Поради експертки: що робити, коли в грудях — дірка
13.01.2018 10:09
12453
1
Ми у соцмережах:
Нещасних випадків, коли людина може отримати відкрите поранення грудної клітки, є багато: це і аварія на будівництві, і ДТП, і вулична стрільба, і навіть невдале падіння.
— При відкритих пораненнях грудної клітки виникає пневмоторакс, - розповіла вона. - Наші легені знаходяться ніби у мішечку — плеврі. За рахунок того, що в просторі між легенею і плеврою — вакуум, ми можемо дихати, бо легеня розправляється, коли ми вдихаємо, і спадається, коли видихаємо. Проте коли плевра пробита, вакуум порушено, і повітря починає набиратися через отвір у плевральну порожнину й тиснути на легеню, не даючи їй нормально розкритися. Виникає напружений пневмоторакс.
Спершу людина дихає утруднено, задіюючи здорову легеню. Здавалося б, якщо є здорова, то проблема вичерпана, проте повітря продовжує набиратися в ушкоджену легеню. Легеня у плевральному мішку повністю спресовується, а сам мішок за рахунок наповненості повітрям починає тиснути і на здорову легеню. Поступово він зміщується в бік здорової легені і вже тисне на неї. Також він перетискає головні судини, які проходять посеред грудної клітки, що спричиняє смерть, якщо вчасно не надати домедичну допомогу.
Інструктор назвала головні ознаки пневмотораксу, які можна визначити в цивільних умовах, щоб знати, як діяти далі:
— У нормі людина робить в середньому 16-18 дихальних рухів за хвилину. Коли у неї відкрите поранення грудної клітки і пневмоторакс, її дихання пришвидшене, — понад 30 дихальних рухів за хвилину. Людині важко зробити вдих, виникає враження, ніби вона задихається.
Людина допомагає собі дихати, активно задіюючи верхній плечовий пояс.
— Наші дії в таких випадках у цивільних умовах обмежені, адже «швидка» має приїхати за 10-15 хвилин і далі надавати спеціалізовану допомогу, — додає Тетяна Воронцова. — Отже, ми маємо задерти потерпілому одяг і оглянути грудну клітку спереду, з боків та ззаду. При цьому формуємо пальці на руках у «грабельки» і проходимося ними по всій площині грудної клітки. Адже людина може бути вся у крові й дірки в грудях в неї не видно. Або ж, навпаки, одяг увібрав кров і її на тілі немає, а отвір, наприклад, невеликий поріз, якого не видно, десь на спині є і пальці натраплять на нього. Отвори заклеюємо в міру виявлення. Огляд робимо в рукавичках!
Діагностувати пневмоторакс також можна, поставивши одночасно дві долоні людині на груди. В нормі вони мають підніматися і опускатися синхронно, відповідно, на вдих і видих. При пневмотораксі синхронності не буде, натомість побачимо відставання в акті дихання однієї частини грудної клітки.
Потрібно уважно пропальпувати шию. Якщо при натиску на її одну сторону з'являються звуки крепітації (подібні до рипіння снігу чи якщо терти волосся між пальцями), то з того боку, очевидно, й пробита грудна клітка. На це можуть вказувати і набухлі яремні вени на шиї, які розміщені поряд з артеріями, або ямка над ключицею, яка зникає, а на її місці утворюється припухлість. З якої сторони шиї виникають ці ознаки, з тієї і є поранення грудної клітки.
— При таких ознаках пневмотораксу потрібно заклеїти отвір у легенях, - каже інструктор. - Для цього існує спеціальна медична плівка «HALO» з клейкою стороною, яка добре фіксується на тілі. Проте її може не виявитися під рукою чи у вашій аптечці. Тоді можна використати пластир чи навіть скотч. Головне, щоб увесь периметр отвору був заклеєний. Після того надаємо людині напівсидсяче положення або стабільне положення на боці ушкодження, щоб їй легше було дихати, й чекаємо на приїзд «швидкої».
Ні в якому разі в цивільних умовах не потрібно пробивати людині грудну клітку, щоб випустити повітря, як це неодноразово показують у фільмах, наголошує Тетяна Воронцова. Тим більше використовувати для цього порожню ручку. Це буде розглядатися не як перша домедична допомога, а як додаткова травма, завдана людині.
— Тільки в умовах тактичної медицини на полі бою таку процедуру, як декомпресія легень, можна проводити спеціально цього навченому бійцю, - наголошує інструктор. — Він використовує для цього тільки спеціальний засіб — декомпресійну голку. В цивільних умовах, якщо ви вчасно виявите відкриту рану грудної клітки та заклеїте її, людина може протриматися так досить довго, до приїзду «швидкої» — точно. А далі допомогу будуть надавати медики. І людина виживе.
Дарина Гузенкова.
ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686