Мікроби, ці маленькі мікроорганізми — віруси, бактерії та паразити, можуть викликати захворювання — грип, COVID-19, харчове отруєння — якщо не будемо обережні.
Оскільки ми всі дихаємо одним повітрям у громадських місцях, найпоширенішими та найнебезпечнішими будуть ГРВІ, включаючи грип і COVID, гострозаразні — кір та вітрянка, менш заразні, але більш небезпечні — менінгококова і пневмококова інфекції.
Віруси передаються різними способами. Наприклад, вірус застуди нелегко передається при дотику до поверхонь. Тож більше шансів заразитися хвороботворними вірусами і бактеріями при фізичному контакті з іншою людиною. Ви також можете захворіти, якщо хтось поруч захворів і кашляє або чхає. А от норовірусом, який часто називають шлунковим вірусом, більше шансів заразитися в громадському туалеті. Норовірус живе у фекаліях і викликає блювоту та діарею. Норовірус також живе довше, ніж інші віруси, на твердій поверхні, наприклад, на сидінні унітазу. Людина може «залишити» норовірус на ручках дверей і кранів. Норовірус — той вірус, який може залишитися жити навіть на посуді.
Деякі захворювання викликаються живими паразитами, такими як трихомоніаз та лобкові воші. Малоймовірно, що ви підхопите у туалеті такі статеві захворювання, як хламідіоз, гонорея чи сифіліс. Але це може статися в рідкісних випадках, оскільки паразити не можуть довго жити на твердих поверхнях, але вони живуть довше, ніж віруси та бактерії.
Як можна захиститися від зараження? Переважна більшість людей з дитинства знають методи інфекційної профілактики. Мити руки перед їдою, не їсти брудну їжу з немитого посуду, не чіпати бродячих тварин і комах.