Зважаючи на те, що в країні не вистачає 5 мільярдів кубометрів газу на опалювальний сезон, Кабмін заборонив брати зі сховищ природний газ для технологічних потреб підприємствам, які виготовляють мінеральні добрива. У цьому переліку — й "Рівнеазот".
Микола Кучерук
Народний депутат від "Батьківщини" Микола Кучерук першим почав бити на сполох. Він закликає депутатів обласної ради зібратися на позачергову сесію і прийняти звернення до Кабінету Міністрів, вимагаючи, щоб уряд переглянув своє рішення.
Микола Кучерук, народний депутат (фракція "Батьківщина"):
— До мене звернулося багато працівників "Рівнеазоту", які занепокоєні тим, що їхнє підприємство може зупинитися. Чотири тисячі людей, які працюють на цьому заводі, — це досить вагома частина наших жителів. Чому їх позбавляють права заробляти гроші і годувати свої сім'ї? Чимало працівників заводу мають вузьку спеціалізацію і їм ніде буде знайти іншу роботу, треба подумати про цих людей.
Окрім збереження робочих місць, йдеться ще й про очисні споруди підприємства, через які проходить до 80% стічних вод міста. Якщо вони зупиняться, Рівному загрожують серйозні проблеми з довкіллям.
Кабмін зобов'язаний був зробити все, щоб ми були з газом — особливо у воєнний період. Наприклад, своє підприємство я повністю відключив від газу і перевів на альтернативне паливо. Але для хімічного заводу — це не вихід, бо газ для нього є сировиною, а не просто засобом опалення. У виробництві газ замінити нічим.
Виникає при цьому ще одна проблема. Якщо зупиниться завод, то потім українцям доведеться купувати російські чи білоруські добрива. Я би цього не хотів, бо Україна — аграрна країна і добрива нам потрібні. Тому фракція "Батьківщина" буде ініціювати скликання позачергової сесії обласної ради. Я уже підготував звернення до уряду. Вважаю, що й міські депутати повинні зібратись на сесію.
Володимир Хомко, міський голова Рівного:
— Директор заводу сказав, якщо газу не буде, то є вірогідність 99%, що підприємство зупиниться. Тоді без роботи залишаться чотири тисячі людей, для міста це буде дуже відчутно. Середня зарплата на підприємстві становить 5 тисяч гривень. Торік при річному надходженні в бюджет міста 1,1 мільярда гривень 500 мільйонів забезпечило саме це підприємство. Ми повинні усіма силами не допустити його зупинки.
Сергій Рибачок, голова облдержадміністрації:
— Моє бачення таке: навіть якщо буде заборона на відбір природного газу підприємством "Рівнеазот", повинні бути передбачені соціальні гарантії для працівників. Зрозуміло, що є складна ситуація з енергоносіями, але працівники підприємства не повинні від цього страждати. Відповідні проекти обговорювали на нарадах у Кабінеті Міністрів та Адміністрації президента. І я сподіваюся, що потрібні рішення будуть прийняті.
Прес-служба "Рівнеазоту" повідомила:
— Ми не можемо прогнозувати майбутнє, але головний акціонер та власник ПАТ "Рівнеазот" Д.Фірташ, холдинг OSTCHEM та адміністрація підприємства намагаються зробити усе можливе задля того, аби підприємство працювало, працівники виконували свою роботу і отримували заробітну плату, а очисні споруди функціонували.
Постанова Кабміну обмежує використання газу до кінця опалювального сезону 2014-2015 або до окремого рішення уряду. А поки що хімічним заводам залишається хіба імпортувати газ за власний рахунок.