Що їдять рівненські діти у школах?

4165 0

Ми у соцмережах:

Що їдять рівненські діти у школах?

Меню в шкільних їдальнях різне, так само і вартість харчування — хтось платить 24 гривні, а хтось — і понад 200.

Ціна на обід у шкільних їдальнях та меню, яке пропонують дітям, відрізняється від школи до школи на Рівненщині. Як і те, хто платить за ці обіди. Наприклад, якщо в обласних закладах загальної середньої освіти дітей харчують за рахунок коштів обласного бюджету, на півночі області за обіди школярів платить держбюджет, то у Рівному чи Дубні — самі батьки.

У серпні Рівненська обласна рада ухвалила рішення про збільшення вартості харчування дітей у закладах, які утримуються за кошти обласного бюджету. Наприклад, обід в обласному науковому ліцеї, що на вулиці Котляревського у Рівному, для школярів, які не проживають при закладі, оцінили у трохи більше 24 грн. Для тих учнів, які проживають у гуртожитках ліцею і мають п’ятиразове харчування, виділяють трохи більше 100 грн на добу. У ліцеї працює власна кухня, тож заклад закуповує лише продукти, а не послуги кейтерингу, як, наприклад, міські школи Рівного.

Найбільше на харчування одного учня з обласного бюджету, до слова, отримує обласний спортивний ліцей у Костополі — майже 206 грн на добу. Для порівняння, Острозький обласний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою — 120,2 грн.

Щодо безплатного харчування дітей, які проживають у районах, постраждалих від катастрофи на Чорнобильській АЕС, то воно поки що не налагоджено. За кошти держбюджету щороку харчують школярів колишніх Дубровицького, Сарненського, Володимирецького, Зарічненського та Рокитнівського районів (нині це Сарненський та Вараський райони), проте тендери на послугу харчування місцеві РДА ще не завершили.

У Вараському районі наприкінці серпня відбувся аукціон за кейтерингові послуги. З найдешевшою пропозицією перемогло місцеве КП «Володимирецький комбінат громадського харчування», обійшовши на торгах, зокрема, і ТОВ «Рамедас Україна», яке раніше часто вигравало тендери на харчування рівненських дітей-чорнобильців. Якщо управління соціального захисту населення Вараської РДА підпише з переможцем договір, вартість обідів у школах району буде від 25,4 грн для учнів початкових класів до 27,4 грн для старшокласників. Загалом за харчування школярів району до кінця року комбінат мав би отримати 14,5 млн грн. Проте оскільки харчувати дітей розпочнуть пізніше, то сума буде меншою. За період, коли діти не отримуватимуть обіди у школах, як і попередніми роками, батькам будуть виплачувати компенсацію.

Щодо Сарненського району, то торги на тендері заплановано лише на цей тиждень, відповідно, договір із переможцем підпишуть ще пізніше, аніж у сусідньому Вараському. За оптимістичними прогнозами Сарненської РДА, харчувати школярів розпочнуть із жовтня.

Подалися на торги три учасники: згадане київське ТОВ «Рамедас Україна», ще одне київське товариство «Атомсервіс», а також рівненська підприємниця Галина Жарська. Оскільки аукціон ще не відбувся, у скільки оцінили учасники шкільні обіди, поки невідомо, та у бюджеті на харчування школярів району передбачили 42 млн грн до кінця року.

Зазначимо, управління соцзахисту Сарненської РДА намагалося провести відповідні торги навесні, проте перед підписанням договору скасувало тендер через «неможливість усунення невідповідностей в ідентифікаторі закупівлі». Скасування торгів уже відбулося після проведеного аукціону, на якому перемогло ТОВ «Рамедас Україна». Обіди товариство оцінило тоді від 38,4 грн для молодших класів до 39,96 грн для старших.

Ціни за шкільні обіди у Рівному та Дубні приблизно однакові. Платять за них самі батьки, окрім батьків дітей, які входять до пільгових категорій і яких харчують за кошти місцевих бюджетів. Наприклад, у школі №1 ім.Короленка, що на Литовській у центрі Рівного, вартість обідів та що входить у меню публікують на сайті закладу, постійно оновлюючи інформацію. У цей вівторок молодші класи за 25 грн могли отримати сніданок з морквяно-яблучним салатом, макаронами з запеченою курячою котлетою, шматочком хліба, компотом та сливкою. На обід, вартістю 28 грн, пропонували гороховий суп з сухариками, рис з овочами, гуляш зі свинини, хліб та сік. Для старшокласників у сніданок за 25 грн входили салат з капусти з ароматною олією (як зазначено у меню, ця страва зі збірника Євгена Клопотенка), пшенична каша, куряча відбивна та хліб. Окрім того, можна було докупити биточок зі свинини за 11 грн, курячу відбивну за 13 грн, картоплю, запечену з куркумою, як радив Клопотенко, за 11 грн чи гамбургер з котлетою за 25 грн.

У школі №9, що на вулиці Марка Вовчка, на сніданок у вівторок у закладі пропонували помідори з базиліком, котлету зі свинини з сиром, булгур, напій з соку та хліб. На обід — буряк, суп гороховий, курячі нагетси, запечену з куркумою картоплю, чай та хліб. Усе це можна було придбати й окремо. Наприклад, 5 нагетсів коштує 12 грн.

До слова, з 2019 року школи Рівного почали переходити на меню від українського кулінара Євгена Клопотенка, який розробив спеціальні страви для українських школярів, аби їжа у їдальнях була і корисною, і привабливою на вигляд та за назвою.

Богдан Турович, начальник міського управління освіти Рівного:

— Меню Клопотенка ми рекомендуємо впроваджувати, і воно використовується. Також до 31 грудня триває перехідний період щодо впровадження нових норм харчування, які було затверджено для закладів освіти. Новаторство у них — складено чотиритижневе меню замість двотижневого, максимально збільшено кількість рослинних продуктів, зменшено вміст цукру та використання солі.

Організацію харчування у школах міста здійснюють підприємці. На сьогодні це 16 підприємців та одне ТОВ — «Рамедас Україна». Вони орендують їдальні, а також виграють конкурс на харчування пільгових категорій дітей: дітей-сиріт; дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей з сімей, які отримують допомогу як малозахищені; дітей з особливими освітніми потребами; дітей, чиї батьки є учасниками АТО, і дітей, які вважаються внутрішньо переміщеними особами.

За рахунок бюджетних коштів у місті харчується близько 2,5 тис. школярів. У цьому році з міського бюджету було виділено на це близько 6,9 млн грн. Ціна обіду для них залежить від того, яку суму запропонує переможець торгів. А ось сніданки та обіди, за які платять батьки, у всіх школах мають однакову ціну — порційний сніданок коштує 25 грн, обід на групі продовженого дня — 28 грн.

Олеся АНТОНЕНКО.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також