинок шахрая, де виявили дуже багато доказів — флешки з кодами, ключі від криптогаманця, великі суми готівки, записну книжку з банківською інформацією й ось таку записку.
Під час суду прокурор заявив, що знайти флешки з подарунковими кодами «дорівнює тому, щоб виявити сумки з вкраденими грошима в спальні обвинуваченого в справі про пограбування банку».
Захист спробував виставити Квашука за генія маркетингу, який роздавав подарункові коди, щоб заманити покупців витрачати більше грошей у майбутньому. І взагалі, подарункові карти — це не справжні гроші, а тому ніякого пограбування й не було. записку «Як я дам раду своїм наступним 10 мільйонам» адвокати назвали списком мотиваційних бажань.