Більше десяти років родина Мамчурів, яка є власником усіх квартир двоповерхової будівлі на вулиці 16 Липня у Рівному, намагається відсудити у міської ради 10 соток землі поряд. Міська влада — проти.
Олександр Мамчур
Будинок, що належить Мамчурам, має закинутий вигляд, хоча родина стверджує, що там проживає. Розташований він поряд із дирекцією залізниці, а попереду та позаду — значна площа незабудованої землі.
Олександр Мамчур приніс у редакцію копію архітектурного плану, який, за його словами, розробляли у міськраді таємно:
— У міській раді, до кого не звертаюся, всі кажуть, що непричетні до ідеї. Мовляв, місце для пам'ятника обрала Спілка художників і міське УКБ, хоча в останньому заперечують це. Знаю, що питання педалює Тарас Максименко, а отже — міський голова Володимир Хомко. Хочуть поставити пам'ятник, аби утруднити процес виділення земельної ділянки. Міська рада програла усі суди, за нами визнали право на землю поряд з будинком. Проте міський голова навіть не хоче виносити проект рішення на сесію. Відмовила б рада — я б далі судився. А так подав позов до Європейського суду з прав людини, оскільки міська рада, порушуючи всі норми закону, не розглядає моє клопотання. Справи, які розглядає Європейський суд, передбачають компенсацію. Фактично, через дії міського голови держава зазнає збитків, бо компенсацію я візьму і писатиму у прокуратуру на кожного посадовця, який призвів до цього.
Я не проти пам'ятника Косміаді, людину потрібно вшанувати. Але ж не у такий спосіб, щоб зумисне створювати проблему іншим. До слова, земельну ділянку я прошу для реконструкції свого будинку. Банки не погоджувалися видавати кредит, якщо немає землі для обслуговування житлового будинку. А будівля на вул. 16 Липня тим часом руйнується. Ні про яке будівництво висотки я і не думав, як говорять.
Володимир Хомко, міський голова Рівного:
— Пам'ятник Косміаді там буде. Що краще для громади: віддати землю пану Мамчуру чи побудувати пам'ятник? Я нічого не маю проти пана Мамчура, до нього нормально ставлюся, але громадськість вибрала саме це місце, бо воно підходить історично.
Галина Данильчук, завідувачка відділу виставок Рівненського краєзнавчого музею, членкиня комітету, який присуджує щорічну премію Георгія Косміаді:
— Розглядали декілька варіантів, де можна було б встановити пам'ятник, але зупинилися саме на вул. 16 Липня, бо це найкраще місце. По-перше, художник жив поряд — на вулиці Круча, де нині діагностичний центр. По-друге, за кілька метрів — обласна Спілка художників та виставковий зал. По-третє, 16 Липня — старовинна вулиця, неподалік — краєзнавчий музей, а Надія Косміаді, донька художника, купила поряд квартиру, де хоче облаштувати музей батька. Як на мене, у Рівному має сформуватися мистецький центр, ми повинні дбати про культурний потенціал міста, а не забудовувати центральну частину багатоповерхівками.