Показали майже готові «Таємничі підземелля Рівного», відома дата відкриття (ВІДЕО)

8108 0

Ми у соцмережах:

Показали майже готові «Таємничі підземелля Рівного», відома дата відкриття (ВІДЕО)

У Рівному завершують великий туристичний комплекс – «Таємничі підземелля Рівного», відкриття яких запланували на кінець серпня. Вже готові перші експозиції тутешнього музею під склом. Скульптуру «Богатиря» оновлюють.

 Над проєктом у парку Шевченка в Рівному працювали три роки, пише Суспільне. Реалізовували його за спільний кошт Євросоюзу та бюджету міста. 443 тисячі євро – це сума гранту з Брюсселю. Два мільйони гривень виділили з міської казни. Наразі на об'єкті монтують тематичні експозиції, вимощують бруківку та облицьовують гранітом чашу фонтана "Богатир".

В одному з оглядових кіл проєкту "Таємничі підземелля Рівного" змонтували першу експозицію.

Її назва – "Еволюція військової агресії". Автор концепції – художник-монументаліст Анатолій Гайдамака. Графіка – дубенчанки Валентини Кобриної. Пошуком і обробкою експонатів займалися реставратори.

"Починаючи від кам'яного віку, кам'яний наконечник діоліту, бронзовий період, скіфи, Русь, Литовська доба, Російська імперія, війни, в яких постійно брали участь українці – Перша світова, Друга світова. Оскільки наш об'єкт був знищений війною, ми маємо показати цю всю агресію", – розповідає реставратор Євген Заблоцький.

Проєкт "Таємничі підземелля Рівного" втілюють у парку імені Тараса Шевченка на місці, де стояв палацик Любомирських.

У 19-му столітті тут мешкала родина Любомирських, починаючи від Фредеріка. Найцікавіший, за словами реставратора, Казимир. У палаці він прожив основну частину життя: писав твори, був меценатом, вкладав кошти в розвиток науки, збудував костел (теперішня Рівненська обласна філармонія – ред.).

Саме з такою діяльністю Казимира Любомирського пов'язана експозиція, яка буде у найбільшому оглядовому колі. У ньому облаштують три круглі підставки з предметами зі сфери науки, мистецтва і дозвілля. І таким чином, зі слів Євгена Заблоцького, візуалізують символ збереження культурної спадщини.

"Він же – "Червоний Хрест культури", або "Пакт Реріха". Цей пакт увійшов в основу поняття "збереження культурної спадщини", – додає Євген Заблоцький.

Будівлю палацику знищили у Другу світову війну, а підземелля під нею виявили восени 2016-го, коли в цьому місці провалися асфальт. Тоді ж виникла ідея їх розчистити, реставрувати і зробити туристичним об'єктом, що має назву "Таємничі підземелля Рівного", – пояснює начальник міського управління культури й туризму Тарас Максименко.

Відкриття об'єкту чиновник анонсує на 30 серпня і додає, що це стосуватиметься поки зовнішньої частини підземель.

"Внутрішня частина – все буде готове, але ми будемо передавати з балансу управління на баланс парку культури відпочинку", – розповідає Тарас Максименко.

Подібна процедура – одна з вимог Єврокомісії, за грантові кошти якого втілювали проєкт "Таємничі підземелля Рівного", пояснює він.

"Вся будівельна частина – десь близько 10 мільйонів гривень. Якщо говорити про реставраційну складову, то четвертина цих грошей пішла на те, щоб цей об'єкт вистояв не один десяток, а то й сотню років. Тобто за 200-літню кладку ми спокійні", – додає чиновник.

Очільник додав, що наразі проводять біоцидну обробку підземель. Це – протигрибковий засіб, щоб майбутні відвідувачі не дихали грибком.

Відтак, доступ в муровані склепіння наразі закритий. На оглядових колах над ними – спеціальне потрійне протиударне скло. На двох конструкціях при вході воно матове, крізь інші можна буде роздивлятися експозиції. А ще у зовнішній композиції буде фонтан "Богатир", щоправда чашу об'єкту змістили, аби вода не руйнувала скульптуру.

До відкриття проєкту, за словами Євгена Заблоцького, планують відновити скульптуру "Богатиря".

А ще на відкритті "Таємничих підземель Рівного" 30 серпня зазвучать твори композитора Казимира Любомирського, який жив у зруйнованому палацику.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також