Допоміжні репродуктивні технології (ДРТ) — методи лікування безпліддя, які полягають у медичному втручанні у процес зачаття, коли один або кілька етапів запліднення відбуваються поза організмом жінки.
Допоміжні репродуктивні технології (ДРТ) — методи лікування безпліддя, які полягають у медичному втручанні у процес зачаття, коли один або кілька етапів запліднення відбуваються поза організмом жінки.
Екстракорпоральне запліднення
Найвідоміша й найпопулярніша методика, настільки, що часто терміни плутають, називаючи ЕКЗ всі ДРТ. Не дивно, адже на ЕКЗ припадає понад 95% усіх ДРТ. Техніка використовується за олігоспермії, ендометріозу, трубного чинника, а також безпліддя неясного генезу.
Етапи:
♦ Контрольована стимуляція овуляції.
♦ Вилучення ооцитів.
♦ Запліднення in vitro обробленою спермою партнера.
♦ Культивування ембріонів.
♦ Перенесення ембріона до матки.
Ефективність лікування безпліддя з ЕКЗ залежить від низки чинників, зокрема від віку жінки. Приблизно в 30% випадків вагітність настає з першої спроби, решті потрібно два та більше циклів. Загальна результативність становить близько 40%.
GIFT
GIFT (Gamete Intrafallopian Transfer), або інтрафалопієве перенесення гамети — за допомогою лапароскопії безпосередньо у фалопієву трубу поміщаються яйцеклітини та сперматозоїди, що максимально наближено до природних умов запліднення. Техніка показана за безпліддя неясного генезу та ендометріозу, за умови збереження функції маткових труб.
Різновиди:
♦ ZIFT (Zygote Intrafallopian Transfer), інтрафалопієве перенесення зиготи. Сперматозоїди та яйцеклітини змішуються in vitro, а тоді переносяться до маткової труби.
♦ PROST (Pronuclear Stage Tubal Transfer), трубне перенесення на пронуклеарній стадії. Запліднена яйцеклітина переноситься до маткової труби до початку поділу.
Недоліком є операційні ризики. Результативність — 25–35%.
Внутрішньоматкова інсемінація
ВМІ полягає у введенні сперми в матку за допомогою катетера. Метод показаний за шийкового чинника безпліддя, ендометріозу, низької якості сперми, а також для зачаття самотніх жінок донорською спермою. Результативність за один цикл становить 7–10%.
ІКСІ
ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection) — інтрацитоплазматична ін'єкція сперматозоїда. Метод повторює етапи ЕКЗ, крім запліднення: з допомогою мікроголки сперматозоїд вводять безпосередньо в яйцеклітину. Техніка застосовується у разі порушень з боку сперми, а також коли решта ДРТ безуспішна.
До ризиків методу належать підвищення ймовірності вроджених дефектів, яка становить 1,5–3%. Це пов'язують із можливістю пошкодження яйцеклітини та сперматозоїду під час процедури, а також з тим, що у чоловіків із патологіями сперми частіше зустрічаються хромосомні мутації, зчеплені зі статтю.
Результативність методу така сама, як в ЕКЗ.
TESA, TESE та інші інвазивні методи одержання сперматозоїдів
У разі обструкції сім'явиносних шляхів за збереженого сперматогенезу сперматозоїди одержують безпосередньо з яєчка або його придатка за допомогою невеликого хірургічного втручання. Надалі сперматозоїди використовують у процедурі ІКСІ.
Використання донорського матеріалу
Коли немає можливості використати власний матеріал одного з партнерів, вдаються до донорського. Проводиться ЕКЗ з використанням донорських яйцеклітин, сперми чи готових ембріонів.
Кріоконсервування
Окрім свіжих, використовуються власні або донорські ооцити, сперма та ембріони кріоконсервовані, тобто такі, що зазнали глибокого заморожування. У такому вигляді вони можуть зберігатися роками без жодних негативних наслідків.