Де у Рівному можна заспівати?

1426 0

Ми у соцмережах:

Де у Рівному можна заспівати?

У п’ятницю по обіді на лавці біля «Злата плази», біля пам’ят­ної дошки Тарасові Шевченку, співав кобзар Володимир Горбатюк. 68-річний бандурист доволі відомий у Рівному та в Україні, саме він у 2006 році став ініціатором створення при обласному ліцеї школи кобзарства і виступав у багатьох містах країни. А співати до «Злата плази» прийшов, як потім розповідав, аби підзаробити грошей на дорогу до Канева, на річницю перепоховання Тараса Шевченка.

На виступ кобзаря звернув увагу охоронець «Злата плази». Спочатку попросив чоловіка піти на інше місце, мотивуючи, що майдан Короленка — власність торгового центру, а тому виступ потрібно було узгодити, а потім викликав поліцію. Патрульні на виклик відреагували, але порушення громадського порядку не виявили. Бо ж чим міг порушити громадський спокій бандурист?

Те, як Володимира Горбатюка намагалися прогнати з-під магазину, спричинило резонанс у соціальних мережах. Очевидці не просто зазнімкували подію, а й виклали свої гнівні коментарі у Facebook, тож чутливе до соціальної комунікації керівництво торгово-розважального центру швидко попросило вибачення в кобзаря. Директор «Злата плази» Олександр Оверчук особисто розмовляв з п.Горбатюком і домовився про його майбутні виступи перед торговим центром. Кобзар вибачення прийняв. Охоронцю торгового центру, за словами п.Оверчука, було оголошено догану. Проте навряд чи чоловік просив піти кобзаря, який співав і заробляв кошти, тому, що не любить українських бандуристів….

Зазвичай вуличні музиканти у Рівному співають або за кінопалацом «Україна», або на Лебединці, або поблизу світлофора біля «Злата плази», або ж за кілька метрів — біля «Аміго». Загалом у Рівному немає жодних обмежень для вуличної музики. До прикладу, навіть попри скарги деяких рівнян на виступи кришнаїтів їм ніхто не заборонив співати у центрі міста. Проте така свобода — лише на територіях, які є громадським простором, наприклад, парки. Якщо музикант приходить на приватну чи орендовану територію, власник може «попросити» його піти. А ось площа біля «Злата плази» у цьому питанні залишається дискусійною. З одного боку, це міський простір, більшість рівнян і не здогадується, що територія — в оренді. З іншого боку, «Злата плаза» платить місту кошти, тож має право вирішувати, що на орендованій площі може відбуватися, а що ні.

Галина Кульчинська, заступниця міського голови Рівного з гуманітарних питань:

— Земля довкола «Злата плази», хоч і в оренді, але це земля міста, навіть сам ТРЦ, організовуючи якісь заходи та встановлюючи сцену, звертається за погодженням до міськради. Це центральна частина міста, якою користуються не лише відвідувачі «Злата плази», тому вважаю, що директор ТРЦ — молодець, що вибачився перед кобзарем і цим визнав, що охоронець вчинив неправомірні дії. Тим більше, кобзар — це значно більше, ніж якби з гітарою хтось став і пограв. Навряд чи виступ бандуриста зіпсував би бекграунд «Злата плазі». Навпаки, такі речі колоритні і додають уваги та краси. Всередині «Злата плази» співати будь-кому точно не можна, а ось площа — це не приватна власність ТРЦ, це публічне місце.

Вуличні музики є всюди. Це творчі люди, частина яких так долає комунікаційний страх, страх сцени та публіки. Будь-хто у Рівному може взяти колонки, вийти на вулицю і співати. Вуличні музики не вимагають грошей. Це твоя добра воля — кинути їм кошти чи ні. І контролювати вуличних музикантів теж не можна. Єдине, що вони не повинні порушувати громадський порядок — не верещати і не брати голосні звуки після 22-ї години.

Як на мене, якщо виступ не похабний, не під вікнами жителів і це їх не дратує, то нічого страшного у виступі будь-якого вуличного музиканта немає. Про смаки не сперечаються. Я б, суб’єктивно, на вулицях Рівного хотіла бачити більше скрипок і флейт, але це зовсім інший рівень.

Тарас Максименко, начальник міського управління культури:

— Ми діємо у межах чинного законодавства, яке не передбачає регулювання вуличної музики нашим управлінням. Про будь-які обмеження для вуличних виступів я взагалі не чув. Єдине — голосні виступи мають бути до 22-ї години, і, звичайно, якщо людина хоче виступати на приватній чи орендованій території, навіть якщо це поблизу комунального закладу, то вона має заручитися хоча б усним погодженням балансоутримувача землі.

Щороку ми проводимо фестиваль «Рівне.Літо.Музика» — у визначених місцях, з анонсами. Ми завжди відкриті до співпраці з будь-яким колективом. Але ми не платимо за виступи і не стимулюємо пускання шапки рядами глядачів, тому ми можемо бути не дуже цікавими для вуличних музик, які, як я бачив, все-таки зацікавлені в якійсь грошовій винагороді.

Олександр Оверчук, директор ТРЦ «Злата плаза»:

— Ми підтримуємо розвиток культурно-мистецьких, екологічних, соціальних заходів у Рівному, всіляко сприяємо їм, самі ініціюємо. У 2017 році у нас виступали кобзарі, ми часто співпрацювали з ДАРом. «Пласт» недавно звернувся з проханням провести великодній ярмарок — ми сказали «ура», організували додатковий анонс.

Щодо вуличних музик, то вони на нашу площу і не приходять — у місті є, якщо можна так сказати, більш трафікові місця, де більше людей. Свого часу ми запрошували хлопців, які гарно грають на майдані Незалежності, то вони поставилися до запрошення по?мистецьки. Зазначили, що самі обирають, де їм виступати.

Алла САДОВНИК.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також